Naslovna » Trudnoća » Vanmaterična trudnoća

Vanmaterična trudnoća

fff

Moguće je da u početku vanmaterične trudnoće začetak ugine i zatim dođe do njegove resorpcije što se ređe dešava. Ako se vanmaterična trudnoća razvija u jajovodima, obično u drugom, ređe u trećem mesecu, završiće se tubarnim abortusom ili pucanjem(ruptura) jajovoda. Ako se trudnoća razvija u trbuhu(abdominalna trudnoća) može da traje tri meseca ili skoro do kraja trudnoće.

Vanmaterična trudnoća se najčešće razvija u jajovodima. To se naziva tubarna trudnoća. Vanmaterična trudnoća, koja se razvija u jajovodima, najćešće se u drugom ili najkasnije trećem mesecu, završava tubarnim abortusom. Usađeni začetak raste i rasteže zid jajovoda. On se kontrahuje, da bi to za njega strano telo, izbacio. To izaziva grčevite bolove u donjem delu trbuha sa one strane gde se razvija trudnoća. Ovulum se delimično odlubi od zida jajovoda i dolazi do krvarenja i nakupljanja krvi i krvnog ugruška u donjem delu trbušne duplje (Duglasov prostor). Zatim dolazi do smrti začetka. Težina ovog stanja zavisi od jačine krvarenja.

Tegobe kod tubarnog abortusa: U početku osim izostanka menstruacije, žena ima osećaj punoće u grudima, jutarnju mučninu i eventualno povraćanje. Čini se da je u pitanju normalna trudnoća. Kasnije se povremeno javljaju bolovi u donjem delu trbuha. Bol ima karakter grčeva ili tištanja. Istovremeno sa bolovima ili nešto pre njih javlja se krvarenje. Krvarenje je oskudno, dugotrajno sa prekidima ili stalno. Krvarenje je veoma čest i važan znak vanmaterične trudnoće. Može da bude jedini simptom vanmaterične trudnoće. Krvarenje se najčešće javlja posle kraćeg ili dužeg perioda izostanka menstruacije (amenoreje). Ređe se javlja u vreme očekivane menstruacije ili nešto pre toga i nastavlja se duže nego što bi ona trajala. Ako krvarenje duže traje, žena je bleda, puls joj je ubrzan. Laboratorijski nalazi pokazuju smanjene broja eritrocita, hemoglobina i hematokrita, a sedimentacija eritrocita i broj leukocita su povišeni.

Na Dijagnozu tubarne trudnoće upućuju tri simptoma: izostanak menstruacije, krvarenje i bolovi u donjem delu trbuha. U početku trudnoće pri ginekološkom pregledu se nalazi da je materica uvećana, ali manje nego što bi trebalo. Jajovod je na sredini zadebljan. Ultrazvukom se potvrđuje vanmaterična trudnoća. Ako je već došlo do krvarenja, materica je pomerena naviše, a pri ginekološkom pregledu, pri pritisku na zadnji zid vagine trudnica oseti jak bol. Dok je začetak živ, test na trudnoću je pozitivan. U postavljanju dijagnoze vanmaterične trudnoće, pogotovu dok je plod živ sa velikim uspehom se koristi ehografija. Laboratorijski nalazi pokazuju smanjene broja eritrocita i hemoglobina i hematokrit, a sedimentacija eritrocita i broj leukocita su povišeni.

Lečenje tubarnog abortusa je isključivo hirurško. Odstranjuje se krv iz trbušne duplje i oštećeni deo jajovoda. Nastoji se da se jajnik sačuva. Često se kod žena operisanih zbog vanmaterične trudnoće, ona kasnije javi i u drugom jajovodu.

Ruptura jajovoda

Trudnoća koja se razvija u jajovodima, zbog rasta začetka, dovodi do rastezanja njegovih zidova. Ako već nije nastupio tubarni abortus, doći će do prskanja jajovoda. Nekada dođe i do prskanja roga materice, gde se nalaze veći krvni sudovi, tako da je stanje još teže. Ruptura (pucanje) jajovoda nastupa već u drugom, ređe u trećem mesecu trudnoće.

Simptomi rupture jajovoda su veoma dramatični. Posle nekog napora ili iz čistog mira žena oseti iznenadni jak bol u donjem delu trbuha, koji liči na ubod noža. Bol je posledica cepanja jajovoda i trbušne maramice. Žena klone, malakše, smrači joj se pred očima, ali ne gubi svest. Toliko je klonula da mora da legne. Bleda je, puls je ubrzan i jedva se pipa, a pritisak je nizak i jedva može da se izmeri. Kad trudnica legne, krv bolje dospeva do mozga i ostalih vitalnih organa, pa se stanje poboljšava. Puls i krvni pritisak se vraćaju na normalu i žena više nije bleda. Ovo poboljšanje stanja žene ne treba da zavara lekara pa da previdi vanmateričnu trudnoću i da pomisli na preteći pobačaj. Žena se obavezno ostavi u bolnici dok se vanmaterična trudnoća ne potvrdi ili isključi.

Lečenje kod rupture jajovoda je isključivo hirurško. Podrazumeva zaustavljanje krvarenja, odstranjenje oštećenog jajovoda i uklanjanje nakupljene krvi i krvnih ugrušaka. Ovo stanje zahteva hitnu hiruršku intervenciju.

Još sličnih tekstova pročitajte OVDE

 

izvor- Porodični lekar

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top