Poremećaji jezika i govora često su vidljivi kod populacije dece s poremećajem iz spektra autizma, uz veliko individualno variranje u vremenu i toku usvajanja.
Jezičko-govorne sposobnosti dece s PSA-om protežu se na kontinuitetu od potpuno nerazvijenog funkcionalnog jezika i govora preko atipičnog i stereotipnog govora pa do urednog razvoja jezika i govora. Uprkos razvoju govora, mnoga verbalna deca (deca koja govore) s autizmom i dalje imaju poteškoća u korištenju govora za komunikacijske svrhe tokom socijalnih interakcija.
Premda visina usvojenosti jezika u određenoj meri zavisi od intelektualnih sposobnosti pojedinog deteta s PSA-om, viši koeficijent inteligencije ne znači nužno i višu stepen jezičnog razvoja.
Budući da se poremećaj iz spektra autizma najčešće dijagnosticira tek nakon 3. ili 4. godine života, nema puno podataka o razvoju jezika kod dece najranije dobi. Informacije se u tom slučaju najčešće prikupljaju retrospektivno uz pregledanje videosniaka i razgovora s roditeljima. Tako prikupljeni podaci jasno ukazuju na drugačiji komunikacijsko-jezično-govorni obrazac već i jednogodišnje djece s PSA-om. Deca s PSA-om prve reči počinju koristiti kasnije od svojih vršnjaka te im se, po pravilu, govor nastavlja razvijati sporijim tokom.
Nadalje, mlađa deca s PSA-om ređe se odazivaju na vlastito ime i slabije reaguju na majčin glas. Kod dvogodišnje dece s PSA-om primetan je i jaz između visine ekspresivnog (govor) i receptivnog jezika (razumevanje) koji odgovaraju uzrastu od 9 meseci i visine ostalih razvojnih područja koja odgovaraju hronološkom dobu dece.
Fenomen koji neretko obeležava rane faze jezičkog razvoja dece s PSA-om je regresija. Regresijom se smatra postupan proces tokom kojeg deca gube prethodno usvojene reči, otežano usvajaju nove reči i ne učestvuju u komunikacijskim rutinama u kojima su učestvovala pre pojave regresije.
Čak 25 % roditelja izveštava o gubitku reči usvojenih između 12. i 18. meseca. Jezički gubitak u pravilu se javlja pre pojave leksičkog brzaca, u periodu kada deca imaju oskudan opseg ekspresivnog rečnika (vokabulara), dakle pre druge godine života. Osim jezičkih, čest je i gubitak prethodno usvojenih komunikacijskih i socijalnih veština (kontakt očima, odazivanje na ime, imitacija).
Uključivanjem u intervencijske i rehabilitacijske programe, većina dece povrati izgubljene jezičke i sociokomunikacijske sposobnosti 2 – 4 godine nakon regresije. Sam uticaj prisutnosti regresije u kliničkoj slici PSA-a na dalji jezički razvoj još uvek je nejasan.
Jezik dece s PSA-om nastavlja se razvijati sporijim tempom, čak i u poređenju s napredovanjem druge dece s teškoćama u razvoju.Naučnici naglašavaju kako deca s PSA-om mogu napredovati u razvoju jezika još dugo nakon uključivanja u školski program, čak i tokom adolescencije.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…