Biti dobar roditelj, veliki je izazov, ali se nekada i sami zapitamo kako je zapravo ispravno učiti svoje dete. Da li mu ubacivati u glavu uverenja nas odraslih ili ga pustiti da sam sve shvata na svom putu odrastanja?
Letos sam imala priliku da se veoma iznenadim kada sam sa nepoznatog broja telefona na Viberu, dobila sliku svoje dece, iz dvorišta naše porodične kuće van Beograda, gde su bili sa bakom. Nasmejana lica moje dece i nepoznatog mladića i poruka koja je glasila „ Zadovoljni kupac“. Nakon toga srećni glas mog tada sedmogodišnjeg sina, koji kaže „Mama, šalji još starih igračaka za prodaju. Odlično nam ide!!“
Naravno da sam momentalno pozvala baku da se raspitam o poreklu nepoznatog čoveka, načinu prodaje i svim detaljima, i dobila info da su moja deca ( tada 7 i 3 godine) napravila štand za prodaju i izazvali velike simpatije kod lokalnog stanovništva, i da su ljudi i koji nisu nameravali, svraćali da po nešto kupe i podrže njihovu prodaju.
Već od „malih nogu“ decu treba upoznati sa novcem, čemu on služi, i kako se ophoditi prema njemu i šta znači štedeti. Poslati ih u prodavnicu, da kupe nešto, i da znaju koliko nešto košta, da li imaju kusur, itd. Decu ne treba štedeti i sklanjati od takvih stvari, naturati im da budu mali dugi niz godina.
Na taj način detetu omogućavamo da shvati kolika je vrednost novca u zamenu za neki drugi proizvod, prilikom kupovine, šta je skuplje a šta jeftinije, i kako postaju odgovorniji, da li žele da svoj ušteđeni novac pretvore u drugu valutu, jer je ona stabilnija, uloži ili investira u nešto njemu interesantno, i kako to da ostvari.
Model rasipnik
Rasipnički pristup trošenja novca svakako nije dobar model, jer deca ne trebaju da misle da je u svakom momentu sve za njih dostupno i može da se kupi i obezbedi, kao da im se ispuni svaka želja. Tu se gube sva merila vrednosti i dobijamo obesne, večito nezadovoljne ličnosti. Kako lestvica prohteva kod takve dece vremenom raste, na kraju ne bi bili zadovoljni ni da im kupite i avion.
Veliki broj rođenih sa „zlatnom kašičicom“, danas su ne tako uzorni primerci mladih ljudi, a sve im je omogućeno, i njihovi se roditelji danas pitaju „Gde smo pogrešili?“
Odgovor je jednostavan. Nisu se morali truditi, sve im je omogućeno pa su izgubili želju i entuzijazam za uspehom. Stara indijska poslovica kaže: „Bog daje hranu svim pticama, ali im je ne baca u gnezdo.“
Model štediša
Naučiti dete da bude štediša – prava je stvar!
Biti štediša i naučiti svoje dete tome, veliki je uspeh.
Još sličnih tekstiva možete pročitati OVDE
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…