Čemu služe prenatalni testovi i kada se rade?
Sa ciljem da se u što ranijoj fazi trudnoće otkriju sve potencijalne anomalije ploda, sve veći broj trudnica se odlučuje na prenatalne testove – po preporuci lekara ili samoinicijativno. Ali kada ih je zaista potrebno raditi i čemu oni služe?
Prenatalne testove bi trebalo raditi u sledećim slučajevima:
Vrste prenatalnih testova
Dabl (double) test – radi se između 11. i 14. nedelje trudnoće, kada je na plodu udaljenost teme – trtica od 45-85 mm. Ovaj test se sastoji od ultrazvučnog pregleda ploda i analize krvi majke. Test iz krvi, koja bi trebalo da se vadi istog dana kada je i ultrazvučni pregled (ili najkasnije sa 48 sati kašnjenja) obuhvata analizu biohemijskih markera – hormone PAPP i beta-HCG. Ultrazvučni deo pregleda se sastoji od merenja nuhalnog nabora (nuhalna translucenca-NT) i sagledavanje nosne kosti.
*Nuhalni nabor je mesto gde se sakuplja tečnost između kože i potkože u predelu vrata ploda, a nuhalni nabor veći od 3 mm povezuje se sa Daunovim sindromom i drugim hromozomskim aberacijama ili srčanim anomalijama ploda. Do konačnih rezultata dolazi se obradom individualnih parametara – godine života i težina trudnice, jedno/višeplodnost, spontana ili vantelesnom oplodnom nastala trudnoća, pušenje.
Tripl test – radi se ukoliko trudnica preskoči period za rad dabl testa, u periodu između 15. i 22. medelje trudnoće (idealno u 16. nedelji). Može se uraditi kombinovani skrining drugog trimestra trudnoće, a test se sastoji od ultrazvučnog pregleda i određivanja markera iz krvi trudnice (HCG, AFP i estriol). Cilj je procena eventualnog rizika za Daunov sindrom i predviđanje rizika od defekta neuralne tube (NTD), kao što su spina bifida, hidrocefalus i anancefalija.
Kvadripl test – radi se u periodu između 15. i 22. nedelje trudnoće, idealno tokom 18. nedelje. Predstavlja najsuperiorniji test u oblasti prenatalnog skrininga, a sastoji se iz analize četiri biohemijska markera AFP, HCG, estriol i inhibin A. Rezultati testa se dobijaju kombinovanjem vrednosti biohemijskih markera sa godinama života trudnice, etničkim poreklom, telesnom težinom, dijabetesom, na osnovu čega softver preračunava stepen rizika na Daunov, Edvardsov, Smit-Lemil Optirov sindrom, oštećenja neuralne tube ploda i preeklampsiju.
Svaki od prenatalnih testova predstavlja upozorenje na rizik, a ne dijagnozu.
MISIJA JE DOTAKLA TAČKU KLJUČANJA! NAPETOST JE DOŠLA DO USIJANJA! SVE ŠTO SMO IKADA VIDELI…
DUH JAPANA U BEOGRADU: ANIME SIMFONIJA 15. OKTOBRA U MTS DVORANI MUZIKA POZNATIH ANIMA I…
„Tvoje tajno oružje protiv neukrotivog celulita“ – duhovita i britka španska komedija o apsurdima savremenog…
Kada tate odluče da budu tu: Rekordan broj očeva u programu „Podrška, ne perfekcija“ Fondacije Novak…
OMILJENI LIKOVI SE VRAĆAJU NA VELIKO PLATNO! PATAK DAČA, GICA PRASIĆ I DRUŽINA U NOVIM…
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…