Prezaštitnički nastrojeni roditelji uglavnom žele da zaštite svoju decu od bola, povreda, od nesreće, loših iskustava i odbacivanja, od tuge, neuspeha i razočaranja.
Kako deca odrastaju, oni se polako kreću ka trenutku u njihovom životu kada će postati odrasli ljudi. Napreduju od potpune zavisnosti u prvim godinama života do višeg stepena nezavisnosti u tinejdžerskim godinama, kada imaju mobilnost i sposobnosti koje su se u međuvremenu razvile. Roditelji mogu biti preterano zaštitnički nastrojeni prema svojoj deci i pokušati da ograniče stepen nezavisnosti. Postoje mnoge opasnosti sa kojima se deca mogu susresti u ciklusu odrastanja kao što su droga, alkohol, nasilje u školama. Zbog svega toga (a i opasnosti koje nisu navedene) roditelji mogu pomisliti da potpuno opravdano preterano štite svoju decu. Postoje, međutim, nuspojave prezaštitničkog roditeljstva. Evo nekih:
Nedostatak samopouzdanja
Prezaštitnički nastrojeni roditelji šalju deci poruku kako se ona ne mogu sama nositi sa životnim izazovima. To može dovesti do nedostatka samopouzdanja kod dece. Oni bi mogli pomisliti kako njihovi roditelji nemaju poverenje u njih, odnosno u njihovu sposobnost da će sami moći da reše svoje probleme. Takva deca zaista ne mogu uspeti u životu bez „vodjstva“ svojih roditelja. Ili bar misle da ne mogu.
Iluzija kontrole
Roditelji „prezaštitnici“ čvrsto veruju da kontrolom štite svoju decu, međutim to je samo privid kontrole. Deca se, naročito u periodu adolescencije, mogu pobuniti protiv takve kontrole i razbiti ovu iluziju.
Preuzimanje rizika
Kada dođu u tinejdžerske godine, deca će većinu vremena provoditi bez roditelja. Ta sloboda može dovesti decu prezaštitnički nastrojenih roditelja u situaciju da moraju preuzeti veće rizike nego njihovi vršnjaci. To se može desiti zato što ova deca nisu mogla da razviju odgovornost za svoje postupke,s obzirom da su bila previše zaštićena. Tinejdžerske godine i nemogućnost preuzimanje odgovornosti za sopstvene postupke nisu dobra kombinacija.
Nedostatak samopoštovanja
Prezaštitničko roditeljstvo može uzrokovati nedostatak razvoja samopoštovanja kod deteta. To je zato što se detetu ne dozvoljava da se suoči sa izazovima bez roditeljske intervencije. Samopoštovanje kod dece razvija se na način da se sami suočavaju sa izazovima (uspešno ili neuspešno), a to im može biti uskraćeno ako su previše zaštićeni.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…