Naslovna » Deca sa smetnjama » Saveti roditeljima » Sreća i porodice sa decom u Srbiji

Sreća i porodice sa decom u Srbiji

sreca-i-porodice-sa-decom-u-srbiji

Konflikt u porodici je, kao pokazatelj porodičnih odnosa, posebno značajan za sreću u porodicama adolescenata, odnosno sa decom uzrasta 13–18 godina. U ovim porodicama prisustvo izraženog konflikta čak 18 puta povećava šansu da porodica bude nesrećna.

Najsrećniji je, bio kralj ili seljak, ko pronađe mir u svojoj kući.
Gete

Odnosi unutar porodice važni su i kao osnov odnosa porodice sa drugim akterima u društvu, odnosno kao osnov za uspostavljanje šire socijalne mreže. Porodice u kojima je prisutna nesloga teško uspostavljaju podržavajuće odnose sa svojom okolinom.

Nove porodične konfiguracije u kojima deca ne žive sa oba svoja biološka roditelja, jesu izazov za decu, ali nisu neminovno mesta koja su okarakterisana konfliktom. Iako oba roditelja ne moraju nužno da žive u istom fizičkom prostoru, oni porodične odnose mogu da zasnivaju na vrednostima kao što su uzajamno poštovanje i razumevanje, i isto tako mogu da imaju usaglašene stavove po pitanju vaspitanja dece. To su stvari koje deci ulivaju sigurnost i pozitivno utiču na sreću.

Kada bi batine nekog mogle naučiti pameti, najpametniji bi bili volovi.
Madagaskarska poslovica
Razumevanje i poštovanje – kada slušate, da li stvarno čujete?
Koliko često roditelji razgovaraju sa decom, da li se dobro razumeju i kakav je njihov stav prema vaspitanju deteta.

Sreća porodice u velikoj meri zavisi od kvaliteta ovih odnosa:

  • među porodicama u kojima deca i roditelji imaju dobar odnos i porodicama u kojima roditelji smatraju da nije adekvatno vikati na dete, više od dve trećine je srećnih;
  • među porodicama u kojima roditelji izjavljuju da nemaju dobar odnos sa decom, i porodicama u kojima smatraju da je vikanje opravdano, tek oko jedna četvrtina porodica je srećna.

Povezanost kvaliteta odnosa roditelja i dece i sreće porodice
Kada su odnosi roditelja i dece poremećeni šansa da porodica bude nesrećna je oko 11 puta veća u odnosu na mogućnost da bude srećna.
Kada posmatramo šta je to što je u odnosima dece i roditelja osnov sreće, vidimo da je suštinski važno da deca znaju da će ih roditelji uvek saslušati i potruditi se da ih razumeju. Ovo za roditelje nije uvek lako jer je često potrebno da prevaziđu svoje strahove i brige i pokušaju da ponovo uđu u „cipele deteta“. Važno je naglasiti da dobar odnos ne podrazumeva da dete mora sve da deli sa roditeljima, da priča o svemu. Dete ima pravo na sopstvenu privatnost i na svoje tajne. Ono što je važno jeste da postoji poverenje, da dete zna da u roditelju ima oslonac i osobu sa kojom može da porazgovara. Čak i kada se roditelj naljuti, važno je da ne viče, da ne koristi pogrdne reči i druge oblike povređujućeg ponašanja – koji mogu da pospeše konflikt.

Ništa značajnije ne može učiniti otac za svoju decu, nego to da voli njihovu majku.
Žan-Žak Ruso

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top