Naslovna » Deca » Predškolci » Kako uspešno učiti

Kako uspešno učiti

mapa-uma

Termin „mape uma“ potiče od psihologa Tonija Buzana, mada se pretpostavlja da je još i Leonardo Da Vinči koristio ovakav način učenja i beleženja. Toni Buzan i Bari Buzan, su omogućili milionima ljudi širom sveta da efikasnije koriste svoje umove. Mape uma su sve popularnije, budući da je metod učenja putem njih efikasan, primenjiv, ubrzava učenje i pospešuje trajnost zapamćenog.

Mapiranje bilo kojeg sadržaja detetu pomaže da upamti gradivo kao celinu, da napravi strukturu, takozvani „kostur“ i da time u sećanju ima povezan sadržaj koji čini celinu. Dakle, putem ovakvog učenja, deca zaista i prave mape u mozgovima. Istraživanja pokazuju da učenje putem stvaranja „mapa uma“ dovodi do dugotrajnog pamćenja naučenog, jer deci mapa omogućava uvid u celinu. Kada naprave celinu, detalji su manje bitni, oni se mogu dodavati i oduzimati, zaboravljati i ponovo učiti. Bez celine, zapravo, ne možemo govoriti o pravom učenju – o razumevanju.

Kada deca uče na ovaj način stvaraju nove asocijativne veze u mozgu, nove neuralne puteve koji povezuju sadržaj koji se smisleno nadovezuje na centralni pojam. Takve novonastale neuralne mreže su trajne budući da putem njih deca prave strukturu pojmova u mozgu. Mape su dugoročno smeštene u njihovu memoriju i mogu ih prizvati kada god požele.

Većina ljudi, pa i dece, lakše upamti celovitu sliku, nego pojedine reči. Zato je najbolje da crtanje uključuje i boje i simbole koje ćemo lako povezati s ključnim pojmovima u procesu stvaranja celine učenog sadržaja.

Zašto je važno da crtamo i boje i reči i smbole?
Važno je jer je na taj način aktiviran ceo mozak, i leva i desna polovina.

Kako nacrtati mapu
Zajedno sa detetom crtamo mape tako što se krećemo od centralnog ka perifernim pojmovima. Mapa treba da se grana. Dete će lakše pamtiti ako svaka grana ima svoju boju i ako svakoj grani pridodamo simbol ili ključnu reč (najbolje i jedno i drugo – jer na taj način simbol i ključna reč ostaju trajno povezani).

Crtanje nema strogu formu, jer svako dete ima svoj individualni način crtanja. Preporuka je da centralni pojam bude najnaglašeniji, pojmovi i grane koje su blizu centra označene jačim bojama i intenzitetom, a sve udaljenije, slabijim bojama i jačinom. Na taj način, samom formom crtanja, označavamo detetu šta je najbitnije, a šta manje bitno. Odnosno učimo suštinu i način na koji je dete nikako neće izgubiti iz vida.

Važno je da sa detetom primenite ovaj sistem učenja što ranije. Možete početi u predškolskom uzrastu. Tada vaše dete, još uvek, ne zna da piše ali zna da crta.

Ovaj vid učenja se preporučuje i deci sa poteškoćama u učenju.

Crtanje je osnov mape uma. Mape uma se crtaju najčešće flomasterima, mada mogu da se koriste i bojice ili markeri. Bitno je da centralni crtež sadrži minimum tri boje, kako bi se stvorila iluzija trodimenzionalnosti koja deluje uverljivo detetovom umu. Što više boja, to bolje. Isto važi i za crteže. Detetov mozak voli slike i crteže i sve mu je mnogo zanimljivije, lepše i lakše za pamćenje ukoliko sve vreme pravi slikovitu asocijaciju na dati pojam. Dakle, što više crteža. Preporučuju se samo pozitivne asocijacije.

Korak 6
U početku učite sa detetom i pomažite mu oko domaćih zadataka. Nikada domaći nemojte raditi za dete. Vremenom smanjujte vaše učešće u detetovom učenju. To izvedite diskretno bez upozorenja. Jednostavno recite detetu da imate neke obaveze, udaljite se destek minuta pa se opet priključite.

Koje su koristi od mapa uma za vaše dete:

  1. brže učenje
  2. lakše učenje
  3. pri ruci za obnoviti
  4. interesantno i zabavno
  5. prednost vizuelnog asociranja
  6. motivaciono
  7. lakše pamćenje
  8. aktivno učešće deteta
  9. razvijanje likovnih veština i razvoj fine motorike
  10. lakše razdvajanje bitnog od nebitnog

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top