Da li znate šta je Apgar bodovanje beba?
Kada stignete u porodilište imate toliko toga o čemu morate da mislite, ali najvažnije je da novorođenče bude dobro i zdravo. Upravo vezano za stanje bebe nakon porođaja je i Apgar bodovanje. Da li znate šta je to?
Apgar bodovanje je 1952. godine osmislila Virdžinija Apgar, specijalista anesteziologije i pedijatrije i osnivač neonatologije. Sa ciljem da se smanji stopa mortaliteta kod novorođenčadi u svetu, Apgar je osmislila test koji će pokazati u kakvom je zdravstvenom stanju beba neposredno pre porođaja i u prvim minutima svog života van materice.
Šta je Apgar indeks?
Apgar indeks predstavlja jedinstven sistem bodovanja koji za cilj ima da proceni vitalnost novorođnog deteta. Vrednosti Apgar sistema se mere u prvom i petom minutu života bebe van materice, tako što se novorođenče podvrgava jednostavnom testu. Mere se osnovne vitalne funkcije – funkcije mozga, disanja, krvotoka, na osnovu čega se stanje bebe ocenjuje na skali od 1 do 10, gde je 10 ocena za bebu koja spada u grupu onih za koje se ne treba brinuti.
Prosek dve ocene, od kojih se prva daje u toku prvog merenja (prvi minut života), a druga u petom minutu života bebe, daje konačnu ocenu prema Apgar sistemu bodovanja. Apgar indeks koristi pet jednostavnih kriterijuma koji se boduju na skali od 0 do 2, a bodovi dobijeni za svaki parametar se sabiraju i na kraju daju konačnu ocenu. U zavisnosti od visine ocene koju je beba dobila na osnovu zdravstvenog stanja u kom se nalazi, lekari dalje odlučuju šta bi trebalo učiniti.
– Indeks od 8 do 10 pokazuje da je novorođenče optimalno vitalno i da mu ne trebaju posebne mere zbrinjavanja
– Indeks od 4 do 7 pokazuje da postoje umereno smanjene vitalne funkcije novorođenčeta, pa je potrebno dalje posmatranje stanja, čišćenje disajnih puteva
– Indeks od 0 do 3 ukazuje na teško deprimirane vitalne funkcije bebe, zbog čega je nužno ukazati posebnu negu prema proceni pedijatra, kao i dalje praćenje stanja i nastavak merenja vrednosti
Bodovanje vitalnosti novorođenčeta se odvija posmatranjem boje kože bebe, frenkvencije pulsa, refleksne nadražljivosti, tonusa mišića i disanja.
Retko koja beba će dobiti savršenu desetku po Apgar indeksu, što ne znači da bi trebalo brinuti unapred. Čak i kada beba ima ružičastu kožu, normalno diše, ima normalan puls, pokazuje jake pokrete mišića i glasno plače – ne mora da znači da će dobiti najvišu ocenu. Ova ocena služi kao smernica za dalje zbrinjavanje bebe, a ukoliko i postoje neki vitalni problemi – čim se ustale beba se donosi majci.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…