Porođaj

Postporođajne komplikacije: Pupčana kila – faktori i lečenje

Kao što postoje određene komplikacije koje mogu pratiti trudnoću, tako postoje i postporođajne komplikacije o kojima bi trebalo da se na vreme informišete. Jedna od komplikacija koja se može dogoditi nakon porođaja jeste pupčana (umbilikalna) kila.

Iako je pupčana kila mnogo češća kod odojčadi, ona ipak može da se pojavi i kod odraslih osoba, a kod trudnica se ona može desiti usled više različitih faktora, među kojim su:

– gojaznost u trudnoći

– višestruka trudnoća

– produžen kašalj

– tečnost u trbušnoj duplji

– podizanje teških predmeta u trudnoći

– prethodne operacije abdomena

– naprezanje

U trudnoći pupčana vrpca prolazi kroz najmanji otvor na stomačnim mišićima bebe, koji se zatvara nakon što se beba rodi. Ipak, postoje slučajevi kada se mišići ne spoje u potpunosti i tada dolazi do postporođajne pupčane kile. Zbog povećanog istezanja mišića tokom porođaja oni postaju tanji i slabiji, što znači da je i veći rizik od dobijanja kile. Višak pritiska na stomačnim mišićima tokom trudnoće gupa pupak napolje, pa tako deo popka viri krou vaš trbušni zid.

Koji su simptomi pupčane kile?

Simptomi na koži: Kila se inače razvija oko oslabljenog abdomena i najčešće se javlja nakon porođaja carskim rezom. Pupak je obično ispupčen, a stomak naduveniji, a s obzirom na to da zbog kile dolazi do uklještenja, odnosno do presecanja normalnog dotoka krvi u predelu creva – ovaj deo kože postaje crvenkast, a može čak i da pomodri.

Bol u stomaku: Kila može izazvati i bol u stomaku koji tada postaje i veoma tvrd i osetljiv. To se obično dešava kada dođe do uklještenja, kada je jedina pomoć operacija.

Gastrointestinalni simptomi: U slučajevima kada se kila uklješti dolazi do sledećih stomačnih tegoba – mučnina, povraćanje, konstipacija i krv u stolici.

Kako se leči pupčana kila?

Kako bi se izbegle sve moguće komplikacije prilikom lečenja, obično se predlaže operacija, posebno u slučajevima kada pupčana kila postaje veća i bolnija. Operacija se odvija na sledeći način – pravi se mali rez na pupku, hernijski tkivo se vraća u trbušnu šupljinu, a otvor u trbušnom zidu se zatvara. U slučaju odraslih ljudi, hirurzi često koriste i mreže kako bi ojačali trbušni zid.

Još sličnih tekstova pročitajte OVDE

Ivana Ristić

Share
Published by
Ivana Ristić

Recent Posts

RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU “AMATER” – KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA

RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA   20th CENTURY STUDIOS donosi…

4 weeks ago

ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM. NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS DVORANA 22. I 23. MARTA”

ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…

4 weeks ago

HOROR FILM „MOČVARA“ U BIOSKOPIMA

AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…

4 weeks ago

ŠPIJUNSKI FILM “CRNA TORBA” U BIOSKOPIMA

ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…

4 weeks ago

POTRESNA DRAMA “SVE TE SITNICE” U NAŠIM BIOSKOPIMA OD 20. MARTA

MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…

4 weeks ago

AKCIONA KOMEDIJA “NOVOKAIN” U BIOSKOPIMA OD 20. MARTA

FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…

4 weeks ago