USTAV REPUBLIKE SRBIJE
Ustav Republike Srbije („Službeni glasnik RS“, broj 98/06), kao najviši pravni akt u Republici Srbiji zabranjuje svaku diskriminaciju, pa i diskriminaciju osoba sa invaliditetom.
Pred Ustavom i zakonom su svi jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije. Ustav zabranjuje neposrednu ili posrednu diskriminaciju, diskriminaciju po bilo kom osnovu, naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti, psihičkog ili fizičkog invaliditeta.
Republika Srbija, pored drugih odnosa i oblasti, uređuje i obezbeđuje sistem u oblasti zdravstva, socijalne zaštite, boračke i invalidske zaštite.
Slobode i prava ostvaruju se, a dužnosti se ispunjavaju na osnovu Ustava, osim kad je Ustavom predviđeno da se uslovi za ostvarivanje pojedinih sloboda i prava utvrđuju zakonom. Zakonom se može propisati način ostvarivanja pojedinih sloboda i prava kad je to neophodno za njihovo ostvarivanje.
Zloupotreba sloboda i prava čoveka i građanina protivustavna je i kažnjiva, onako kako je to zakonom predviđeno.
Obezbeđuje se sudska zaštita sloboda i prava zajemčenih i priznatih Ustavom.
KONVENCIJA O PRAVIMA OSOBA SA INVALIDITETOM
Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je jednoglasno 13. decembra 2006. godine Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i Opcioni protokol uz nju.
Republika Srbija je potpisala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i Opcioni protokol uz nju 17. decembra 2007. godine. Posle usklađivanja propisa Republike Srbije sa odredbama Konvencije, Narodna skupština Republike Srbije ratifikovala je Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i Opcioni protokol uz nju izglasavanjem zakona o potvrđivanju Konvencije i Opcionog protokola („Sl. glasnik RS“, broj 42/09) 29. maja 2009. godine.
Konvencija ne stvara nova prava za osobe sa invaliditetom već predviđa koje mere će države preduzimati kako bi osobama sa invaliditetom omogućile da u praksi efikasno ostvaruju građanska, politička, ekonomska, socijalna, kulturna, socijalna i sva druga prava koja im pripadaju.
Konvencija propisuje mere koje države moraju da preduzmu kako bi osobama sa invaliditetom omogućile puno i ravnopravno učešće u svim oblastima društvenog života na osnovu jednakosti sa drugima.
Države strane ugovornice prihvataju da obezbede i unaprede puno ostvarivanje svih ljudskih prava i osnovnih sloboda za sve osobe sa invaliditetom bez diskriminacije bilo koje vrste po osnovu invaliditeta (član 4). Države su dužne da Konvenciju i sve druge propise i odluke koje se tiču osoba sa invaliditetom sprovode uz konsultacije sa ovim osobama i njihovim reprezentativnim organizacijama. Trebalo bi da preduzmu mere kako bi pitanja položaja osoba sa invaliditetom uključile u sve relevantne opšte propise i politike (član 4). Države su dužne da osobama sa invaliditetom obezbede efikasnu pravnu zaštitu od diskriminacije (član 5).
Konvencija predviđa obaveze država da preduzmu mere kako bi ženama sa invaliditetom (član 6) i deci sa invaliditetom (član 7) omogućile da uživaju sva prava pod jednakim uslovima.
Konvencija članom 8 predviđa mere koje će države preduzeti radi podizanja nivoa svesti o pravima osoba sa invaliditetom. Države su takođe dužne da preduzmu odgovarajuće mere kako bi otklonile barijere i osobama sa invaliditetom obezbedile pristup fizičkom okruženju, javnom prevozu, informacijama i komunikacijama, uslugama namenjenim javnosti (član 9).
Konvencija propisuje niz mera koje države treba da preduzmu kako bi osobama sa invaliditetom obezbedile ostvarivanje sledećih prava:
Konvencija takođe uređuje mere koje države treba da preduzmu kako bi osobama sa invaliditetom omogućile:
LABUDOVO JEZERO – TAJNE NAJLEPŠEG SVETSKOG BALETAU KOME ĆE BEOGRADSKA PUBLIKA UŽIVATI 9. I 10.…
VEČE PODSEĆANJA NA POP- ROK SENZACIJU 20.. VEKA I NEPRIKOSNOVENE HITOVE The Beatles Tribute bend -THE…
UKUPNO 10 OSKARA ZA BIOSKOPSKE HITOVE U DISTRIBUCIJI TARAMOUNT FILMA Sinoć je, u Dolbi teatru…
SVI UMIRU. NEKO SPOKOJNO, U SNU, A NEKO UŽASNOM SMRĆU. Nekada je dovoljna igračka iz…
EMOCIJE KOJE SE PAMTEAko kažemo da je sinoćna premijera filma „BRIDŽET DŽOUNS - LUDA ZA NJIM“ bila…
Jedan od najznačajnih muzičkih autora sa Balkana, Vlada Divljan, napustio nas je pre deset godina.…