Pričajte sa bebom

schedule
2015-02-26 | 16:00h
update
2018-06-16 | 06:13h
person
roditeljsrbija.com
domain
roditeljsrbija.com
Pričajte sa bebom

Iskorišćavanje ove potrebe za komunikacijom može biti početak bebine edukacije. Doziranje ritma i tona reči je način uvođenja deteta u različite momente dana: u toku dana možete mu pričati na veseliji i življi način, kako biste
mu privlačili pažnju i stimulisali urođenu potrebu za komunikacijom. Uveče, dubok, ritmičan ton će pomoći da se beba opusti i da shvati da je vreme za spavanje.

Šta treba da govorite bebi?
Sve što želite, ali je bolje ako govorite o jednostavnim stvarima, koje se direktno tiču nje: “sad će mama da te
podigne”, “vreme je za tvoje mleko” i tako dalje. Jednostavne reči, koje će dete polako naučiti da povezuje sa određenim situacijama, koje su mu poznate i koje će mu prijati. Zatim, polje polako može da se proširuje i da se
uvode druge slike koje se ne tiču direktno bebe, ali koje su deo njenog života, na primer: “sad ćeš ovde mirno da ležiš
dok mama i tata večeraju”, “vidi, stigla ti je teta”. Svaka situacija je korisna da se priča detetu: kada ga vozite u kolicima, možete mu pokazivati stvari i predmete imenujući ih i tako stimulisati njegovu pažnju i memoriju.

Advertisement

Od sedmog-osmog meseca, korisno je da bebi dajete jednostavne knjige koje ćete zajedno prelistavati: velike šarene slike povezane sa bebinim svetom (igračke, životinje, drveće i slično) propraćene tačnim nazivima koji se mirno izgovaraju će joj pomoći da počne da koristi reči. Takođe je korisno i zabavno za dete čitati mu kratke, jednostavne pesmice i dečije stihove, pokazivati mu boje i slike: one će mu olakšati da jasno ostvari prva povezivanja reči. Kada beba pokuša da izgovori svoje prve slogove, u jasnom pokušaju nadmetanja, ohrabrite je osmehom i aplauzom, bez prisiljavanja da nastavlja to i dalje.

Samo jedno upozorenje: treba pravilno da govorite bebi, koristeći pravilne reči i izgovor. Tepanje i “iskrivljen” jezik napravljen od reči koje imitiraju bebin jezik (ga-ga, brum-brum, da-da…) neće joj pomoći da nauči pravilno da govori i definitivo treba da se izbegavaju.

 

Strane: 1 2
2015-02-26
Podeli !
Advertisement

Imprint
Responsible for the content:
roditeljsrbija.com
Privacy & Terms of Use:
roditeljsrbija.com
Mobile website via:
WordPress AMP Plugin
Last AMPHTML update:
18.04.2024 - 16:13:26
Privacy-Data & cookie usage: