Fenomen mucanja

fenomen-mucanjaKoji su znaci lakšeg oblika mucanja?
Kao prvo, dete češće od dva puta ponavlja prve slogove. Znakovi naprezanja mogu biti prisutni na licu, naročito u predelu oko usana. Kao drugo, može da se desi da dete počne da varira visinu glasa od šaputanja do izrazito visokog glasa, te ponekad može doći do „bloka“ – stanja kada nekoliko sekundi nema ni protoka vazduha ni glasa. Kao treće, ova stanja disfluentnosti počinju da bivaju sve češća, odnosno sve je kraći period fluentnog govora.

Mucanje može da poprimi i teške oblike.
Znaci težih i teških formi mucanja su sledeći:
Prvo, dete muca u više od 15% svog govora pri čemu ulaže veliki napor, koji prevazilazi tako što zamenjuje jednu reč drugom ili počinje da izgovara neobične glasove na početku reči ili rečenice.
Drugo, u toku govora mnogo su češći „blokovi“ nego ponavljanje slogova ili oklevanje, pa su sve frekventniji trenuci kada dete ”odustaje od govora”.
Treće, dete počinje da izbegava verbalnu komunikaciju dajući samo kratke odgovore na pitanja sagovornika.
Četvrto, disfluentnost je sve češća i prisutna pri izgovoru gotovo svake rečenice.
Peto, ovaj problem počinje da ima uticaja na celokupno detetovo ponašanje i na dalji psihički razvoj deteta:
dete postaje nesigurno u sebe, povlači se, prestaje da održava kontakt pogledom…

U slučaju kada se javi disfluentnost bilo kog tipa, roditelji to treba da primete, ali ni u kom slučaju da skreću detetu pažnju na ovu promenu u njegovom govoru. Takođe se preporučuje roditeljima da konsultuju logopeda koji se specifično bavi problemom mucanja, jer će im on dati pravi savet kako da se ponašaju prema detetu u slučaju kada se javi disfluentnost, a to sve u cilju prevencije razvijanja mucanja, jer, nažalost, neadekvatan odnos prema disfluentnosti deteta može vrlo lako dovesti da ona pređe u mucanje.

Ukoliko se konsultuje logoped i svi saveti dobijeni od njega adekvatno primene, može se sprečiti mucanje.
U slučaju kada se javi mucanje kod Vašeg deteta, odmah treba potražiti pomoć logopeda koji se bavi dijagnostikom i tretmanom mucanja kod dece, jer se najbolji rezultati u tretmanu postižu u prvih šest meseci od pojave smetnji, a značajno se smanjuje i dužina tretmana.

Dr sci Jasmina Vuksanović, logoped
Hvala sajtu bebinizbor.com

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top