Prednosti i mane multitaskinga
Multitasking ili obavljanje više poslova u isto vreme odaje utisak da smo produktivniji i da efikasnije radimo. Međutim, to ne mora biti uvek istina, u zavisnosti od toga kakvi su poslovi u pitanju i da li su neki od zadataka automatski ili je za njih potrebno više koncentracije i usredsređenosti.
Neki rutinski zadaci zaista mogu da se obavljaju uporedo, pa se u tom slučaju multitaskingom štedi na vremenu koje ćete kasnije provesti u obavljanju nekih kompleksnijih zadataka. Kako se povećava obim posla, tako je potrebno i ubrzati način na koji radimo, kako bi efikasnost ostala na zadovoljavajućem nivou. U tom slučaju ponekad se multitasking i dobra organizacija mešaju, jer su oba principi koji donose visoku produktivnost, ali nisu primenljivi u istim situacijama.
Prednosti multitaskinga
Svaka osoba ima neke svoje sisteme i načine na koje obavlja više zadataka istovremeno. Naučno je dokazano da više istovremenih obaveza može da vremenom ubrza rad mozga i dovede do poboljšanja produktivnosti i koncentracije, odnosno da unapredi naše funkcionisanje i rad. Određeni zadaci koje radimo uporedno sa drugim obavezama mogu pomoći u kreativnosti i pronalaženju efikasnih rešenja za kompleksnije poslove. Takođe, multitasking može efikasan u eliminaciji sitnih prepreka u toku rada, pogotovo ako to ne zahteva previše koncentracije ili previše umnog napora (sređivanje stola, organizacija narednih obaveza, pravljenje rasporeda za narednih dan i slično). U svakom slučaju, multitasking se ne može primenjivati kao haotična metoda u radu, već organizacija više obaveza kako ni jedna ne bi trpela, već kako bi se uštedelo vreme za obavljanje svih tih zadataka.
Mane multitaskinga
U nekim slučajevima i kod nekih osoba multitasking gotovo ni u kom slučaju ne može biti koristan i efikasan. Za njih je ovakav način rada samo izvor stresa i frustracije, a ukoliko se prolongira – može dovesti do potpunog sagorevanja (burnout sindrom). Prebacivanje fokusa sa jednog zadatka na drugi daje nam lažan osećaj da stalno nešto radimo i da obavljamo više stvari od jednom, a zapravo dovodi samo do bržeg umaranja, bez ikakvih rezultata naše “efikasnosti”.
Kako biti uspešan u multitaskingu?
S obzirom na to da je u pitanju obavljanje više zadataka u isto vreme, uspešan multitasking se mora oslanjati na dobru organizaciju. Pre svega, utvrdite ciljeve, zatim izdvojte zadatke kojima je potrebno da se dodatno posvetite – a ostale pokušajte da na neki način sinhronizujete i povežete, kako biste ih što efikasnije obavljali u isto vreme.
Za uspešan multitasking veoma je važno da izbacite sve što je nepotrebno i što neće doneti nikakve rezultate. Za početak – eliminišite sve što vas može ometati u multitaskingu, kao što je na primer buka ili mobilni telefon koji vam može odvući pažnju. Rasporedite sve svoje aktivnosti tako da znate da vas niko neće prekidati u njihovom obavljanju, a period koji imate za ovakav način rada iskoristite maksimalno. Naravno, za multitasking ostavljajte samo one obaveze koje je potrebno da rešite, a ne one iz kojih biste trebali da naučite nešto novo ili u kojima nemate nikakvog iskustva.
Još sličnih tekstova OVDE
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…