U pravnom sistemu Srbije, osobe sa invaliditetom podležu oslobađanju od plaćanja raznih poreskih i carinskih opterećenja.
Ovakvim načinom regulisanja, olakšice u sistemu plaćanja, ostvaruju se na osnovu Zakona o porezu na promet koji propisuje (između ostalog) da se porez na promet proizvoda, odnosno porez na promet usluga, ne plaća na:
Poreska oslobođenja
Porez na promet usluga ne plaća se na usluge iz oblasti zdravstva, nauke, kulture, obrazovanja (osnovnog, srednjeg, višeg i visokog), socijalne zaštite i sporta.
Zakon o porezu na dobit preduzeća propisuje da se oslobađa plaćanja poreza na dobit preduzeća, preduzeće za radno osposobljavanje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalidnih lica, srazmerno učešću tih lica u ukupnom broju zaposlenih.
Izmenama i dopunama Zakona o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara („Sl. glasnik RS“ br. 101/2010) propisano je da su vlasnici motornih vozila osobe sa invaliditetom sa 80 ili više procenata telesnog oštećenja, ili kod kojih postoji telesno oštećenje koje ima za posledicu nesposobnost donjih ekstremiteta nogu od 60 ili više procenata, oslobođeni plaćanja poreza na upotrebu na jedno motorno vozilo koje se na njihovo ime prvo registruje u jednoj godini prilikom plaćanja registracije, produženja registracije i zamene registarskih tablica motornih vozila.
Ovo pravo ostvaruje prilikom registracije motornog vozila na taj način što se uz potrebnu dokumentaciju prilaže i potvrda nadležnog organa kojom se dokazjue status invalidnosti. Izmenama i dopunama Zakona o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara propisano je da su i roditelji višestruko ometene dece koja su u otvorenoj zaštiti, odnosno o kojima roditelji neposredno brinu, oslobođeni pralaćanja poreza na upotrebu na jedno motorno vozilo koje se na njihovo ime, odnosno na ime jednog od njih, prvo registruje u jednoj godini. Pomenutim izmenama i dopunama Zakona o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara propisano je takođe da su organizacije osoba sa invaliditetom osnovane sa ciljem pružanja pomoći licima sa invaliditetom, koje su registrovane u skladu sa zakonom – oslobođene plaćanja poreza na upotrebu za vozila prilagođena isključivo za prevoz njihovih članova.
Zakonom o porezu na imovinu propisano je da se porez na imovinu ne plaća na prava na nepokretnosti ukoliko se te nepokretnosti koriste za prosvetne, kulturne, naučne, socijalne, zdravstvene, humanitarne ili sportske svrhe. Plaćanja ovog poreza oslolbođen je imalac prava na nepokretnosti. Za ostvarivanje ovog prava, potrebno je da se zainteresovana lica obrate poreskoj upravi na teritoriji na kojoj se nalazi nepokretnost koja se koristi u humanitarne ili druge svrhe koje predstavljaju osnov za ostvarivanje ovog oslobađanja.
Osobe sa invaliditetom mogu ostvariti pravo na oslobađanje plaćanja uvoznih dažbina i to:
Navedena prava osoba sa invaliditetom ostvaruju se na osnovu odeljaka 12, 13, 14 i 15 člana 216 Carinskog zakona („Službeni glasnik RS“,
br. 18/2010) i odgovarajuće instrukcije Ministarstva rada i socijalne politike.
Oslobođenje pravnih i drugih lica od plaćanja uvoznih dažbina
Oslobođeni su od plaćanja uvoznih dažbina sledeća pravna lica:
Pravilnik o ostvarivanju prava na poreska izuzimanja za primanja po osnovu pomoći zbog uništenja ili oštećenja imovine, organizovane socijalne i humanitarne pomoći, stipendija i kredita učenika i studenata, hranarina sportista amatera i prava na poresko oslobođenje za primanja po osnovu solidarne pomoći za slučaj bolesti propisuje oslobađanje od plaćanja poreza po osnovu organizovane socijalne i humanitarne pomoći koje se može ostvariti na primanja koja imaju karakter socijalnog i humanitarnog davanja, odnosno pomoći za saniranje i ublažavanje posledica teško narušene socijalne sigurnosti i teške humanitarne situacije određenog lica ili grupe lica, iz sredstava:
Pravo na poresko izuzimanje po osnovu organizovane socijalne i humanitarne pomoći ne ostvaruje se za isplate, odnosno davanja koja poslodavac vrši zaposlenim po osnovu radnog odnosa i drugih oblika rada upodobljenih radnom odnosu, nezavisno od finansijskog stanja u kome se nalaze poslodavac i zaposleni kod njega.
