Naslovna » Beba » Ishrana » Finger food za bebe

Finger food za bebe

 

Hraneći se samo “hranom u štapićima”, dete će uživati i razvijati svoju motoriku i nezavisnost, zadovoljno istraživati nove oblike, boje i mirise. i učiti kako o hrani, tako i o svetu koji ga okružuje.

Finger food su namirnice iseckane na štapiće, kockice, trougliće ili neke druge zgodne oblike koje čak i vrlo mala deca mogu da drže u ručici i slobodno grickaju. Deca ih neobično vole jer im dopuštaju samostalnost u izboru i hranjenju. A da ne govorimo o razvoju motorike ruka-usta!
Iako dete još nema zubiće, svejedno mu možete ponuditi komadiće hrane za “sisanje” i smirenje bolnih desni.

Ne brinite previše zbog nereda koji je vaš mališan ostavio nakon prvih pokušaja samostalnog hranjenja. Ipak je svaki početak težak! Započnite s komadićima mekanog ili kuvanog voća, komadićima dvopeka, belog hleba ili tosta, kuvanom testeninom (koja je posebno dobra za razvlačenje i bacanje na pod). Nakon sedmog meseca pokušajte s voćem ili povrćem iseckanim na kockice ili štapiće, oko devetog meseca s komadićima piletine, bele ribe ili nekog drugog belog mesa a kad napuni godinu dana dete možete ponuditi i s ponekim štapićem ne jako slanog sira. Oprez! Ako neka namirnica izaziva alergijsku reakciju, isključite je iz prehrane, barem još neko vreme.

Iako dete još nema zubiće, svejedno mu možete ponuditi komadiće hrane za “sisanje” i smirenje bolnih desni. Iznenadićete se kada vidite šta sve može beba usitniti iako još nema zubiće. (Ako ne verujete, probajte kako “gricka” vaš prst.)

Voće

Mekoća i prirodna slatkoća čine voće najboljom hranom za uvod u samostalne finger food obroke. Operite i ogulite voće, odstranite mu koštice i isecite ga na kriške koje dete može da drži u ruci. Ukusne su sveže jabuke, banane, kruške, breskve, kajsija, dinja, kivi, jagode, maline, kupine, borovnice, a nakon navršenog desetog meseca ponudite kriške mandarine, narandže ili grejp.

U voću ima puno vitamina C, antioksidansa, vlakana i E vitamina koji su neophodni za zdravlje.

Povrće

Štapići ohlađenog sirovog povrća dobri su za masiranje bolnih desni. Povrće takođe ponudite skuvano na pari ili u malo posoljene vode i naseckano na male komadiće (npr. karfiol i brokoli razdvojite na manje cvetiće, šargarepu, tikvicu, bundevu i krompir na štapiće ili kriškice, a pasulj ili grašak možete malo zgnječiti viljuškom). Zelene mahunarke ostavite cele kao hranu u štapićima za “sisanje”. Povrće možete preliti lagano posoljenim i rastopljenim puterom ili poslužiti uz razne dipove.

U povrću ima važnih vitamina, minerala i minerala u tragovima a posebno karotena, (provitamina vitamina A) koji je dobar antioksidans i važan za vid i zdravu kožu. Zeleno povrće bogato je vitaminom C i cinkom.

Kada dođu topli letni dani a vašu bebu posebno muče zubići, smrznuti komadići voća, kojem su odstranjene koštice i oguljena kožica, mogu doneti olakšanje. Izvadite ih iz zamrzivača 10-ak minuta pre upotrebe. Komadiće banane umočite u limunov sok pre smrzavanja, a možete je smrznuti i celu u kori koja će pocrneti, ali će sačuvati bananu od promene boje. Pre serviranja je samo ogulite, a ona će biti vrlo mekane i kremaste teksture.

Hleb i dvopek

Hleb iseckajte na štapiće ili kockice, a možete ga ispeći kod kuće od integralnog brašna i maslinovog ulja u obliku tankih štapića dužine vaše šake. Prednost je domaćih hlebnih štapića što su manje slani i masni od kupovnih. Hleb ili tost za sendviče iseckajte u zgodne oblike modlicama za kolače i namažite nekim domaćim sirnim namazom, puterom, pekmezom ili marmeladom i sl.

Dvopek i hleb dobar su izvor ugljenih hidrata koji su važni jer osiguravaju energiju potrebnu za rast, razvoj i kretanje deteta.Dvopek isecite ili iskidajte na manje komade, npr. trougliće, a još je zdravije i ukusnije ako ga sami ispečete i oblikujete u rolnice veličine prstiju. Upotrebite brašno, puter, jaja, mleko ili jogurt, prašak za pecivo, malo soli i šećera kao kod biskvita i oblikujte u rolnice koje pecite 20-ak minuta, a zatim sušite još toliko vremena na oko 120ºC.

Mleko, jogurt i jaja dobar su izvor kalcijuma i belančevina, a dvopek i hleb dobar su izvor ugljenih hidrata koji su važni za osiguravanje energije vašeg deteta.

Dipovi i čips

Dipovi predstavljaju fantastičnu zabavu za najmlađe. Osim što pospešuju razvoj motorike, dipovi u koje se mogu umakati štapići hleba, prepečenca ili svežeg povrća (npr. krastavaca, paprike, šargarepe, celera…) pružaju detetu nebrojene mogućnosti izbora.

