Milan Nedić

milan-nedic

1941 Nedić je postavljen za komandanta Treće grupe armija na frontu prema Bugarskoj, koja nije uspela da spreči nemačku vojsku iz pravca Bugarske. Front je probijen, a Nedić je morao da se povuče u Srbiju. Milan je bio zarobljen, a tek je 20. maja 1941. Vrhovna komanda suvozemne vojske odlučila da se Nedić pusti na slobodu.
Na zahtev Nemaca Milan Nedić je formirao vladu. Komesarska uprava je smenjena, da bi na njeno mesto bila postavljena vlada na čelu sa generalom Milanom Nedićem, 29. avgusta 1941. godine. Zatim je ukinuta žandarmerija i zamenjena Srpskom državnom stražom (nedićevci), Srpskim dobrovoljačkim korpusom (ljotićevci) i legalizovanim četnicima vojvode Koste Pećanca.

Jedan od zadataka njegove vlade bio je otkup žitarica i drugih proizvoda za nemačke okupatore. Da bi prikupili sve te proizvode, Nedić je angažovao svoju vojsku, a kad mu je bilo potrebno tražio je pomoć od Nemaca. Posle oštrih kritika na Nedića i njegov način upravljanja usledio je sastanak visokih predstavnika. Dana 9. marta 1943. godine rečeno je da je Srpska civilna uprava odbacila sakupljanje namirnica za Nemce, dok je njegova vlada predstavljala Nemce u što boljem svetlu. Za vreme vladavine napisali su 100 zakona različitih kategorija i obnovili infrastrukturu nakon bombardovanja.

U maju 1943. godine Nedić je pokušao da proširi Srpski dobrovoljački korpus na pet pukova, ali mu Nemci to nisu dozvolili. On se 18. septembra iste godine sreo sa Hitlerom u Berlinu i obećano mu je da će komandovati nad Srpska državna straža i Srpski dobrovoljački korpus. Tek 2. novembra 1943. Nediću je dobio komandu nad SDS i SDK.
Nedićeva vlada raspuštena je 4. oktobra 1944. godine. Po odluci Nemaca prebačen je iz Beograda u Beč, a kasnije u Kicbil, 6. oktobra 1944. godine. Kicbil je mesto u kome su bile smeštene sve vlade čije su zemlje Nemci okupirali. Po ulasku partizanskih snaga u Beograd, Jovan Mijušković i Dobrosav Veselinović, bivši ministri Nedićeve vlade, izvedeni su pred sud i osuđeni na smrt. Većina ostalih ministara je vraćena iz Austrije i osuđena za izdaju zemlje.

Britanci su 1. januara 1946. godine predali Nedića jugoslovenskim snagama. Dok je bio u zatvoru u Beogradu izvršio je samoubistvo skočivši kroz prozor dok straža nije pazila.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top