Prehlada u trudnoći – koliko je opasna i kako je lečiti?
Telo trudnice, pogotovo na početku trudnoće, mnogo je osetljivije i podložnije različitim zdravstvenim problemima, zbog čega je potrebno mnogo više opreza i pažnje. Među češćim tegobama kod trudnica nalazi se i prehlada, koja se može manifestovati na različite načine.
Trudnice su sklonije prehladama jer je imuniloški sistem slabiji tokom trudnoće, a telo smanjuje odbrambene mehanizme kako ne bi odbacilo plod koji se nalazi u stomaku. Ipak, pri prvim simptomima prehlade ne bi trebalo previše da se brinete, ali bi najbolje bilo da se obratite lekaru za savet i eventualnu pomoć, ukoliko vam je potrebna.
Kašalj i curenje nosa prvi su simptomi prehlade koji mogu nestati nakon nekoliko dana mirovanja i uzimanja čajeva. Međutim, ukoliko se stanje pogorša i pojavi se viroza praćena bolovima u mišićima, glavoboljom i visokom temperaturom – trebalo bi se obratiti lekaru. Nemojte uzimati lekove na svoju ruku, a temperaturu pokušajte da skidate na prirodan način.
Koji lekovi protiv prehlade nisu štetni za trudnoću?
Za početak – nemojte uzimati ni jedan lek pre savetovanja sa lekarom ili ginekologom. Većina antihistamina, dekongestanata i lekova protiv kašlja nisu preporučeni za upotrebu tokom trudnoće (sem ukoliko vam ih lekar prepiše uz stalni nadzor). Uglavnom se preporučuju lekovi za slabije bolove ili glavobolju. Prirodni antibiotik i antivirotik možete napraviti i sami, a potreban vam je samo čen izrendanog belog luka i malo kiselog mleka ili jogurta.
Iako kapi za nos i pastile deluju bezopasno i često se koriste u slučajevima prehlade, ipak sadrže određene hemijske materije, zbog čega zahtevaju od trudnice prethodno savetovanje sa lekarom. Umesto pastila možete koristiti čaj o žalfije za ispiranje grla, a za prohodnost disajnih puteva možete koristiti kapi za nos sa morskom vodom, koje su bazirane isključivo na prirodnim sastojcima.
Temperatura u trudnoći
Za temperaturu iznad 39 stepeni potrebno je obratiti se lekaru što pre, jer ovo stanje može poremetiti snabdevanje deteta krvlju, a u kasnijim nedeljama trudnoće može izazvati i početak trudova pre vremena.
Za spuštanje (niže) temperature tuširajte se mlakom vodom, a zatim obucite pamučnu odeću koja će prijati vašoj koži jer će ona moći neometano da “diše”. Takođe, možete stavljati i obloge potopljene u dve trećine alkohola i jednu trećinu mlake vode i stavljati ih na pluća i stopala. Uz sve ovo pijte dovoljno vode i čaja, a od pomoći može biti i mlaka pileća supa.
Prevencija i brži oporavak
Od prehlade se najbolje možete sačuvati ukoliko se hranite zdravo i raznovrsno, unošenjem potrebne količine svih namirnica koje su bogate vitaminima i mineralima. Možete se posavetovati sa svojim ginekologom oko uzimanja prenatalnih vitamina, koji su samo dodatak ishrani. Osim toga, u prevenciji od prehlade pomaže i redovna higijena – pogotovo pranje ruku i izbacivanje loših navika, kao što je pušenje.
Za brži oporavak od prehlade preporučuje se:
– više odmaranja
– dosta vode
– nazalni sprejevi na bazi morske vode
– voće i povrće
– topli čajevi sa medom i limunom
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…