Naslovna » Obrazovanje » Informator obrazovanja » Đačke ekskurzije po propisu

Đačke ekskurzije po propisu

M I Š Lj E Nj E

(1) Osnovne i srednje škole, čiji je osnivač Republika, odnosno lokalna vlast, kao i autonomna pokrajina, imaju obavezu primene Zakona o javnim nabavkama kao indirektni korisnici budžetskih sredstava.

(2) Na nabavke ekskurzija, čiji je izvor finansiranja roditeljski dinar za vannastavne aktivnosti, a koji se uplaćuje školi koja zaključuje ugovor, primenjuju se odredbe Zakona o javnim nabavkama.
Obrazloženje

(1) Članom 3. stav 1. tačka 1) Zakona o javnim nabavkama („Sl. glasnik RS“, br. 124/2012 – dalje: Zakon), propisano je da se javnom nabavkom smatra nabavka dobara, usluga ili radova od strane naručioca, na način i pod uslovima propisanim ovim zakonom.

Članom 2. Zakona određeno je ko ima status naručioca. Tako je tačkom 1) navedenog člana predviđeno da je naručilac u smislu ovog zakona korisnik budžetskih sredstava, organizacija za obavezno socijalno osiguranje i njeni korisnici, u smislu zakona kojim se uređuje budžetski sistem.

Korisnici budžetskih sredstava shodno članu 2. stav 1. tačka 6) Zakona o budžetskom sistemu („Sl. glasnik RS“, br. 54/2009, 73/2010, 101/2010, 101/2011, 93/2012, 62/2013 i 63/2013 – ispr.), jesu direktni i indirektni korisnici budžetskih sredstava Republike Srbije, odnosno lokalne vlasti. Tačkom 8) istog člana predviđeno je da su indirektni korisnici budžetskih sredstava, pored ostalih, i ustanove osnovane od strane Republike Srbije, odnosno lokalne vlasti, nad kojima osnivač, preko direktnih korisnika budžetskih sredstava, vrši zakonom utvrđena prava u pogledu upravljanja i finansiranja.

Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS“, br. 72/2009, 52/2011 i 55/2013), propisano je da se ovim zakonom uređuju osnove sistema predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, i to: principi, ciljevi i standardi obrazovanja i vaspitanja, način i uslovi za obavljanje delatnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja, osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, vrste programa obrazovanja i vaspitanja, osnivanje, organizacija i nadzor nad radom ustanova obrazovanja i vaspitanja (dalje: ustanova), kao i druga pitanja od značaja za obrazovanje i vaspitanje.

Članom 7. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisano je da delatnost obrazovanja i vaspitanja obavlja ustanova. Ujedno, predviđeno je da se na osnivanje i rad ovih ustanova primenjuju propisi o javnim službama, kao i da je način obavljanja delatnosti obrazovanja i vaspitanja propisan ovim zakonom i posebnim zakonima u oblasti obrazovanja i vaspitanja. Članom 27. su dalje predviđene vrste ustanova, odnosno predviđeno je da delatnost obrazovanja i vaspitanja obavljaju:

1) u predškolskom vaspitanju i obrazovanju – predškolska ustanova;

2) u osnovnom obrazovanju i vaspitanju – osnovna škola, osnovna škola za obrazovanje odraslih, osnovna muzička, odnosno baletska škola i osnovna škola za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju;

3) u srednjem obrazovanju i vaspitanju – srednja škola, i to: gimnazija (opšta i specijalizovana), stručna škola, mešovita škola (gimnazija i stručna ili umetnička), umetnička škola, srednja škola za obrazovanje odraslih i srednja škola za učenike sa smetnjama u razvoju.

Članom 28. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisano je da ustanovu može da osnuje Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave, nacionalni savet nacionalne manjine i drugo pravno ili fizičko lice.

Iz napred navedenih zakonskih odredaba proizilazi da su osnovne i srednje škole, čiji je osnivač Republika, odnosno lokalna vlast, kao i autonomna pokrajina, kao indirektni korisnici budžetskih sredstava naručioci u smislu odredaba Zakona o javnim nabavkama, te da imaju obavezu primene ovog zakona kada nabavljaju dobra, usluge i radove.

(2) Članom 49. Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju („Sl. glasnik RS“, br. 55/2013), predviđeno je da škola može da planira i organizuje izlete, ekskurzije i nastavu u prirodi, na način i pod uslovima utvrđenim nastavnim planom i programom. Program izleta, ekskurzija i nastave u prirodi sastavni je deo školskog programa i godišnjeg plana rada škole.

Predškolski, školski i program vaspitnog rada (koji u skladu sa članom 87. obuhvata nastavne i vannastavne aktivnosti ustanove), pripremaju odgovarajući stručni organi ustanove, shodno članu 80. stav 1. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. O predlogu predškolskog, školskog i programa vaspitnog rada, ustanova pribavlja mišljenje saveta roditelja (daje saglasnost na program i organizovanje ekskurzije, odnosno programe nastave u prirodi i razmatra izveštaj o njihovom ostvarivanju). Školski odbor kao organ upravljanja ustanove donosi predškolski, školski, odnosno vaspitni program. Odbor ima devet članova, koji čine po tri predstavnika zaposlenih, roditelja i jedinice lokalne samouprave (član 54.), a koje imenuje i razrešava skupština jedinice lokalne samouprave.

