Vodič kroz prava osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji.
UVOD
Zaštita osoba sa invaliditetom je jedan od najosetljivijih i najspecifičnijih elemenata društveno-razvojne, ekonomske i pre svega socijalne politike uopšte. Naš zadatak jeste da afirmišemo razvoj invalidske zaštite u okvirima moderne, pluralne socijalne politike imajući u vidu osobu sa invaliditetom kao pojedinca, ličnost sa svim opštim i specifičnim potrebama. Sistemska rešenja moraju svakoj grupaciji osoba sa invaliditetom omogućiti da oblikuju, izražavaju i realizuju svoje osnovne razvojne potrebe kao i posebne interese, da imaju jednake mogućnosti kao i osobe bez invaliditeta, a pre svega da imaju pravo
na različitost.
Danas se položaj osoba sa invaliditetom mora posmatrati pre svega kao pitanje ljudskih prava. Invalidnost je složen društveni fenomen koji praktično zadire u sve oblasti savremenog života i iziskuje multisektorski pristup i saradnju različitih organa vlasti, lokalnih samouprava, civilnog sektora i samih osoba sa invaliditetom i njihovih organizacija. Naglasak se stavlja na garantovanje ravnopravnosti osoba sa invaliditetom, na nediskriminaciju i njihovo puno učešća u društvu.
Položaj osoba sa invaliditetom u našoj zemlji uređen je brojnim zakonskim i podzakonskim aktima, te se tako odredbe vezane za prava osoba sa invaliditetom susreću u svim važnijim zakonima koje je Narodna skupština usvojila. Gotovo svaki zakonski akt u bar jednom svom članu govori o nekom pravu osoba sa invaliditetom. Pored pozitivnih propisa usvojenih od strane Narodne skupštine, položaj osoba sa invaliditetom uređen je međunarodnim konvencijama koje je naša zemlja ratifikovala, čime su one postale deo unutrašnjeg prava ili unutrašnjih pozitivnih propisa i kao takve se mogu neposredno primenjivati Najznačajniji dokument međunarodnog javnog prava je Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom, prvi instrument o ljudskim pravima koji su Ujedinjene nacije usvojile u novom Milenijumu. Od regionalnih, evropskih dokumenata, naročito je značajna revidirana Evropska socijalna povelja, koja članom 15 osobama sa invaliditetom garantuje pravo na samostalnost, socijalnu integraciju i uključenost u zajednicu.
Obrazovanjem Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom pri Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike 2004. godine, osobe sa invaliditetom su posle dugog niza godina dobile ravnopravnog partnera čiji je osnovni zadatak da štiti i unapređuje njihov položaj kroz saradnju sa različitim invalidskim organizacijama i neposredno sa osobama sa invaliditetom. Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom nastavlja rad u okviru Ministarstva rada i socijalne politike od 2007. godine, ulažući napore za afirmaciju prava osoba sa invaliditetom, a od 2012. godine u okviru Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, dakle uvek u okviru ministarstva koje obavlja poslove socijalne zaštite, kreiranja i razvijanja različitih usluga u cilju punog učešće osoba sa invaliditetom u društvu.
Posebno značajnu ulogu u partnerskom odnosu između Sektora za zaštitu osoba sa invaliditetom i invalidskih organizacija ima Nacionalna organizacija osoba sa invaliditetom Srbije (NOOIS). NOOIS kao „krovna“ organizacija zastupa interese i potrebe svih osoba sa invaliditetom i njihovih pravnih zastupnika, radi na povećanju uključenosti osoba sa invaliditetom u društvo, punom poštovanju njihovih ljudskih prava i nediskriminaciji po osnovu invalidnosti, kroz učešće u donošenju i primeni zakona i drugih dokumenata iz oblasti invalidnosti, a u skladu sa međunarodnim standardima i dokumentima.
U tom cilju ovaj Sektor je, u saradnji sa NOOIS, preduzimao određene zakonom predviđene mere kako bi otklonio neke od vidljivih nedostataka pozitivnih pravnih propisa, koji su direktno štetili položaju osoba sa invaliditetom. Sektor će i dalje, različitim zakonskim rešenjima, a u partnerstvu sa NOOIS-om, unapređivati položaj i kvalitet života osoba sa invaliditetom.
Informacije o pravima osoba sa invaliditetom i uslovima za njihovo ostvarivanje, odnosno korišćenje usluga institucija u svim sistemima zaštite predviđenim pravom Republike Srbije: socijalne zaštite, zdravstvene zaštite, porodično-pravne zaštite dece i porodice, vaspitanja i obrazovanja, zapošljavanja i radnih odnosa, penzijskog i invalidskog osiguranja, saobraćaja i oblasti poresko-pravnog sistema, stanovanja, sprečavanja diskriminacije…
Vodič na pristupačan način upućuje u prava i način njihovog ostvarivanja, kako osobe sa invaliditetom, tako i sve one koji se profesionalno angažuju u radu sa osobama sa invaliditetom.
Prava osoba sa invaliditetom uređena su:
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…