Upis u četvorogodišnje srednje škole pretpostavlja ispunjen jedan glavni uslov, a to je – minimalno 50 bodova nakon polaganja male mature.
Učenici osmog razreda u osnovnim školama širom Srbije počeli su sa pripremama za polaganje male mature.
Mala matura se sastoji od polaganja tri testa:
Počevši od školske 2018/2019. godine, vrednovanje opšteg uspeha se vrši na sledeći način:
Opšti uspeh iz osnovne škole iskazuje se brojem bodova. Srednje ocene na kraju šetog, sedmog i osmog razreda osnovne škole se sabiraju, zaokružene na dve decimale. Dobijeni zbir se pomnoži sa brojem četiri (4).
Na osnovu opšteg uspeha kandidat može da ostvari najviše 60 bodova.
Vrednovanje završnog ispita – uspeh na završnom ispitu iskazuje se brojem bodova osvojenih na testu iz srpskog, matematike i na kombinovanom testu iz predmeta biologija, geografija, istorija, fizika i hemija. Na osnovu uspeha na završnom ispitu kandidat može da osvoji najviše 40 bodova, odnosno najviše po 13 bodova na testu iz srpskog (maternjeg) jezika i matematike i 14 bodova na kombinovano testum.
Polaganje male mature predstavlja zvanično završavanje osnovnog obrazovanja, a bodovi koji se dobiju nakon polaganja predstavljaju glavni kriterijum za upis u srednju školu.
Kako bi upisali željenu srednju školu maturanti moraju položiti malu maturu, ali ako žele da upišu neku četvorogodišnju srednju školu – samo polaganje neće biti dovoljno.
Kriterijumi
Rangiranje učenika prilikom upisa u srednju školu vrši se na osnovu bodova ostvarenih uspehom tokom školovanja (maksimalno 60) i bodova stečenih na malom maturi (maksimalno 40). Za upis u specijalizovane srednje škole prilikom rangiranja uzimaju se i bodovi koje su učenici stekli učestvovanjem i osvajanjem nagrada na nekom od takmičenja na državnom ili međunarodnom nivou.
Upis u četvorogodišnje srednje škole pretpostavlja ispunjen jedan glavni uslov, a to je – minimalno 50 bodova nakon polaganja male mature.
Ko može da upiše srednju školu?
Svi učenici koji završe osnovnu školu i polože završni ispit mogu da nastave školovanje kroz srednjoškolsko obrazovanje. Pored srednjih stručnih škola (elektrotehnika, mašinstvo, građevinarstvo, tehničke škole…) postoje još i gimnazija i umetničke škole. Svi učenici stariji od 17 godina mogu da obave upis u srednju školu u svojstvu vanrednog učenika, dok mlađi od 17 godina upisuju srednju školu kao redovni učenici. Srednja škola nije obavezna.
Bodovi koji se dobijaju za uspeh računaju se na sledeći način, primer:
4,38+4,67+4,73=13,78 13,78×4=55,12
Završni ispit traje tri dana:
Prvi dan – srpski, odnosno maternji jezik
Drugi dan – matematika
Treći dan – treći test (kombinovani – zadaci iz biologije, fizike, hemije, istorije i geografije)
Uspeh na završnom ispitu iskazuje se brojem bodova osvojenih na testu iz srpskog, matematike i na kombinovanom testu iz predmeta biologija, geografija, istorija, fizika i hemija. Na osnovu uspeha na završnom ispitu kandidat može da osvoji najviše 40 bodova, odnosno najviše po 13 bodova na testu iz srpskog i matematike i 14 bodova na kombinovanom. Ovakav način bodovanja primenjuje se od školske 2018/2019. godine.
Završni ispit (“mala matura”) će se polagati 17, 18. i 19. juna. 2024. godine. Detaljan kalendar aktivnosti za ovogodišnji upis možete videti na našoj stranici Kalendar upisa u srednje škole.
Učenici mogu da steknu i dodatne bodove, ako su osvajali nagrade na takmičenjima iz predmeta u osmom razredu.
Upis u muzičke škole, umetničke škole i gimnazije za talente
Procedura upisa u srednje škole
Nakon objavljenih rezultata završnog ispita, svaki učenik izračunava broj bodova sa kojima konkuriše za upis u neku od škola.
Naredni korak je sastavljanje liste opredeljenja (“liste želja”) gde svaki učenik upisuje školu i profil za koji je pokazao najviše interesovanja. Liste opredljenja se mogu predati i elektronskim putem. Kao prvu želju učenici unose profil za koji imaju najviše interesovanja. Redosled napisanih škola je bitan, jer će učenik biti raspoređen u prvu školu za koju bude imao dovoljno bodova. Neke od preporuka su da se na listu napiše minimum deset škola, od dvadeset koliko je najviše moguće.
Nakon predavanja liste opredeljenja, čeka se raspored učenika, odnosno redosled kandidata za upis u srednje škole.
Nakon objavljivanja spiska i saznanja ko je koju školu upisao, sledeći korak je sam upis u srednju školu. Ovo se takođe može uraditi elektronskim putem.
Potrebna dokumenta su:
Broj bodova potrebnih za upis…>>
Učenici koji ne ispune ovaj uslov i ne skupe 50 bodova moći će da upišu srednje škole u trajanju od tri godine.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…