Naslovna » Deca » Studenti » Pravila sigurnijeg seksa

Pravila sigurnijeg seksa

Pravila-sigurnijeg-seksa

Sigurne aktivnosti

To su aktivnosti kod kojih nema rizika zaražavanja HIV-om i drugim polno prenosivim bolestima. Apstinencija (kada neko uopšte nema seksualnih aktivnosti) je sigurna. Seks samo sa jednim partnerom je siguran samo ako su oba partnera zdrava i nemaju HIV infekciju, i ako nijedan partner nema seksualnih odnosa sa drugim osobama (uzajamno veran odnos), kao i ako se nijedan partner ne upušta u neko drugo rizično ponašanje, npr. intravenska upotreba opojnih droga.

Nesigurne/rizične aktivnosti

Kod nesigurnih seksualnih aktivnosti rizik zaražavanja HIV-om i drugim polno prenosivim bolestima je veliki. Najveći rizik je kada krv, ejakulat, preejakulat i vaginalni sekret dolazi u dodir sa sluznicama rektuma (završetak debelog creva), vagine, usta, nosa ili glansa penisa. Te sluznice se mogu vrlo lako oštetiti, što omogućuje virusu HIV – a da uđe u organizam.

Vaginalni ili analni polni odnos bez zaštite je vrlo rizičan. Telesne tečnosti koje se izlučuju za vreme seksualnih aktivnosti (ejakulat, preejakulat, vaginalni sekret) ulaze u organizam, a svaka penetracija penisa (muškog polnog organa) može uzrokovati sitna oštećenja sluznice, što rezultuje lakšim zaražavanjem HIV-om i uzročnicima drugih polno prenosivih bolesti.

Pravila sigurnijeg seksa

Sigurnije aktivnosti

Većina seksualnih aktivnosti nosi određen rizik zaražavanja HIV-om i drugim polnim bolestima. Da bi smanjili rizik, sprečite da krv ili telesne tečnosti koje se izlučuju za vreme seksualnih aktivnosti (ejakulat, preejakulat, vaginalni sekret) uđu u Vaše telo.

  • Koristite zaštitu (kondom/prezervativ) kako bi sprečili kontakt sa krvlju, ejakulatom, preejakulatom i vaginalni sekretom sa sluznicama. Kondom/prezervativ pruža zaštitu ne samo od HIV infekcije nego i drugih uzročnika polno prenosivih bolesti (herpes simpleks virus, virus hepatitisa B, citomegalovirus, HPV, klamidija, uzročnik gonoreje, trihomonas vaginalis). Najbolju zaštitu pružaju kondomi od latexa. Kondom treba pravilno koristiti pri svakom polnom odnosu, od samog početka i za sve vreme trajanja odnosa. Ako dođe do iskliznuća ili pucanja za vreme polnog odnosa, potrebno je posavetovati se sa lekarom.
  • Ovlaživači (Lubrikanti) mogu smanjiti mogućnost da kondom/prezervativ pukne, što se može dogoditi kod odnosa “na suvo”. Koristite samo ovlaživače na bazi VODE, jer ovlaživači na bazi ulja kao što su Vazelin, razna ulja, ili kreme mogu oštetiti kondome/prezervative.
  • Zaštita je potrebna kod oralnog seksa. Oralni seks takođe nosi određeni rizik prenosa HIV-a (ali i drugih uzročnika polno prenosivih bolesti), posebno ako telesne izlučevine (ejakulat, vaginalni sekret) dospeju u usta. Rizik je još veći ako u ustima postoje oštećenja sluznice (rane, afte, krvarenje). Stoga i za vreme oralnog seksa koristite zaštitu – kondome/prezervative. Kod oralnog seksa bolji su kondomi bez ovlaživača (većina ovlaživača nema ugodan ukus).

Pravila sigurnijeg seksa

* Šta ako su oba partnera HIV – inficirana? 
Neki ljudi koji su inficirani HIV-om, ne vide potrebu da slede pravila sigurnijeg seksa kada imaju polne odnose sa osobama koje su takođe inficirane HIV-om. Međutim i tada je potrebno koristiti zaštitu. Jer osim HIV-u, za vreme seksualnih aktivnosti, osoba je izložena i drugim bolestima koji se prenose polnim putem, kao što je genitalni herpes, HPV, infekcija hlamidijom, sifilis, hepatitis B i C i dr., a te bolesti imaju puno teži oblik kod HIV inficiranih osoba. Takođe, dokazano je da reinfekcija HIV-om ubrzava nastanak AIDS-a.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top