Ova vrsta pomoći namenjena je ljudima koji nemaju dovoljno sredstava za život. Postoje osobe koje su trajno materijalno ugrožene, a u nekim situacijama, kao što su elementarne nepogode ili teška bolest, materijalna pomoć zatreba i ljudima koji inače imaju od čega da žive.
Materijalna pomoć ima dva izvora: državni i lokalni.
Materijalna pomoć koju finansira Republika (na primer, novčana socijalna pomoć ili dodatak za tuđu negu i pomoć) dostupna je svim građanima koji zadovoljavaju uslove. Takva pomoć predviđena je zakonom i nju mogu dobiti svi, bez obzira na to gde u Srbiji žive.
Sa druge strane, gradovi i opštine sami određuju koje će vrste pomoći davati. Obroci u narodnim kuhinjama i naknada troškova sahrane za najsiromašnije građane među najčešćim su oblicima lokalne materijalne pomoći širom Srbije.
Materijalna pomoć porodici i deci
Neke kategorije stanovništva, kao što su deca, mladi, trudnice i majke s malom decom, dobijaju posebnu vrstu materijalne pomoći i ostvaruju neke povlastice i kada nisu materijalno ugrožene. U ovu vrstu pomoći spadaju, na primer, roditeljski dodatak i povlastice pri putovanju za decu i omladinu.
Pomoć osobama koje ne mogu da se brinu o sebi
Ljudi koji zbog različitih razloga ne mogu da se brinu o sebi, na primer, ne mogu da se kreću, jedu, obavljaju kućne poslove ili fiziološke potrebe bez tuđe pomoći, imaju pravo na fizičku i stručnu pomoć, koja im se ponekad može pružiti u njihovim kućama, nekad u ustanovama za dnevni boravak, a nekad samo ako su trajno smešteni u specijalizovane ustanove, domove.
Često oni koji imaju ovakve probleme nisu u poziciji ni da zarade za svoje potrebe, pa im je istovremeno potrebna i materijalna pomoć.