Sve o bebinoj vodenoj postelji – plodovoj vodi
Beba se u maminom stomaku razvija zahvaljujući plodovoj vodi iz koje dobija sve što joj je potrebno – toplinu, zaštitu i maksimalnu udobnost tokom devet meseci. Zahvaljujući ispitivanju plodove vode može se proceniti i zdravlje bebe dok je još u stomaku.
Napredne metode i tehnologija koje su danas dostupne u medicini olakšavaju praćenje trudnoće i razvijanje bebe, a pomoću 4D ultrazvuka buduća mama može da vidi kako se njena beba smeje, kako spava, zeva ili se pomera. Osim toga, danas je moguće preko plodove vode doći do informacija o tome kako se beba razvija, da li postoji rizik od nekih problema ili poteškoća tokom trudnoće i slično.
Oplođena jajna ćelija se smešta u matericu koja je štiti od svih spoljnih uticaja. Sledeći “sloj” zaštite je posteljica koja obezbeđuje hranu i kiseonik, a na nju se nadovezuje vodenjak koji počinje da se puni vodom čim se formira pupčana vrpca. Na ovaj način “izgrađeno” je mesto za bebu koja će se u ovom vodenom okruženju dalje razvijati.
Plodova voda – sastav
Plodova voda je providna tečnost u kojoj se nalaze oljuštene ćelije bebine kože, zaštitne masnoće koje izlučuju lojne žlezde a koje su zadužene da štite bebinu kožu od uticaja vode, zatim belančevine, ugljeni hidrati, minerali, hormoni, supstance koje uzrokuju kontrakcije materice i deluju na zgrušavanje krvi, znakovi kompatibilnosti Ph faktora sa majkom, urin i druge materije koje mogu dati mnogo informacija o zdravlju i razviju bebe u majčinom stomaku.
Količina plodove vode
U toku jednog dana se stvori između 400 i 1.000ml plodove vode, a ukupna količina zavisi od veličine ploda i perioda trudnoće u kom se žena nalazi. Za regulaciju plodove vode zadužena je posteljica, ali i sama beba – koja svakog dana proguta određenu količinu plodove vode koju kasnije njeni bubrezi prerađuju i izlučuju.
Ipak, postoji način da se odredi da li postoji previše ili premalo plodove vode, što takođe može da ukazuje na određene probleme u trudnoći.
Višak plodove vode naziva se polihidramnija i ona ukazuje na komplikacije koje se obično pojavljuju između 21. i 37. nedelje trudnoće, a često su povezane sa dijabetesom ili hemolitičkom anemijom kod majke, lošim radom bebinih bubrega, ali i višeplodnom trudnoćom kod koje u amnionskoj kesi (vodenjaku) jednog ploda ima više, a u drugoj manje plodove vode.
Kada dođe do viška plodove vode materica vrši dodatni pritisak na okolne organe, pa trudnica može teže disati, može osećati slabost, mogu joj oticati noge, a česta je i usporena cirkulacija krvi, bol i težina u želucu. Previše plodove vode takođe otežava osluškivanje bebinog srčanog ritma, a s obzirom na to da ima više mesta za pomeranje, često bebe u tim slučajevima ne zauzmu dobar položaj, pa dolazi do težeg porođaja.
Manjak plodove vode se naziva oligohidramnija i povezuje se sa nepravilnim radom bebinih bubrega i mokraćnih puteva, što znači da beba ograničeno ili uopšte ne izlučuje urin u plodovu vodu. Zbog nedostatka prostora beba se nedovoljno pokreće što može dovesti do usporenog ili otežanog razvoja skeleta. Do manjka plodove vode može dovesti problem sa posteljicom: pošto je ova tečnost delom proizvod majčinog krvotoka, logično je da se njena količina smanjuje ukoliko je cirkulacija krvi kroz posteljicu slaba.
I manjak i višak plodove vode mogu biti znak prevremenog porođaja, zbog čega je potrebno da trudnica bude pod stalnim nadzorom lekara.
Još sličnih tekstova pročitajte OVDE
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…