Jom Kipur, (poznat i kao Dan pokajanja), smatra se najsvetijim i najsvečanijim jevrejskim praznikom.

U osnovi praznika je “pokajanje” i “pomirenje”. Jevreji tradicionalno obeležavaju ovaj sveti dan 25-časovnim potpunim postom i posvećenošću molitvama. Hrana, piće, kupanje, poslovi sa uljem (miropomazanje, trljanje, mazanje, čak i dodir ulja), i bračni odnosi su zabranjeni. Post počinje po zalasku sunca, a završava sa početkom noći narednog dana.

Služba za Jom Kipur počinje molitvom “Kol Nidre” (koristi se i naziv “Kol Nidrei”), koja je ustvari jedna “aramejska deklaracija”, a “recituje” se, odnosno peva, u sinagogi pre početka večernje službe za Jom Kipur (mora biti pre zalaska sunca). Iako ne predstavlja klasičnu molitvu, “suvoparni pravni sadržaj” Kol Nidre-a, sa svim pratećim ceremonijalnim dodacima, je još od srednjevekovnog perioda dopunjavan snažnim emotivnim tonovima, tako da predstavlja dramatični uvod u Jom Kipur (zbog čega se ponekad naziva i “noć Kol Nidre”). Napisan je na aramejskom, a ne na hebrejskom jeziku. Ime molitve “Kol Nidre” potiče od uvodnih reči pesme, i znači “svi zaveti”. Poslušajte legendarnog pevača Peri Koma kao kantora za Kol Nidre.

Jom Kipur pada desetog dana meseca Tišri po jevrejskom kalendaru, i sa njim se završava period Velikih Praznika. U skladu sa jevrejskom tradicijom, Bog određuje na Roš Hašana svačiju sudbinu za tekuću godinu i upisuje je u “Knjigu Života”, i čeka do Jom Kipura da “zapečati” svoju odluku. U vreme Velikih Praznika, odnosno Strašnih Dana (“Jomim Noraim”), religiozni Jevreji pokušavaju da izmene svoje ponašanje i traže oproštaj za sve loše učinjeno prema Bogu i prema drugima. Veče i dan praznika Jom Kipur su predvidjeni za javne i privatne žalbe, ispovedanja i priznavanja krivice. Na kraju praznika, Bog prašta i oslobadja svoje vernike.

“Talit” (četvorougaoni molitveni šal) se prostire za večernju molitvu – jedina večernja služba tokom cele godine koja se obavlja na ovaj način. Praznik Jom Kipur se završava posebnom službom “Ne’ilah”, a sam kraj praznika Jom Kipur se oglašava duvanjem u šofar, koji označava i kraj posta. Jom Kipur je uvek jednodnevni praznik, u samom Izraelu, ili bilo gde u svetu.

Jom Kipur obeležavaju mnogi “sekularni” Jevreji, koji i ne moraju slaviti ostale jevrejske praznike. Mnogi sekularni Jevreji poste i idu u sinagogu samo na Jom Kipur – šta više za mnoge sekularne Jevreje period Velikih Praznika predstavlja jedino vreme kada dolaze u sinagogu. Neki čak i ne poste, ali obeležavaju praznik u mnogim drugim aspektima.

Ivana Ristić

Recent Posts

“NEMOGUĆA MISIJA – KONAČNA ODMAZDA” – USKORO! KARTE U PRODAJI!

MISIJA JE DOTAKLA TAČKU KLJUČANJA! NAPETOST JE DOŠLA DO USIJANJA! SVE ŠTO SMO IKADA VIDELI…

19 hours ago

DUH JAPANA U BEOGRADU: ANIME SIMFONIJA 15. OKTOBRA U MTS DVORANI

DUH JAPANA U BEOGRADU: ANIME SIMFONIJA 15. OKTOBRA U MTS DVORANI MUZIKA POZNATIH ANIMA I…

2 weeks ago

NOVI HIT U MADLENIANUMU!

„Tvoje tajno oružje protiv neukrotivog celulita“ – duhovita i britka španska komedija o apsurdima savremenog…

2 weeks ago

Uloga očeva u odgajanju dece – rekordan broj očeva u programu “Podrška, ne perfekcija”

Kada tate odluče da budu tu: Rekordan broj očeva u programu „Podrška, ne perfekcija“ Fondacije Novak…

2 weeks ago

ANIMIRANA AVANTURA “VELIKI PRASAK” U BIOSKOPIMA OD 24. APRILA

OMILJENI LIKOVI SE VRAĆAJU NA VELIKO PLATNO! PATAK DAČA, GICA PRASIĆ I DRUŽINA U NOVIM…

2 weeks ago

RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU “AMATER” – KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA

RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA   20th CENTURY STUDIOS donosi…

2 months ago