Naslovna » Deca » Deca » Zašto deca treba da se igraju glinom

Zašto deca treba da se igraju glinom

zasto-deca-treba-da-se-igraju-glinom

Glina je po svojoj prirodi materijal koji je topao i brzo prima toplotu ruke malog stvaraoca, sluša njegovu ruku, lako menja oblik, i angažuje motoriku prstiju i ruke u mnogo različitih oblika i položaja, a raznolikost bogati broj sinapsi.
Tako dete, oblikujući glinu prolazi kroz različite motoričke aktivnosti: valjanje, mešenje, istezanje, lupkanje, ostavljanje ostisaka i sl.
Sve ove motoričke aktivnosti uključuju finu motoriku i svojom raznolikošću utiču na stvaranje velikog broja sinapsi, i tim putem direktno na razvoj saznajnih sposobnosti.

Osim toga, mala deca imaju prirodnu potrebu za stvaranjem i kreativnošću. Glina, sa svojom prirodom, toplinom i mekoćom, kao i obiljem boja i mogućnosti za kombinovanje i stvaranje novih boja – podstiče detetovu kreativnost i materijalizuje njegovu potrebu za stvaranjem.
Pruža radost rada, stvaranja i očiglednog proizvoda rada – delo koje je dete od gline napravilo i koje je potvrda njegove moći i umeća. To direktno utiče na njegovo samopouzdanje.

Kako je rad sa glinom i njeno oblikovanje odraz detetove ličnosti u formiranju, tj. njegovih iskustva, ono pored navedenog ima i lečiteljski efekat.

Zašto deca treba da se igraju glinom?

Kroz igru glinom dete lakše prevazilazi neke razvojne probleme i potrebe u uspostvaljanju kontrole u higijenskim navikama. Takođe, oblikovanje pomaže detetu i u prevazilaženju doživljenih stresnih događaja, koje ono tako materijalizuje ,“izbacuje iz sebe“, a da toga nije ni svesno. Glina i njeno oblikovanje predstavlja veliku pomoć deci i terapeutima koji koriste terapiju igrom u radu sa decom.

Kao igra koji višestruko doprinosi psihomotornom razvoju, glina je posebno pogodan materijal za rad sa decom sa teškoćama u razvoju, bez obzira na prirodu oštećenja – fizička ili intelektualna. Zbog svoje neškodljivosti po zdravlje i prirode – najpogodniji materijal za igru dece koja su u fazi kada se svet ispituje oralnim putem – preko usta.

Kod dece ometene u razvoju koja su zastala u toj fazi, glina je najpogodniji materijal za rad. Glina, zbog svoje plastičnosti i mogućnosti da se oblikuje identično, i po boji i po formi sa željenim oblikom, predstavlja idealan materijal za očiglednost u nastavi pojedinih školskih predmeta: priroda i društvo, biologija, strani jezici…

Oblikovanje gline, koje angažuje finu motoriku direktno priprema detetovu ruku za složenu aktivnost – pisanja, crtanja a posredno i računanja kao osnovnih aktivnosti u obrazovnom procesu.

Modelovanje gline je dragocena faza u dostizanju najsloženijih umetničkih aktivnosti – muziciranja, slikanja, vajanja, jer i sama predstavlja umetnost i stvaranje.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top