Prelaz iz osnovne u srednju školu važan je životni događaj, a time i stresan period, kako za decu, tako i za roditelje. Izbor škole, čime obično i izbor budućeg zanimanja, jedna je od prvih većih i važnijih odluka koju dete donosi.
Adolescentima je često teško da dugoročno planiraju
Deca najčešće pohađaju osnovnu školu najbližu mestu stanovanja, dok izbor srednje škole zavisi od mnogobrojnim faktora – afinitetima deteta, uspehu u završnim razredima osnovne škole, izboru škole u relativnoj blizini kuće … Često se roditeljima čini kao da deci nije stalo koju će srednju školu upisati ili pak da biraju onu u koju će ići neki od njihovih prijatelja. Roditelji su ponekad skloni da zaborave koliko su se i sami u tom uzrastu osećali zrelima doneti odluku o zanimanju kojim bi se trebali baviti ostatak života.
Adolescentima je često teško da dugoročno planiraju, budućnost im može delovati jako daleko ili pak zastrašujuće. Važno je imati na umu kako svaka promena može biti stresna pa tako i rastajanje od osnovnoškolskih prijatelja, upoznavanje novih, uklapanje u novu, nepoznatu sredinu… Većina dece oseća se sigurnije kada zna da će sa nekim od „starih“ prijatelja deliti srednjoškolske klupe.
Teškoće pri donošenju odluke
Roditelj može pomoći tako što će da porazgovara sa svojim osnovnoškolcem o tome koje mu se zanimanje čini privlačno. Ukoliko dete nije sigurno, roditelji mu mogu pomoći zajedničkim snagama napraviti popis zanimanja koja dolaze u obzir, kao i eliminaciju onih koja ne ulaze u detetovu sferu interesovanja, a zatim se informisati o mogućnostima srednjih škola na području stanovanja ili šire (većina ima internet stranice pa nije teško doći do popisa srednjih škola
https://roditeljsrbija.com/category/obrazovanje/drzavno-obrazovanje/srednje-skole/
https://roditeljsrbija.com/category/obrazovanje/privatno-obrazovanje/privatne-srednje-skole/
Nužno je voditi računa i o bodovnom pragu ocena potrebnih za upis i proceniti realne šanse deteta za upis u željenu školu. Ako i tada dete ima teškoća pri donošenju odluke, postoji mogućnost profesionalne orijentacije, čija je svrha da pomogne detetu u otkrivanju vlastitih afiniteta, veština i sposobnosti. Profesionalnu orijentaciju neke škole organizuju u svojim prostorima za učenike završnog razreda https://roditeljsrbija.com/profesionalna-orijentacija/. Pri odabiru srednje škole takođe bi od koristi mogao biti i razgovor s nekim od učenika škole za koje je dete zainteresovano jer bi iskustva i utisci iz prve ruke mogli olakšati donošenje ove važne odluke.
Prava učenika kojima je tokom osnovne škole određen poseban oblik školovanja- IOP
Svakako se treba obratiti stručnoj službi škole ako su kod učenika prisutne neke teškoće u razvoju, učenju, problemi ponašanja ili emocionalni problemi, a radi kojih se tokom osnovne škole obrazovao uz rešenje o obliku školovanja (redovni nastavni program uz individualizovani pristup ili prilagođeni nastavni plan i program-IOP) zbog informisanja o pravima na direktan upis u srednju školu ili na dobijanje dodatnih bodova.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…