Roditelji se mesecima i sami pripremaju kako bi lakše prihvatili da njihovo malo dete postaje školarac, a pritom trebaju na to da pripreme i dete. U celoj toj priči potražili smo savete od učiteljice Marije Vlahović.
Polazak u prvi razred mnogima je jedno od najintenzivnijih razdoblja u životu. Ne samo učenicima, već i roditeljima koji ih moraju kvalitetno pripremiti za novo poglavlje njihovog života. Mnogima je to znak odrastanja, deca počinju da dobijaju prave obaveze i odgovornosti. Prvi razred donosi novo okruženje, novu okolinu, nove ljude, nove radne navike, nove životne priče. U celom tom haosu emocija, priprema, iščekivanja, sitne tuge i radosti, roditeljima bi dobro došlo nekoliko saveta koji će i njima i novim školarcima olakšati proces koji započinju.
Pod pojmom “kvalitetne pripreme” podrazumevam više različitih stvari. Naravno, nužno je detetu osigurati školsku torbu, knjige, školski pribor i ponešto odeće i obuće. Ali, verujte mi, to nije najvažnija priprema koju roditelj mora odraditi pre nego što svoje dete pošalje po prvi put u školu. Obrazovanje je ključ. Pročitajte koju knjigu o učenju i školama, razgovarajte s roditeljima koji već imaju decu u sastavu školovanja, pogledajte video sa savetima, već i čitanje ovog članka je korak napred. Saznajte sve informacije koje su vam potrebne da sebe i svoje dete kvalitetno pripremite za nove izazove koje školovanje donosi. Na koji način razgovarati i raditi s detetom, kako mu objasniti šta ga čeka, kako razviti partnerstvo s učiteljima. Nekoliko temeljnih informacija nikome nikada nije naštetilo, ali pomoglo sigurno jeste.
2.RAZGOVARAJTE S DETETOM
Nakon što ste sakupili određeno predznanje, vreme je da ga primereno prenesete svome detetu. Ipak je ono glavni subjekt koji ulazi u jedno potpuno novo i intenzivno poglavlje svoga života. Neopisivo je važno detetu preneti osjećaj uzbuđenja i pozitivnog iščekivanja. Osvestite da vas dete sluša u svakom trenutku. Nema ništa gore nego kada se u razgovoru s prijateljima “požalite” kako dete kreće u školu i sada sledi pravo “mučenje”. Dete čuje, ono upija, prati, imitira. Razgovarajte s njim nasamo, pre odlaska u školu i za vreme školovanja. Recite mu kako će upoznati mnogo prijatelja, kako ga čekaju nove avanture, kako se treba ponašati u školi, kako se ponašati ispred starijih osoba, koliko će novog znanja usvojiti! Sve su to predivne stvari koje školovanje nosi. Naravno, upozorite ga kako će biti novih obaveza, zadataka, učenja i da od toga ne treba bežati. Dete mora svesno i spremno, bez straha i upitnika iznad glave, ući kroz školska vrata.
3.RAZGOVARAJTE S UČITELJEM
Pre nego što škola počne dete prolazi proces pedagoško-psihološke analize. To je vreme kada već možete “uloviti” učitelja nasamo i pitati ga sva pitanja koja vam nisu jasna. Prikupite informacije koje su važne, a koje možda niste znali. Isto tako, kada počne škola, budite redoviti na roditeljskim sastancima. Barem 2-3 puta u polugodištu posetite učitelja i proverite kako napreduje vaše dete. Treba li obratiti pažnju na nešto ili poraditi na nečemu. Trudite se da maksimalno razvitijete partnerski odnos s učiteljem koji će se temeljiti na međusobnom poštovanju i uvažavanju. Verujte da je to za dobrobit vašeg deteta i da su obe strane vrlo važni činioci u njegovom životu.
4.ODMAH UČVRSTITE RADNE NAVIKE
Prvi razred je mnogima i prvi put da se susreću s pojmom radno i slobodno vreme. Radne navike moraju se razvati već prve nedelje od polaska u školu. Dete se pre polaska u školu mora pripremiti i ono mora znati da se od njega očekuje ispunjavanje određenih “radnih” obaveza. Domaći zadaci su idealan primer na kom dete može naučiti kada se radi, a kada se odmara. Odmah s detetom utvrdite vreme pisanja zadataka i vreme učenja. To može biti odmah nakon škole (ručka), a može biti i nakon odmora. Već ćete sami osetiti kada dete najbolje funkcioniše. Nije dobro forsirati ga, radije pratite njegov tempo. To će mu kasnije pomoći u razvijanju radnih navika i stvaranju osećaja odgovornosti prema svojim dužnostima.
5.PROVODITE KVALITETNO SLOBODNO VREME
Slobodno vreme je veoma važno za dete od najranijeg razdoblja pa sve do kraja školovanja, ali i dalje u životu. Porodica je prva okolina u kojoj dete uči da provodi slobodno vreme pa je ona i prva koja ga mora tome naučiti. Isto kao što ste utvrdili vreme za pisanje zadataka i učenje, tako utvrdite vreme za odmor i rekreaciju. Danas živimo u periodu digitalne tehnologije pa deca sve više žele da provedu vreme ispred ekrana. To je u redu u manjoj količini. Njihovo slobodno vrijeme trebalo bi da se sastoji od sporta, šetnje sa vama, igranja napolju s prijateljima ili jednostavno čitanja nekog zabavnog štiva. Takve aktivnosti doprineće boljem razvijanju tela, mozga i, , boljem raspoloženju.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…