Sasvim je uobičajna pojava da dok beba sisa iz druge dojke mleko počne da curi. Postoji više stvari koje mogu da utiču na curenje mleka: ukoliko se vreme podoja primaklo, bebin plač, pogled na bebu… Međutim ima majki kod kojih je ova pojava retka iako imaju sasvim dovoljno mleka. Ova pojava curenja mleka je uobičajna za prve nedelje mada nije neuobičajno da kod nekih majki traje mesecima.
Neke bebe iako su zdrave bljuckaju posle svakog podoja. Ponekad se mami ipak učini da njena beba izbacuje mnogo mleka. U tom slučaju dovoljno je da prati broj mokrih i ukakanih pelena u toku 24 sata. Ukoliko beba ima 6-8 mokrih pamučnih pelena (ili 5-6 pelena za jednokratnu upotrebu) i da kaki bar dva puta (za bebe starije od 6 nedelja može i manje stolica). Napredovanje u težini je takođe dobar znak.
Zdrave bebe prerastu problem bljuckanja u periodu između četvrtog i šestog meseca. Da bi se bebi pomoglo potrebno je posle podoja nežno uspraviti bebu u uspravan položaj nasloniti je stomačićem ka mami (ili tati). Ukoliko majka misli da beba bljucka zbog prevelike količine mleka neka pokuša da za jedan obrok nudi samo jednu dojku i u toku podoja da nežno podigne bebu da podrigne pa da nastavi podoj na istoj dojci. Neke bebe bljuckaju jer previše brzo dobiju veliku količinu mleka.
Bebe koje redovno posle podoja povraćaju u mlazu (u daljinu) je potrebno odvesti kod pedijatra da bi se eliminisala eventualna stenoza. Kod bebe sa stenozom mleko nije u mogućnosti da iz stomaka pređe u creva tako da beba neće napredovati kako je očekivano.
Stenoza se obično javlja u periodu kada je beba stara 2-8 nedelja. Prvi znak bi moglo da bude povraćanje u mlazu posle podoja. Nemora da bude posle svakog podoja ali kako vreme prolazi povraćanje će biti sve češće. Mišići jednostavno izguraju mleko kroz bebina usta prilično daleko od bebe.
Bebe koje imaju stenozu mogu da budu upućene na jednostavnu hiruršku proceduru posle koje mogu ukoliko nije bilo komplikacija sasvim normalno da nastave sa dojenjem i to obično 8 sati posle intervencije. Potrebno je da se jedno kraće vreme podoji limitiraju samo iz jedne dojke po obroku.
Ukoliko nisu prisutni drugi znaci bolesti a beba počne da povraća možda je uzrok preosetljivost na hranu ili lek koji joj se daje. Davanje vitamina, gvožđa ili nekih drugih dodataka može izazvati povraćanje. Jednako tako na bebe mogu da utiču i dodaci hrani koje majka unosi u svoj organizam. Najjednostavnije je da se prestane sa dodatkom da bi se videla reakcija bebe. Takođe davanje adaptiranog mleka može da bude uzrok povraćanja kod osetljive bebe. Kod beba koje su počele sa dohranom, proveriti da nije nešto novo izazvalo reakciju.
Najvažnije je da beba lepo napreduje. Ukoliko je tako onda je potrebno samo mamino strpljenje i nežno rukovanje sa bebom a vremenom će se bljuckanje smanjiti.
Page: 1 2
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…