Matične ćelije se definišu kao osnova izgradnje celokupnog ljudskog organizma, jer se od njih sastoje tkiva i svi organi. Zahvaljujući njima stvaraju se nove ćelije u našem organizmu tako što se one neograničeno puta dele i postaju određeni tip ćelija, što omogućava i regeneraciju organizma, posebno onih tkiva koja su obolela.
Osnovne osobine matičnih ćelija:
Vrste matičnih ćelija
“Izvor” matičnih ćelija
Stručnjaci predlažu da se uzumaju matične ćelije iz krvi pupčane vrpce gde se one nalaze u velikom broju, a kako su stare samo devet meseci – mogu pomoći da se lakše “specijalizuju” za izgradnju određenog tkiva. Osim toga, uzimanje krvi iz pupčane vrpce je brz, lak i bezbolan zahvata, za razliku od uzimanja krvi iz kičmene moždine. U nekim slučajevima potrebno je više puta ponavljati proces uzimanja matičnih ćelija iz kičmene moždine, što je još jedan od razloga za uzimanje matičnih ćelija prilikom porođaja iz pupčane vrpce.
Zašto bi trebalo čuvati matične ćelije?
Naučno je dokazano da naše telo lakše i brže prihvata svoje matične ćelije, nego one koje su donirane od druge osobe, osim toga – ponekad je potrebno više meseci dok se ne pronađe kompatibilan davaoc matičnih ćelija. Matične ćelije koje se uzimaju iz krvi iz pupčane vrpce potpuno su kompatibilne sa bebom/detetom od koga su prikupljene, što znači da su kompatibilne za roditelje i braću/sestre, a s obzirom na to da su veoma mlade (samo devet meseci), u potpunosti su vitalne, što znači da mogu ispuniti svoju funkciju transformacije u potreban tip ćelija mnogo lakše nego druge matične ćelije (kao što su one iz kičmene moždine koje stare zajedno sa telom i koje su – što su starije – “pretrpele” više uticaja, čime su izgubile na vitalnosti). Kako služe za regeneraciju ćelija i tkiva u organizmu, mogu pomoći u izlečenju od mnogih bolesti koje napadnu telo.
Koje bolesti mogu izlečiti nove matične ćelije?
Matičnim ćelijama koje se transplantacijom unose u organizam mogu se izlečiti mnoge hematološke bolesti, među kojima su teški poremećaji ćelija u krvi:
– Leukemija (akutna ili hronična): rak imunog sistema krvi;
– Mijelodisplastični sindrom: poznatiji kao stanje pre leukemije;
– Limfomi: rak u ćelijama limfnog sistema;
– Nasledne abnormalnosti crvenih krvnih zrnaca: Velika beta Talasemija, Blackfan-Diamond Anemja, Aplazija samo crvenih krvnih zrnaca, Srpasta anemija;
– Anemija: nedostatak ili malformacije crvenih krvnih zrnaca;
– Nasledni poremećaji imunog sistema;
– Poremećaji fagocita (ćelija imunog sistema koje razgrađuju strane organizme)
– Ostali poremećaji
Još sličnih tema pročitajte OVDE
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…