PREMIJERA PREDSTAVE KNJIGA O DžUNGLI 03.03 i 04.03. u Malom pozorištu “Duško Radović”
Predstava „Knjiga o džungli“ je komični lutkarski mjuzikl sa elementima savremenog cirkusa za decu starijeg predškolskog i mlađeg školskog uzrasta, koju režira Marija Krstić.Kroz poznatu priču Radjarda Kiplinga o Mogliju, dečaku koga u džungli odgaja čopor vukova, tretira se problem različitosti, (ne)tolerancije i integracije u zajednicu.
Ulogu dečaka Moglija tumači glumac koji na sceni izvodi osnove vazhušnih akrobacija na akrobatskoj tkanini (svili), a ostali likovi životinja predstavnjeni su pomoću lutkaka koje animiraju glumci. Na ovaj način jasno se ističe tema različitosti, a živi glumac u ulozi Moglija kroz stilizaciju pokreta parira lutakama.
Mlada dramska spisateljica Marina Ćetković ovim tekstom, kroz alegorijsku priču o opstanku u džungli, nudi model za suočavanje i rešavanje problema izazvanih vršnjačkim sukobima. Poznato je koliko se očigledne razlike – boja kože, socijalni status i sl. mogu surovo isticati među decom od trenutka kada stupe u vršnjačku zajednicu. Ideja je da se kroz ovaj projekat, na zabavan način plasiraju zdrave vrednosti koje doprinose normalnom razvoju ličnosti deteta u odnosu sa okolinom, izgradnji otvorenog društva i prihvatanju zdravih vrednosti.
Džungla u predstavi oslikava model ljudskog društva sa svim faktorima koji utiču na socijalizaciju deteta (porodica, škola, grupe vršnjaka, mediji, itd…) Ova predstava publici nudi mogućnost da dožive uzbudljivu avanturu, punu opasnosti i iznenađenja, dok na duhovit način plasira pacifističku poruku tolerancije i prijateljstva. U predstavi glume Dimitrije Aranđelović, Vladislava Đorđević, Jovana Cvetković, Marijana Vićentijević Badovinac, Jelena Ilić, Nikola Malbaša, Nikola Kerkez i Nenad Radović.
O PREDSTAVI
Predstava „Knjiga o džungli“ je komičan lutkarsko-dramski mjuzikl sa elementima savremenog cirkusa za decu predškolskog i mlađeg školskog uzrasta. Kroz poznatu priču Radjarda Kiplinga o Mogliju, dečaku koga u džungli pronalazi i odgaja čopor vukova, preispituju se problemi savremenog društva, kao što su pitanja prihvatanja različitosti, rasizma i uključivanja dece različitog porekla u širu zajednicu.
Vizuelnom bogatstvu ove predstave doprinosi to što glumac koji tumači jedini ljudski lik, lik Moglija, izvodi atraktivne i dinamične žonglerske tačke sa poi zastavama i vazdušne akrobacije na akrobatskoj tkanini (svili), što u kombinaciji sa animiranim lutkama – životinjama dočarava atmosferu životinjskog sveta.
Džungla u predstavi metaforično oslikava model ljudskog društva sa bitnim faktorima koji utiču na proces socijalizacije deteta u porodici i vršnjačkoj grupi, ali se ova modernizovana priča bavi i uticajem medija i muzičkih pravaca na odrastanje. Istovremeno najmlađoj publici nudi se mogućnost da dožive avanturu punu opasnosti i iznenađenja, i da na duhovit način spoznaju vrednosti i značaj tolerancije i prijateljstva.
REČ REDITELjKE
Ovo je priča o detetu koje se razlikuje od ostalih.
Dečak Mogli, koga su odgajili vukovi, voljen je i prihvaćen među životinjama, do povratka strašnog tigra iz ljudskog zarobljeništa. Pun mržnje prema ljudima i željan osvete zbog surovog mučenja, Šir Kan proteruje ljudsko mladunče i odvaja ga od njegovih prijatelja i porodice. Mogli beži u mračnu džunglu gde upoznaje njenu raznolikost – nove životinje i njihove neobične navike. Iako shvata da ne pripada ni jednoj životinjskoj vrsti, među njima nalazi prijatelje, koji mu pomažu da pobedi Šir Kana i protera ga iz džungle.