Dakle, škola može da planira i organizuje ekskurziju kao vannastavnu aktivnost. Program ekskurzija je sastavni deo školskog programa i godišnjeg plana rada škole. Pri tome, školski program i program vaspitnog rada pripremaju odgovarajući stručni organi ustanove, o predlogu se pribavlja mišljenje saveta roditelja, a dalje program donosi organ upravljanja.

Članom 156. stav 1. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđeno je da se sredstva za finansiranje delatnosti ustanove čiji je osnivač Republika, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave obezbeđuju u budžetu Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave. Stavom 2. istog člana propisano je da ustanove mogu da ostvare i sopstvene prihode po osnovu donacija, sponzorstva, školarine, ugovora i drugih poslova, u skladu sa zakonom. Ostvarivanje prihoda, evidentiranje i korišćenje sredstava iz stava 2. ovog člana vrši se u skladu s propisima kojima se uređuje budžetski sistem. Stavom 4. je dalje predviđeno da se sredstva iz stava 1. i 2. ovog člana obezbeđuju u skladu s kriterijumima i standardima finansiranja ustanove koje propisuje ministar.

Pravilnikom o standardnom klasifikacionom okviru i Kontnom planu za budžetski sistem („Sl. glasnik RS“, br. 103/2011, 10/2012, 18/2012, 95/2012 i 99/2012), uređuju se standardni klasifikacioni okvir i Kontni plan za budžetski sistem sa sadržajem konta u Kontnom planu. Članom 2. navedenog pravilnika predviđeno je da se odredbe ovog pravilnika odnose na budžet Republike Srbije, budžete jedinica pokrajinske autonomije i lokalne samouprave, kao i na njihove direktne i indirektne korisnike i dr. Istim članom je predviđeno da su Republika, lokalne vlasti, korisnici budžetskih sredstava i korisnici sredstava organizacija obaveznog socijalnog osiguranja obavezni da primenjuju odredbe ovog pravilnika.

Članom 8. stav 3. tačka 16) Pravilnika o standardnom klasifikacionom okviru i Kontnom planu za budžetski sistem predviđeno je da klasifikacija izvora finansiranja obuhvata, pored ostalog, i roditeljski dinar za vannastavne aktivnosti.

Iz izloženog proizilazi da korisnici budžetskih sredstava ostvarivanje prihoda, evidentiranje i korišćenje sredstava vrše u skladu s propisima kojima se uređuje budžetski sistem, a da Pravilnik o standardnom klasifikacionom okviru i Kontnom planu za budžetski sistem kao izvor finansiranja predviđa i roditeljski dinar za vannastavne aktivnosti.

Istovremeno napominjemo da Zakonom o javnim nabavkama nije predviđeno da se javne nabavke sprovode samo ako izvor finansiranja predstavljaju sredstva iz budžeta Republike Srbije, teritorijalne autonomije ili lokalne samouprave, odnosno to mogu biti i druga sredstva finansiranja.

Članom 3. stav 1. tačka 2) Zakona propisano je da je ugovor o javnoj nabavci teretni ugovor zaključen u pisanoj ili elektronskoj formi između naručioca i ponuđača u skladu sa sprovedenim postupkom javne nabavke, koji za predmet ima nabavku dobara, pružanje usluga ili izvođenje radova.

Teretni ugovori su oni kod kojih jedna strana (npr. škola) daje naknadu za izvršenje obaveze druge strane (npr. ugovor o kupoprodaji, ugovor o zakupu, ugovor o delu).

Članom 57. Zakona o budžetskom sistemu je propisano da ugovori o nabavci dobara, finansijske imovine, pružanju usluga ili izvođenju građevinskih radova, koje zaključuju direktni i indirektni korisnici budžetskih sredstava i korisnici sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje, moraju biti zaključeni u skladu s propisima koji regulišu javne nabavke.

Iz navedenog proizilazi da, kada osnovna ili srednja škola, koja ima status naručioca, zaključuje ugovor za nabavku dobara, usluga i radova, u kojem drugoj strani daje naknadu, za takvu nabavku, škola ima obavezu da postupa u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i sprovodi postupke javnih nabavki.

Pravilnik o programu za ostvarivanje ekskurzije u prvom i drugom ciklusu osnovnog obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS – Prosvetni glasnik“, br. 7/2010), utvrđuje program za ostvarivanje ekskurzija u prvom i drugom ciklusu osnovnog obrazovanja i vaspitanja, odnosno uređuje cilj i zadatke programa za ostvarivanje ekskurzija, sadržaj programa, kao i uputstvo za ostvarivanje ekskurzija. pomenutim pravilnikom, međutim, nije bliže propisana procedura i postupak organizacije i realizacije ekskurzije. S tim u vezi škole su od Ministarstva prosvete u 2010. godini dobile Uputstvo za realizaciju ekskurzije i nastave u prirodi u osnovnoj školi. Tim uputstvom određuju se: sadržaji ekskurzije i nastave u prirodi; program ekskurzije i nastave u prirodi; izvođenje ekskurzije i nastave u prirodi; uslovi za izvođenje ekskurzije i nastave u prirodi; priprema i izvođenje ekskurzije; izbor ponuđača; bezbednost učenika i ostalih učesnika za vreme realizacije ekskurzije i nastave u prirodi; izveštaj o izvođenju ekskurzije i nastave u prirodi.

U vezi sa izborom ponuđača navedeno je da se sprovodi u skladu sa ovim Uputstvom.

U Uputstvu je navedeno sledeće…

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top