Prst u nos, pa u usta. Poznato? I samo što ste ga opomenuli i okrenuli se, evo ga opet. Kopanje nosa je normalna faza u životu svakog deteta. Kako reagovati i i pomoći detetu da se oduči od te ružne navike?
Utešno je da ne kopaju nos samo deca. Čak oko 91% odraslih je u anketama priznalo da imaju tu naviku, a neki političari su je nesvesno i javno pokazali i tako zauvek ostali predmet izrugivanja društva i medija. Slično se događa i deci. Njihovi prijatelji i vršnjaci im se rugaju i smeju ako ih vide da u javnosti kopaju po svojim nosićima.
Zašto kopamo nos?
Pre svega je nos još jedan deo tela koji treba istražiti i saznati kakvog je ukusa slinica. Najčešće je povod kopanja nešto što nam u nosu smeta na primer suva slinica ili nas nešto svrbi. U tom smislu problem mogu biti alergije pa ako je o tome reč rešavanjem alergije može se rešiti i problem s kopanjem nosa. Ponekad je kopanje nosa način kako se deca teše u trenucima stresa ,isto kao i grickanje noktiju, grebanje po kosi ili ušima i sl. Mali hiperaktivci takođe češće kopaju nos jer se tako umiruju.
Opasnosti
Kopanjem nosa dete može da povredi sluznicu nosa i prstićima u nos unese bakterije što je savršeno tle za infekcije. Takođe može doći do deformacija nosa. U retkim slučajevima kopanje nosa prelazi granice normalnog i tada se naziva rinotileksomanija. Dete ima toliku potrebu da kopa nos da uopšte ne može da je zadovolji i tada je ekstremno nervozno i može da dobije razne strahove. U slučaju da vaše dete u dužem periodu kopa nos više od jednog sata dnevno, obratite se lekaru kako biste pronašli uzrok kopanja i sprečili nevolje sa zdravljem.
Šta uraditi?
Imajte strpljenja i ne kažnjavajte dete – dete obično kopa nos jer ga nešto u njemu svrbi ili mu smeta. To nije razlog da ga kažnjavate. Ako kopa nos jer je nervozno, tada ga kazna može još dodatno unervoziti.
Razgovarajte – recite detetu da kopanje nosa nije lepo, da se to ne radi (bar ne u javnosti) i objasnite mu zašto to može biti opasno. Objasnite mu i da mu se druga deca mogu smejati ako ga vide da to radi.
Pokažite detetu alternative – naučite ga kako da koristi maramicu za brisanje nosa. Motivišite dete da je koristi i zajedno razmislite šta bi detetu u tome moglo da pomogne. Možda neka mala nagrada?
Pomozite detetu da se opusti – pokažite detetu kako da se oslobodi stresa na primer kroz neke vežbice. Kad ih nauči, više neće morati da poseže za kopanjem nosa, griženjem noktiju i sl. kako bi smanjilo stres.
Neka mu prstići stalno budu zauzeti – ako imaju posla i prevrću lopticu ili drže olovku i crtaju, prstići neće tražiti nos.
Zaštitite nos – ako je kopanje vrlo intenzivno i često, možete detetu na prstiće da zalepite flaster kako ne bi moglo da kopa po nosu i povredi se. Neka bude na svežem vazduhu i napolju jer će mu tako sluznica nosa biti vlažnija i manje će ga svrbeti. Možete povremeno da mu navlažite nos i sa fiziološkim rastvorom.
Nada i ignorisanje – Kad ništa više ne pomaže, najbolje je malo sve probati ignorisati i nadati se da će to od sebe samo proći.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…