11. Budite u kontaktu s ljudima iz okoline vašeg deteta – upoznajte se s njegovim drugovima, njihovim roditeljima, nastavnicima i uopšte okruženjem.
12. Naučite svoje dete da vas obaveštava o svakom iskustvu iz virtualnog / realnog sveta, koje ga zabrinjava. Ubedite ga da u vas može da se pouzda i kada neoprezno uradi nešto loše i da ćete zajedno potražiti rešenje!
13. Objasnite detetu da, ukoliko ga neko uznemirava, to nikad nije njegova krivica.
14. Naučite svoju decu pravilnim tehnikama pretraživanja. Objasnite im da ne veruju svemu što nađu na Internetu. Neka traže informacije bar na tri različita sajta i međusobno ih uporede. Kada pišu školske zadatke, neka navedu izvor informacija.
15. Pazite da vaša deca posećuju veb sajtove čiji sadržaj ne krši zakon. Takođe im objasnite da u stvarnosti nije sve tako kako se na Internetu prikazuje.
16. Objasnite deci kakvi im rizici prete kod snimanja materijala sa Interneta.
17. Uverite se da je vaš računar dobro zaštićen. Uvek koristite aktivnu verziju antivirus programa.
18. Naučite decu da pre snimanja na hard disk datoteku provere pomoću antivirus programa.
19. Pre nego što instalirate bilo šta na računar, pročitajte tekst o zaštiti privatnih podataka i izjavu korisnika. Proverite na Internetu pouzdanost softvera koji nameravate da preuzmete.
20. Zatvarajte sumnjive skakutave prozore tako što kliknete na krstić u desnom gornjem uglu. Nikad nemojte da kliknete u sredinu prozora.
21. I na kraju, najvažnije, deca do 12. godine ne mogu samostalno da koriste internet.
Bilo bi dobro da dok dete ne napuni 12 godina, računar stoji u dnevnoj sobi, tako da dete ima neku superviziju, neki nadzor kad koristi internet.
Računar treba da stoji tako da se vidi šta je na ekranu kada roditelji prolaze, bake, deke ili ko već stanuje sa vama.