Naslovna » Obrazovanje » Informator obrazovanja » Vodič za izbor zanimanja

Vodič za izbor zanimanja

Vodič za izbor zanimanja

vodic-za-izbor-zanimanja

GEODETSKI TEHNIČAR – GEOMETAR (4)
Izrađuje geodetske karte ili planove za potrebe projektovanja puteva, železnica,hidrograđevinskih objekata, uređenja naselja… Planove pravi tako što na terenu prikuplja podatke snimanjem, detaljno premerava udaljenost između unapred određenih tačaka (kota), vrši matematičku obradu podataka (obično uz upotrebu računara), crta sliku terena u odgovarajućoj razmeri. Za potrebe merenja služi se posebnim uređajem za registrovanje, memorisanje i kodiranje podataka na terenu. Planove koje je sačinio, geometar ustupa arhitektima i građevinarima pri izgradnji objekata, službama koje utvrđuju naplatu poreza i dr. Radi pretežno na terenu, ali i u zatvorenim prostorima, biroima.

GEOLOŠKI TEHNIČAR ZA GEOTEHNIKU I HIDROGEOLOGIJU (4)
Rukuje geotehničkom i hidrogeološkom opremom za terenska i laboratorijska ispitivanja. Snima i obrađuje terenske i laboratorijske podatke i informacije. Učestvuje u izradi geotehničkih proračuna i grafičke dokumentacije. U laboratorijama određuje fizička i mehanička svojstva tla i stena.
Radi na poboljšanju tla – podloge, u zavisnosti da li se predviđa izgradnja objekata visokogradnje, saobraćajnice, hidrotehničkih objekata… Ispituje reakcije objekata u različitim fazama izgradnje, od projektovanja do eksploatacije. Radi u zatvorenom i na otvorenom prostoru, uz upotrebu veoma precizne opreme, uređaja i alata.

GEOLOŠKI TEHNIČAR ZA ISTRAŽIVANJE MINERALNIH SIROVINA (4)
Izučava i istražuje različite mineralne sirovine. Pomaže u prikupljanju uzoraka stena, fosila, ruda i beleži podatke o njihovom geografskom položaju. Uzorke odnosi u laboratoriju, gde ih čisti, pregleda i opisuje. Ako radi na naftnim bušotinama i u rudnicima, prati proces bušenja ili iskopavanja. Takođe, može da radi u uredima, gde priprema numeričke podatke za dalje analize, iscrtava tablice i profile, crta i boji geološke karte. Svoje podatke i analize predaje geolozima, koji ih koriste za rešavanje problema. Rad na terenu može podrazumevati dugo hodanje, stajanje i izloženost lošim vremenskim uslovima. U laboratoriji, rizik je rad s opasnim hemikalijama. Često je izložen delovanju buke, prašine, dima, neprijatnih mirisa i velikih temperaturnih promena.

GINEKOLOŠKO-AKUŠERSKA SESTRA / TEHNIČAR (4)
Priprema trudnice za porođaj i pomaže u njegovom toku. Priprema instrumente i vrši sterilizaciju instrumenata i sprovodi potrebnu terapiju. Priprema hirurški i drugi materijal (destilovanu vodu, boce s kiseonikom, materijal za infuziju, transfuziju itd.). Brine o higijeni aparata u porođajnoj sali.
U slučaju težeg porođaja, priprema terapiju za porodilju i novorođenče. Zbrinjava novorođenčad, održava higijenu porodilja i pacijentkinja. Vodi neophodnu medicinsku dokumentaciju: porođajni protokol i protokol matičnih prijava itd. Radi u domovima zdravlja i stacionarnim ginekooško-akušerskim klinikama i bolnicama. Ukoliko ne radi u porodilištu već u domu zdravlja ili drugoj zdravstvenoj ustanovi, gde se obavljaju pregledi, pomaže ginekologu u radu: priprema instrumente, vrši sterilizaciju i sl.