Ostvarivanje prava na poresko oslobođenje solidarne pomoći za slučaj bolesti Poresko oslobođenje za primanja po osnovu solidarne pomoći za slučaj bolesti, koju isplaćuje poslodavac za zaposlenog ili člana njegove porodice, može se ostvariti:
Isplata solidarne pomoći za slučaj bolesti, uz propisano poresko oslobođenje, može se vršiti ako je osnov za davanje takve pomoći sadržan u kolektivnom ugovoru, odnosno drugom opštem aktu poslodavca i ako je o davanju pomoći doneta odluka nadležnog organa poslodavca. 86
Prilikom isplate solidarne pomoći za slučaj bolesti, isplatilac je dužan da organizaciji nadležnoj za poslove platnog prometa, uz podnošenje propisanog obrasca u skladu sa Zakonom, podnese i dokaze o pravnoj i medicinskoj osnovanosti davanja solidarne pomoći.
Zaposleni koji je ostvario solidarnu pomoć za slučaj bolesti neposrednom isplatom novčanog iznosa dužan je da poslodavcu dostavi dokaze da je isplaćena sredstva iskoristio u svrhu u koju su odobrena (računi, izveštaji zdravstvene ili druge ustanove, overena izjava i dr.).
Pravilnik o određivanju ortotičkih, protetičkih i medicinskih sredstava – proizvoda koji se hirurški ugrađuju u organizam na koja se ne plaća porez na promet proizvoda propisuje da se na sledeća orototička i protetička sredstva ne plaća porez na promet proizvoda:
Za ostvarivanje ovih olakšica potrebno je da se, u zavisnosti od vrste oslobođenja koje se želi ostvariti zainteresovana lica obrate svom poslodavcu ili fondu kod koga se ostvaruje pravo na zdravstveno osiguranje.
Shodno Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o porezima na dohodak građana („Sl. glasnik RS“ br. 62/2006) i Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje („Sl. glasnik RS“ br. 62/2006), od 1. januara 2007. godine poslodavac koji zaposli osobu sa invaliditetom koja je registrovana kao nezaposlena kod Nacionalne službe zapošljavanja oslobađa se plaćanja poreza na njenu zaradu i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje u trajanju od 3 godine.
Shodno odredbama Zakona o javnim putevima („Službeni glasnik RS“ br. 101/2005) osobe sa invaliditetom oslobođene su plaćanja godišnje naknade za upotrebu javnog puta za motorna vozila osoba sa invaliditetom i motorna vozila organizacija osoba sa invaliditetom (član 23).
Shodno odredbama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Službeni glasnik RS“ br. 41/ 2009) vozilo koje je podešeno da njime upravlja osoba sa invaliditetom može, na zahtev te osobe, biti označeno nalepnicom čiji izgled, sadržaj, način postavljanja i bliže uslove za izdavanje utvrđuje ministar nadležan za poslove saobraćaja (stav 2 člana 24). Pomenutu nalepnicu izdaje nadležni organ jedinice lokalne samouprave (stav 3 člana 24). Osobe sa invaliditetom mogu bliže informacije o postupku i uslovima za izdavanje nalepnice dobiti kod nadležnih organa lokalne samouprave na čijoj teritoriji imaju prebivalište.
MAGNIFIKO 04. DECEMBRA PRVI PUT U MTS DVORANI Karte u prodaji od danas na mtsdvorana.rs i na blagajni…
Film "Sva lica dobrote" (Kinds of Kindness) reditelja Jorgosa Lantimosa već od sledeće nedelje, 12. septembra…
FILM VELIKOG FRENSISA FORDA KOPOLE "MEGALOPOLIS" KONAČNO STIŽE U DOMAĆE BIOSKOPE 26. SEPTEMBRA U NASTAVKU TREJLER FILMA…
Obnovljivi izvori energije, gorivo budućnosti, mikroplastika, tečno drvo, biblioterapija, dekodiranjetajne života, medonosne pčele, bubice plastikožderi,…
https://www.youtube.com/watch?v=Xzz7BjHIsSE&t=1s Humanitarna inicijativa Fondacije „Jedro“, pokrenuta sa ciljem prikupljanja sredstava zalečenje dečaka obolelih od Dišenove…
Međunarodni festival kratkog MikroFAF otvorio je poziv za mlade filmske autore od 15 do35 godina!…