Naslovna » Turizam » Odlazak na more » Crna Gora

Crna Gora

Kotor

kotor

Kotor je jedan od najstarijih gradova u Crnog Gori, smešten na severu crnogorske obale, u Bokokotorskom zalivu, u podnožju planine Zeta. Grad se prostire oko zidina starog grada, koji je, kao deo Svetske prirodne i kulturne baštine, pod zaštitom UNESCO-a od 1979. godine. Upravo je Stari grad jedan od najbolje očuvanih srednjevekovnih gradova na Jadranskoj obali, zbog čega je ovo i najveća atrakcija svim turistima koji posećuju Kotor.

Zidine okružuju trouglasto područje starog grada koje se sastoji od bezbroj uskih, isprepletanih ulica, brojnih spomenika kulture i srednjevekovne arhitekture. Unutar zidina nalazi se i brdo Sveti Ivan na čijoj se padini nalazi tvrđava San Giovanni čiji je vrh smešten na 260 metara nadmorske visine, a do kog se stiže nakon skoro 5 kilometara pešačenja. Gradnja zidina započeta je u periodu od 9. do 11. veka, za vreme dominacije Vizantije, a dograđivane u 14. i 15. veku, dok su u 18. veku dodatno proširene.

Do starog grada stiže se kroz tri kapije:

Morksa vrata predstavljaju glavnu kapiju za ulaz u stari deo grada Kotora. Današnji oblik dobila su u 16. veku, kada je more dopiralo sve do ulaza;

Severna vrata su manja od Morskih, a sagrađena su 1450. godine, sa lančanim mostom preko reke Škudre;

Južna vrata, poznata i pod nazivom Vrata od Gurdića, sastoje se iz tri pojasa kapija koji su građeni u različitim periodima kroz istoriju.

Trgovi u Kotoru

Glavni trg u starom delu Kotora zove se Trg od oružja, a ime je dobio još u mletačko doba kada se na njemu popravljalo i skladištilo oružje. Na ovom trgu nalazi se Toranj za sat (iz 8. veka), Providurova (Kneževa) palata, zgrada Arsenala, Napoleonovo pozorište i Kula gradske straže.

Trg od Brašna je dobio svoje ime po magacinima za brašno koji su se nekada nalazili na ovom mestu. Danas se na Trgu od Brašna nalaze palate plemićkih porodica Pima i Buća.

Trg Svetog Tripuna nalazi se ispred katedrale Svetog Tripuna koji je, kao svetac, zaštitnik grada Kotora. Na ovom trgu nalaze se mnoge važne institucije: zgrada Opštine, Biskupija, Istorijskih arhiv, Zavod za zaštitu spomenika kulture i već pomenuta katedrala Svetog Tripuna koja je sagrađena 1166. godine, na mestu na kom se ranije nalazila manja crkva iz 9. veka.

Kultura u Kotoru

U starom delu Kotora nalaze se brojni spomenici kulture i druge institucije koje predstavljaju kulturno i istorijsko blago grada. Pored Katedrale Svetog Tripuna i Sat kule, u Kotoru se nalaze i druge kulturne znamenitosti: Crkva Svetog Luke, Knaževa palata, Crkva Svete Marije, Crkva Gospe od zdravlja, Napoleonovo pozorište, Crkva Svetog Nikole, ali i brojne palate – Bizanti, Drago ( u kojoj se nalazi Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture), Buća, Pima Grgurina – u kojoj je smešten Pomorski muzej.

Pomorski muzej nastao je postepenim razvitkom prvobitne zbirke Bratovštine “Bokeljska mornarica” oko 1880. godine, koja je 1900. godine otvorena za javnost. Na prvom spratu sadašnje muzejske zgrade, preuređen, otvoren je 1938. godine. Turisti mogu videti eksponate ovog muzeja radnim danima od 8 do 15 časova i vikendom od 9 do 13 časova.

Gradska galerija Kotor je mesto za izlaganje dela domaćih i stranih savremenih likovnih umetnika, a posetioci mogu videti izložbeni salon u periodu od 9 do 17 časova.

Galerija centra za kulturu – Kotor nalazi se u samom centru starog grada, a za posetioce je otvorena od 10 do 13 časova, i od 18 do 21 čas.

Kako do Kotora?

Do Kotora se može doći sa šest strana, od kojih su četiri magistralni putevi.

  1. Jadranska magistrala: Dubrovnik – Cavtat – Granični prelaz Debeli Brijeg – Herceg Novi – Bijela – Risan -Perast – Kotor.
  2. Jadranska magistrala: Tirana – granični prelaz Sukobin – Ulcinj – Bar – Budva – Kotor.
  3. Via Podgorica: Magistralni put Podgorica – Cetinje – Budva Kotor. Od glavnog grada Crne Gore do Kotora se ovim putem stiže za sat i 30 minuta.
  4. Moguće je iz Cetinja ići starim putem: Cetinje – Njeguši – Kotor, preko Njegoševog rodnog sela (Njeguši).
  5. Magistralni put: Žabljak – Šavnik – Nikšić – Kotor.
  6. Tivat – Lepetani – Stoliv – Prčanj – Muo – Kotor. Preko trajektnog prelaza Lepetani skreće se sa magistrale na stari put kroz stara kapetanska naselja zaliva, kao što su Stoliv i Prčanj.
script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top