Da li znate šta je HIV – AIDS?
Sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS) je uznapredovali stadijum infekcije virusom humane imunodeficijencije (HIV-om), koji napada obrambene snage organizma, s posledičnim razvojem specifičnih zaraznih i malignih bolesti.
Prema proceni SZO-a u svetu je oko 40.000.000 ljudi zaraženih HIV-om. S obzirom da je HIV infekcija, odnosno AIDS, zarazna bolest, možemo se zaštiti preventivnim ponašanjem.
HIV je virus koji uzrokuje AIDS. HIV je virus humane imunodeficijencije, naziv je nastao od skraćenice engleskog naziva “Human Immunodeficiency Virus“.
H – Human znači ljudski: jer uzrokuje bolest nakon ulaska u ljudski organizam;
I – Immuno – deficiency znači imunodeficijencija: jer virus uzrokuje deficijenciju imunog sistema, tj. slabost i nesposobnost obrambenog sistema organizma koji se bori protiv različitih bolesti;
V – Virus: uzročnik bolesti je virus, mikroorganizam čija je glavna karakteristika da se ne može samostalano razmnožavati, tj. za razmnožavanje iskorišćava materijal i energiju ćelije koju napada.
HIV pripada porodici Retrovirusa, koji nakon ulaska u ljudski organizam napada specifičnu vrstu belih krvnih ćelija, T-limfocite, u njima se množi, uništava ih i postupno dovodi do slabljenja imuniteta. Prema specifičnim molekulima koje se nalaze na površini tih ćelija, one se nazivaju još i CD4 ćelije.
Kako virus HIV-a oštećuje organizam?
Kada putem oštećene kože, kroz sluznice ili direktnim unošenjem (npr. ubod na iglu zagađenu zaraznim materijalom) HIV uđe u telo, on ulazi u specifičnu ćeliju imunološkog sistema, T-limfocit i tu inficiranu ćeliju pretvori u minijaturnu fabriku koja stvara veliki broj kopija virusa. Kada unutar T-limfocita nastane veliki broj novih virusa, on prsne, oslobađa mnoštvo virusa u krvotok i propada. Virusi ulaze u nove T-limfocite i proces se ponavlja. Na taj način HIV postepeno uništava sve veći broj T-limfocita, što dovodi do slabljenja imuniteta i rezultuje pojavom oportunističkih infekcija i određenih malignih bolesti. Iako HIV primarno napada specifične ćelije imunološkog sistema, T-limfocite, on može direktno oštetiti i neke druge ćelije u telu (nervne ćelije, ćelije sluznice digestivnog sistema, itd.).
Dve do četiri nedelje nakon ulaska HIV-a u organizam, nastaje akutna HIV infekcija koja se može manifestovati nespecifičnim simptomima sličnim gripu ili mononukleozi i koji spontano prolaze. Akutna HIV infekcija tada prelazi u fazu asimptomatske HIV infekcije (HIV infekcija bez simptoma bolesti). Može proći deset i više godina, a da HIV inficirane osobe nemaju simptome bolesti, da izgledaju i osećaju se zdravo. Međutim za sve to vreme, imuni sistem postepeno slabi, i bolest na kraju progredira u AIDS (uznapredovali stadijum HIV infekcije). Progresija u AIDS nije kod svih HIV inficiranih osoba jednaka, kod nekih je period od akutne HIV infekcije do AIDS-a kraći, a kod nekih duži.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…