GRAĐEVINSKI TEHNIČAR HIDROGRADNJE (4)
Obavlja poslove u izgradnji hidrocentrala, pristaništa, objekata za snabdevanje naselja vodom, objekata za odvođenje prljave vode (kanalizacija), objekata za uređenje i regulaciju rečnih tokova, objekata i postrojenja za navodnjavanje zemljišta (melioracija). Radi na pripremi i razradi građevinskih projekata, obavlja tehničko-tehnološku pripremu građenja, organizuje rad na hidro-objektima, vodi građevinsku i investiciono-tehničku dokumentaciju.

GRAĐEVINSKI TEHNIČAR NISKOGRADNJE (4)
Radi na projektovanju i izgradnji drumskih saobraćajnica, tunela, mostova, vijadukata, železničkih pruga, aerodromskih pista, kao i pratećih objekata (benzinske pumpe, servisne stanice, parkinzi, garaže, signalizacija…). Radi u zatvorenom prostoru (projektni biro) ili na terenu, na gradilištu, pod različitim vremenskim uslovima. Odgovoran je za sprovođenje mera zaštite na radu.

GRAĐEVINSKI TEHNIČAR VISOKOGRADNJE (4)
Obavlja tri grupe poslova: izradu nacrta i projekta (razrađuje idejni projekat – plan građevinskog projekta, izrađuje makete); poslove pripreme (izrađuje tehničku dokumentaciju, vrši kalkulaciju, izrađuje predmer…); izvođačke radove (radi kao šef gradilišta – organizuje pojedine faze radova, vodi gradilišnu dokumentaciju, evidenciju o materijalima, građevinskoj mehanizaciji i radnicima).
Radi u zatvorenim prostorijama, sedeći uz upotrebu računara ili na otvorenom (gradilištima), po potrebi na terenu. Radi i na visini, u različitim vremenskim uslovima. Odgovoran je za sprovođenje mera zaštite na radu.

GRAĐEVINSKI TEHNIČAR ZA LABORATORIJSKA ISPITIVANJA (4)
Ispituje čvrstoću, poroznost, provodljivost toplote i ostala svojstva građevinskog materijala,posebno betona i asfalta. Vrši geomehanička ispitivanja tla, uzima uzorke zemljišta kroz sondažne bušotine, izdaje elaborat o ispitivanju građevinskog materijala na osnovu koga određene institucije izdaju dozvolu za korišćenje građevinskog materijala na tržištu. Jedan deo posla obavlja se u specijalizovanim laboratorijama gde se ispituje građevinski materijal, a uzimanje uzoraka tehničar obavlja na terenu, koristeći različite laboratorijske instrumente.

GRAVER (4)
Ukrašava predmete od plemenitih metala, stakla, kamena i drugih materijala, tako što urezuje različite oblike i slova uz pomoć preciznih ručnih i mašinskih alata ili hemijskim putem. Polazeći od prethodno pripremljenog crteža, gravira grbove, inicijale, motive iz prirode i druge oblike i šare na nakitu, ukrasnim predmetima i posuđu, trofejima i sl. Najčešće je u pitanju graviranje na nakitu od zlata i srebra, na predmetima od stakla i kamena, ali graver primenjuje i druge tehnike kao što su intarzija i inkrustacija (pravljenje umetaka od različitih materijala) na drvetu. Graveri mogu izrađivati i precizne alate za različite namene u industriji, kao i pečate. Koriste znanja iz istorije umetnosti, kaligrafije, teorije forme i sl. Za ovaj kreativni posao je, pored ostalog, veoma bitna preciznost i zaštita na radu.

GRNČAR (3)
Dizajnira i izrađuje sudove za pripremu i čuvanje hrane, za držanje i nošenje tečnosti i razno drugo namensko i ukrasno posuđe, kao i unikatne ukrasne predmete. Glinu oblikuje na više načina: modelovanjem alatkama, na posebnom postolju koje se okreće (tokarenje na grnčarskom točku), livenjem u kalupe itd. Zatim je suši i peče u keramičkoj peći. Posle pečenja, izrađene predmete preliva ili premazuje glazurom i oni tada dobijaju svoj konačni izgled.

Zanimanja na slovo:
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | Š | T | V | Z

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top