Konkurs za “Arhimedesovu” školu mladih matematičara je u toku!
Matematičko društvo „Arhimedes“ ove godine proslavlja veliki jubilej, 50 godina rada. Osnovao ga je u Beogradu 01. oktobra 1973. godine Bogoljub Marinković sa grupom saradnika. Njegov cilj bio je i ostao – usavršavanje učenika osnovnih i srednjih škola, kao i njihovih nastavnika i profesora.
Prvobitni naziv Društva bio je Klub mladih matematičara „Arhimedes“. Pored aktivnosti na popularizaciji matematike među školskom decom i rada na sticanju novih i dubljih znanja, Bogoljub Marinković i „Arhimedes“ bili su i pioniri u organizovanju masovnih i savremenih oblika takmičenja.
Sa godinama, aktivnosti su se širile i na druga polja, ukjlučujući stručno usavršavanje nastavnika i profesora, izdavačku delatnost, organizacije stručnih skupova i uvođenje inovacija u proces nastave. Zato je 2008. godine promenjen i naziv Kluba u Matematičko društvo „Arhimedes“.
Danas „Arhimedesom“ rukovodi upravni odbor od 11 članova, čiji je predsednik profesor matematičkog fakulteta Vladimir Janković, a direktor društva je Bogoljub Marinković. U veliki broj aktivnosti Društva uključena je i Dragana Stošić-Miljković. Društvo broji skoro 35.000 članova, od kojih je više od 2.000 odraslih. U svim aktivnostima učestvuje veliki broj nastavnika i entuzijasta, u najvećoj meri na bazi volonterskog rada.
Aktivnosti MD „Arhimedes“
„Arhimedes“ je mnogim đacima i roditeljima najpoznatiji po organizovanju Arhimedesove škole za mlade matematičare (AŠMM), koja se održava na nekoliko lokacija. U njoj učenici uz rad sa stručnim nastavnicima stiču šira i dublja znanja iz matematike u skladu sa njihovim školskim uzrastom. Nastava se održava tokom cele školske godine, a pored osnovne (A) postoji i naprednija grupa (B – napredna i olimpijska grupa) na kojoj se učenici pripremaju za najzahtevnija matematička takmičenja.
Prijave i upis za školsku 2023-24. godinu su u toku!
„Arhimedes“ organizuje i letnje i zimske škole (kampove) mladih matematičara, dopisnu matematičku školu, interent školu, računarske i specijalizovane kurseve, praktikum i sekcije.
„Arhimedes“ organizuje i razne oblike takmičenja, kao što su Matematički turniri (ekipna prvenstva osnovnih i srednjih škola Srbije u matematici – matematičke olimpijade), Dopisna matematička olimpijada, kao i masovno nacionalno matemakičko takmičenje „Misliša“.
U cilju popularizacije organizuju se i naučno-popularna predavnja, priredbe, matematički kvizovi, izložbe, i druge manifestacije.
Važan segment rada „Arhimedesa“ jeste stručno usavršavanje nastavnika, kroz organizacije matematičkih i računarskih tribina za nastavnike i učitelje, specijalizovane seminare, i stručne konsultacije sa školama i nastavnicima. Posebna pažnja se posvećuje mentorskom radu sa darovitim učenicima.
Kroz aktivnosti društva razvijala se i njegova izdavačka delatnost, koja obuhvata priručnu literaturu za učenike i nastavnike. Tu spadaju materijali za mlade matematičare (tematske brošure), zbirke zadataka iz matematike sa „Arhimedesovih“ takmičenja i za pripremu takmičenja, edicija Matematika u srpskom narodu, Matematička tribina, posebna izdanja, metodički priručnici, matematički zabavnik, posteri i mnoga druga izdanja.
Društvo poseduje i respektabilnu biblioteku u kojoj se mogu naći enciklopedije, leksikoni, knjige o istoriji matematike i njenim velikanima, nastavni materijali, udžbenici i literatura za mlade matematičare.
Rezultati „Arhimedesa“
„Arhimedes“ je dao veliki doprinos matematičkom obrazovanju u Srbiji, a posebno u Beogradu. U proteklih 50 godina, kroz „Arhimedesove“ škole prošlo je oko 48.680 učenika, oko 6.695 učenika je pohađalo dopisnu (i internet) školu. Održano je 88 naučno-popularnih predavanja i preko 250 različitih priredbi i objavljeno je oko 200 priloga u časopisima i drugim javnim glasilima. Održana su 92 matematička turnira, sa ukupno 5.471 ekipom i 24.986 takmičara.
18 puta je organizovano masovno nacionalno matematičko takmičenje „Misliša“, sa 698.680 učesnika. Održano je 17 dopisnih matematičkih olimpijada, 13 internet matematičkih olimpijada…
Održano je 2.218 predavanja za nastavnike i 1.214 seminara i drugih stručnih skupova, kojima je prisustvovalo 83.315 nastavnika, kao i brojne tribine za nastavnike i učitelje.
Publikovano je 466 naslova raznih publikacija u tiražu od preko 2.568.500 primeraka.
„Arhimedesovci“ – učenici koji su prošli kroz škole i takmičenja koje je organizovao „Arhimedes“ – uvek su u vrhu, kako na znhačajnim takmičenjima iz matematike, tako i na listama za prijem u prestižne obrazovne ustanove – od naše Matematičke gimnazije, Matematičkog fakulteta, do prestižnih univerziteta, kao što su Kembridž i MIT. Uopšte, „Arhimedes“ je pravi rasadnik uspešnih matematičara, inženjera i drugih stručnjaka.
Važno je naglasiti da je najveći deo ovih rezultata postignut na bazi volonterskog rada samih članova, sa više nego skromnim ulaganjima od strane državnih i društvenih institucija.
Priznanja
Matematičko društvo „Arhimedes“ dobitnik je brojnih domaćih i međunarodnih priznanja. Jedna od najznačajnijih je Svetosavska nagrada Ministarstva prosvete za 2008. goodinu, „za poseban doprinos razvoju obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji“, a tu je i Izuzetna Vukova nagrada za 2022. godinu Kulurno-prosvetne zajednice Srbije, „za izuzetan doprinos razvoju kulture u Republici Srbiji i svesrpskom kulturnom prostoru“.
Čestitamo „Arhimedesu“ veliki jubilej, u nadi da će njegov značaj biti više prepoznat i cenjen u budućnosti.