Svež kravlji sir razredite jogurtom ili kiselim mlekom tako da bude dovoljno redak da se u njega može umakati (a opet da ne bude preredak). U takav dip možete dodati bosiljak, korijandar, peršun ili mlevenu crvenu papriku, a možete umešati i kašičicu maslinovog ulja i limunovog soka. Dip od sira sadrži puno kalcijuma važnog za zube i kosti deteta, kao i vitamina B12 koji učestvuje u transportu kiseonika.

Kod kuće možete od pasiranog paradajza s malo sirćeta i kašičicom šećera pripremiti i kečap bogat C vitaminom koji olakšava apsorpciju gvožđa iz hrane.

Guacamole je u svetu vrlo poznat dip od avokada koji predstavlja izuzetno zdrav izbor jer sadrži puno vitamina i minerala, a posebno vitamina E. Za decu se, naravno, ne koriste ljuti sastojci nego samo avokado, sok od limuna, paradajz, jogurt i po želji narendani cheddar sir.
I, naravno, kakvi bi to dipovi bili bez čipsa koji će se u njih umakati.

Čips ne treba biti samo od krompira, nego i od drugog povrća – šargarepe, celera, patlidžana, bundeve, tikvice. Oljuštite povrće i isecite ga na tanke kriške, pouljite ih i položite na nauljenu tepsiju. Pecite 20-ak minuta u rerni dok ne porumeni. Određeno povrće, kao npr. krompir i celer, pre blanširajte 3 – 4 minuta u vrućoj vodi.
Domaći čips sadrži  manje masnoće i vrlo malo soli.

Topli obroci

Za tople obroke isprobajte neke tople dipove i umake, npr. od pasulja, paradajza, patlidžana, krem sira i sl., koje poslužite s testeninom, mesnim kuglicama, pilećim ili ribljim kroketima ili kao alternativu ponudite uz kuvano povrće nasečeno na štapiće. Male pizze na kojima uz već uobičajene možete kombinovati i druge sastojke, npr. papriku, tikvice, kukuruz, jaja, pavlaku, tunjevinu, komadiće piletine i sl., takođe predstavljaju omiljenu i ukusnu finger food hranu.

Od riže u koju ste umešali malo rendanog parmezana možete pripremiti  krokete i poslužiti ih uz topli umak. Za promenu skuvajte palentu i pomešajte je s prethodno na puteru s propečenim lukom, spanaćem ili pešurkama i narendanim parmezanom, pa je izlijte u duguljast kalup. Kada se ohladi, isecite je na kriške koje ćete lagano nauljiti maslinovim uljem, dopecite oko 5 minuta sa svake strane i poslužite kao hrskave kriškice.

Slatkiši

Pripremite razno voće (breskve, jabuke, jagode, kivi…), operite ga, ogulite i isecite na komadiće a zatom umočite u rastopljenu čokoladu.

Iako šećer treba izbegavati, nemoguće je i nepotrebno deci potpuno uskratiti slatko. Preporučujemo da sami (i sa decom, naravno) pripremate zdrave slatkiše, kekse, muffine i kolače (isecite ih u zgodne oblike) za koje ste sigurni od kojih su sastojaka pripremljeni (npr. možete koristiti med ili smeđi šećer) i koliko imaju šećera,  boja za kolače i drugih dodataka. Predlažemo da pripremite razno voće, npr. breskve, jabuke, jagode, kivi, ananas, operete ga, ogulite i narežete na komadiće koje potom umočite u rastopljenu čokoladu. Kada se čokolada ohladi, stavite voće u zamrzivač i ohladite. Već i s vašim dvogodišnjakom možete pripremiti slatke voćne pizze i maštovito ih ukrasiti kajsijama, višnjama, narandžama, breskvama, šljivama, kruškama ili jagodama.

Dnevni obroci

Kod planiranja obroka imajte na umu da deca imaju specifične prehrambene potrebe. Jedan od najvažnijih sastojaka dečije ishrane su masnoće. Oko 30% kalorija bebe dobijaju iz masti pa je ograničavanje masnoća pre navršene druge godine vrlo opasno za dete. Pedijatri preporučuju punomasno mleko. Deci trebaju 2 do 3 mlečna obroka, 2 voćna obroka, 2 obroka od povrća, 2 mesna obroka (perad, riba, sojini proizvodi kao zamene za meso) i 4 obroka sa žitaricama dnevno. Porcije su naravno manje nego kod odraslih.

Mali saveti

Ne zaboravite da dete uvek morate da držite na oku da mu se slučajno ne bi koji komadić “zaglavio”. Ponudite mu uvek malu količinu namirnica. U predškolskom uzrastu nikada nemojte davati cele orašaste plodove, npr. kikiriki, lešnike, pistaće i sl., jer dete može lagano udahnuti plod, od čega se može ugušiti.

Kada je dete jako gladno, prvo mu ponudite kašicu ili mlečni obrok, a tek poslije finger food jer mu motorika još nije dovoljno razvijena da bi  moglo toliko brzo da se  nahrani koliko treba da smiri glad u želucu. Kada vidite da dete više eksperimentiše sa hranom nego što je jede, to je znak da počnete da raspremate sto.

I još jednom, puno strpljenja… Kada beba sa visoke stolice na pod ispusti krišku dvopeka ili komadić jabuke, ne ljutite se, pa ona provodi pravi naučni eksperiment i uči o gravitaciji i tonovima koje hrana i/ili posuđe stvaraju kada  zveknu i bubnu na pod.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top