Da li ste nekada primetili da kazna koju ste uputili svom detetu nije imala očekivani efekat? Ili ste dete pohvalili a ono nije uopšte odreagovalo? A možda ste primetili da iako ga redovno hvalite, ono sve više gubi interesovanje? Onda vas sigurno interesuje zašto je to tako i šta promeniti!
Svako od nas, pa i mi odrasli, motiviše se na drugačiji način. Osnovna podela je na ljude (decu) koji bi nešto da izbegnu i one koji bi nešto da dobiju. Jednostavnije rečeno, neki se motivišu kaznom a neki nagradom. Naše društvo je, generalno, češće sklono da motiviše kaznom ili pretnjama nego pohvalama i nagradama. Tako dolazimo i do čitavog stava da je Bolje vrabac u ruci nego golub na grani, tj.čitava filozofija da ne tražimo hleba preko pogače. Ipak, neka deca ne samo da će tražiti hleb već i kolače preko pogače. A vrlo često će biti u pravu.
Sada se vi pitate, i dobro je da se pitate, kako se moje dete motiviše i zašto je to važno? Kao prvo, treba prepoznati takozvani smer motivacije, tj. da li je dete efikasnije ako ga motivišete kaznom ili nagradom, pretnjom ili pohvalom. A to je vrlo jednostavno. Ako detetu koje ne ispunjava svoje obaveze oduzmete telefon, na primer, a on se ni malo zbog toga ne uzbudi, vrlo je verovatno da ga kaznom nećete pridobiti. Ako mu zapretite da neće moći da radi nešto što voli dok ne uradi ono što od njega očekujete i ne dobijete rezultat, nemojte više ni pokušavati na taj način. Jer to nije pravi način. Probajte nešto drugo.
I vi se sada možda pitate kako da onda dete nagrađujem a zapravo treba da ga kaznim? Pa nije baš tako jednostavno. Deca koja se motivišu nagradama motivišu se zapravo pohvalama za trud i vizijom kako će biti pohvaljena u budućnosti. To znači da ovakva deca mnogo više razmišljaju o svojim uspesima u budućnosti i to ih pokreće na akciju. Prepoznaćete ih po tome što često vole novitete, planiraju unapred, u stanju su da odlože zadovoljstvo. Oni mogu da zamisle kako će se osećati kada ostvare uspeh i to im pomaže da do njega dođu.
Smer motivacije je veoma važan faktor uspeha. Pažljivo osluškujte pokazatelje i primećujte sitne pojedinosti u dečjem ponašanju. Ono što je važno da znate je da ako od malih nogu decu motivišete pohvalom i nagradom koja nije materijalna, možete očekivati da vaše dete raste sa željom za konstantnim napretkom. U suprotnom, može vam se desiti da više nećete imati čime da ga/je kaznite a da rezultata nema.
O tome kako i kada dete hvaliti i nagrađivati, pričaćemo u sledećem tekstu. Više o motivaciji možete saznati u okviru specijalizovanih predavanja Akademije za roditelje i NLP treninga u okviru MyNLP
Marijana Milošević Simić
Diplomirani muzički pedagog, autor prve muzičke radionice za bebe Bim Bam , autor brojnih seminara namenjenih nastavnom osoblju, autor više radionica namenjenih ličnom razvoju odraslih i roditelja u okviru HR Centra i MYNLP, član Upravnog odbora Belgrade Chopin Fest-a
Još sličnih tekstova pročitajte OVDE
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…