Jovan Cvijić je najveći srpski geograf. Jedan je od najeminentnijih evropskih i svetskih naučnika-geografa. Njegova dela iz antropogeografije su i danas aktuelna.
Privlačile su ga mistične, tajanstvene, podzemne tutnjave u vrtačama, jamama i zvekarama. To ga je inspirisalo da se bavi proučavanjima kraških oblika reljefa i terena.
Završio je specijalističke studije u Beču i doktorirao na kraškim oblicima reljefa. Taj rad je kasnije objavljen kao delo das Karstfenomen. Ovo delo je i danas često citirano u delima savremenih naučnika o krasu.
Pešice ili na konju, punih 38 godina prešao je na hiljadu kilometara širom Balkanskog poluostrva. Ono što je Cvijić uradio na geografskom proučavanju naše zemlje i Balkana po obimu i značaju je ravno radu čitave generacije naučnih radnika, a ne samo jednog čoveka. Interesovala ga je geomorfologija, geologija i hidrologija. Dao je veliki doprinos proučavanju glacijacije na Balkanskim planinama. Opisivao je i objašnjavao reljef Šumadije.
Druga oblast Cvijićevog naučnog istraživanja bila su stanoništvo i naselja, psihološki tipovi pojedinih krajeva Balkana kao i migracije na prostoru naše zemlje i Balkanskog poluostrva. Bio je to prvi naučnoistraživački pokret evropskih i svetskih razmera. Rezultati tih istraživanja su objavljeni u više desetina tomova knjige Naselja u izdanju SANU.
Jovan Cvijić se nikada nije bavio dnevnom politikom ali je dao veliki doprinos u kreiranju granica i u uspostavljanju prve jugoslovenske države. O svim važnijim političkim i ekonomskim pitanjima od interesa za svoj narod imao je jasan, čvrst i objektivan stav.
Kao naučnik, geograf, bio je saradnik na Geografskom odseku Vrhovne komande srpske vojske. Tokom 1915. godine upućen je u nezvaničnu misiju u London. Serijom naučnih i stručnih radova, kroz brojne razgovore i javne nastupe širio je saznanja o borbi i slobodi naroda na Balkanu.
Novembra 1915. godine postavljen je za savetnika za geografska pitanja u štabu francuskog generala Saraja u Solunu.
Na mirovnoj konferenciji u Parizu 1918. godine Cvijić je kao naučni radnik učestvovao kao ekspert u Etničko-istorijskoj komisiji za autentična etnička objašnjenja, za povlačenje i utvrđivanje granica prve jugoslovenske države.
Memorijalni muzej Jovana Cvijića koji se nalazi u Cvijićevoj porodičnoj kući u Beogradu. Ova kuća je zidana 1905. i od 1963. je pod zaštitom države. U njoj se nalazi legat Jovana Cvijića koji ima 1463 predmeta.
U Beogradu postoji geografski institut „Jovan Cvijić“, veliki broj osnovnih škola i ulica nosi njegovo ime. Bez ikakve sumnje može se reći da je Jovan Cvijić najveći i najznačajniji srpski geograf.
Page: 1 2
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…