Ova predstava promoviše toleranciju i pomaže deci da nađu svoje mesto u zajednici vršnjaka, koja može biti okrutna i divlja kao prava džungla.
O REDITELjKI
Diplomirala je pozorišnu i radio režiju na FDU u Beogradu, u klasi prof. Egona Savina. Završila je master studije režije u alternativnom i lutkarskom pozorištu u Pragu.
Režira lutkarske predstave i predstave savremenog cirkusa, radio drame i audio knjige.
Najznačajnije režije: „Uspon i pad Ikara Gubelkijana“, Alfred ve dvoře, Prag; „Aska i vuk“, Pozorište mladih, Novi Sad; „Klackalica“, „Bajka o ribaru i ribici“, Pozorište lutaka Pinokio, Beograd; „Kon Tiki“, Narodno pozorište Kikinda, „Peskar“ i „Psihoza“ predstave savermenog cirkusa, Ineks teatar, Beograd.
Vip Maštalice – audio priče za decu.
Odabrane radio drame: „Letači“ Dimitrija Kokanova, „Peskar“ E.T.A.Hofmana, „Nesmislice“ Edvarda Lira, „Ovo je najstrašniji dan u mom životu“, „Leta kada sam naučila da letim“ i „Od čitanja se raste“ Jasminke Petrović, „Čašica gorke rakije – uspomene Delfe Ivanić“ Biljane Dojčinović, „Ćup, testa, vrč“ Jelice Kiso, „Zlostavljanje“ Ive Andrića, „Ljubav Gospođe Fon Mek“ Ljubiše Vićanovića i dr.
REČ DRAMSKE AUTORKE
Pred vama je komična muzičko-lutkarska dramatizacija istoimenog klasika dečije književnosti Radjarda Kiplinga, bazirana na motivima iz priča o Mogliju, dečaku sa kojim odrastaju generacije već duže od jednog veka. Svaka generacija ima svoju verziju Knjige o džungli i adaptacije se nižu neprestano.
Prvi zadatak pri radu na dramatizaciji bio je da se od raznih priča o Mogliju napravi jedinstvena i originalna avantura, i da se, uz svest o nebrojenim adaptacijama i već utemeljenim očekivanjima koja imamo kada čujemo ovaj naslov – priča načini nanovo svežom i iznenađujućom, kao i savremenom.
Napuštanjem konteksta i diskursa u kome je Kipling pisao, i osavremenjivanjem likova, odnosa forme i stila ove svima poznate priče, načinjene su i neke ključne izmene.
Naša Knjiga o džungli istražuje danas veoma aktuelnu temu tolerancije, kao i temu identiteta. Progonjen Šir Kanom, oličenjem zakona jačeg, i vođen potrebom da pripada grupi – Mogli kreće u avanturu koja je strašna koliko i zabavna, kao i samo odrastanje, i tokom nje sazreva i otkriva bogatsvo razlika i vrednost znanja, a pomoću otvorenosti i radoznalosti prevazilazi sve barijere i konflikte.
Za razliku od Kiplingovih priča prema kojima su zakon i red neprikosnoveni, te u skladu sa tim Mogli kao čovekovo mladunče nikako ne može da ostane u džungli, mi preispitujemo tu poziciju s idejom da prijateljstvo i osećaj pripadanja nadilaze svaki zakon.
BIOGRAFIJA DRAMSKE AUTORKE
Marina Ćetković je dramska autorka i scenaristkinja. Diplomirala je dramaturgiju na FDU u Beogradu i pohađala holandsku školu izvođačkih umetnosti MAPA Amsterdam (Moving Academy for Performing Arts). Članica Udruženja dramskih umetnika Srbije i jedna od osnivačica udruženja za pozorišna istraživanja Teatarmaher u okviru koga stvara na nezavisnoj pozorišnoj sceni u Srbiji. Saradnica dečijeg programa Radio Beograda, dobitnica nagrade Radio Beograda za najbolju originalnu radio dramu 2015. godine, scenaristkinja nagrađivanih kratkih filmova. Aktivna i u oblasti vizuelnih umetnosti – učestvovala na nekoliko umetničkih rezidencija i kolektivnih izložbi.
Kompletan repertoar mozete pogledati OVDE
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…