Naslovna » Zdravlje » Zdravlje dece » Kako se zaštititi od UV zraka

Kako se zaštititi od UV zraka

 

Poslednjih godina dosta je urađeno i na zaštiti od sunčevog zračenja. Mehanizam zaštite je relativno jednostavan – potrebno je obezbediti “neki” štit oko kože koji neće dozvoliti da štetni zraci dođu u kontakt sa ćelijama. Kao zaštita pre svega služi tkanina od koje je napravljena odeća a za otkrivene delove treba koristiti različite kreme za sunčanje.

Odeća
Sva odeća ne pruža istu zaštitu jer se UV zraci ne ponašaju isto prilikom prolaska kroz različite materijale. Da bi ljudi znali koji stepen zaštite pruža neka odeća ili krema uvedene su dve skale. Prva skala izražava koji procenat UV zračenja prolazi kroz tkaninu. Ova skala poznata je kao CPF (Cloth Protective Factor). Vrednost CPF faktora kreće se u intervalu od 1 do 50. Ovaj broj označava koji procenat UV zračenja tkanina propušta, na primer CPF 50 znači da kroz tkaninu prolazi samo 2% zračenja (1 / 50 = 0,02 tj. 0,02 * 100% = 2%), slično CPF 15 propušta 6,7% zračenja.

Zaštitne kreme
Za zaštitne kreme koristi tzv. SPF faktor (Sun Protective Faktor). Ovaj faktor izražava se skalom od 1 do 60. SPF faktor označava vreme potrebno da koža izgori, što je veći SPF faktor UV zracima je potrebno više vremena da izazovu promene. Na primer ako je SPF 50 i koži bez zaštite potrebno 10 min da izgori, nakon upotrebe kreme sa ovim zaštitnim faktorom ovo vreme produžiće se na 10 * 50 = 500 minuta. Ovde treba biti naročito obazriv – ovo vreme služi samo za izražavanje stepena zaštite.

Krema vam ne omogućava da na suncu boravite tih 500 minuta i da ne izgorite, već vam samo garantuje da će efekti zračenja u onih 10 minuta biti 50 puta manji!

Zaštitite oči
Dečije oči su jako osetljive. Važno je da koriste naočare za sunce sa naznakom “100% UV zaštita”. Naočare za sunce koje samo zatamnjuju šire zenice pa su štetne jer time omogućavaju štetnim UV zracima još dublji prodor u oko. Ako dete ne voli da nosi naočare ili niste u mogućnosti da ih kupite, potrudite se da nosi šeširić sa što širim obodom, jer i na ovaj način možete efikasno zaštititi dečije oči.

Prilikom zaštite od UV zračenja posebno treba voditi računa o okolini. UV zraci ne dolaze samo sa Sunca već se reflektuju i od okolnih predmeta, vode ili snega. Ova refleksija je često daleko izraženija od odbijanja svetlosnih zraka. Takođe, UV zraci lako prolaze kroz vodu i dok vas voda štiti od toplote i rashlađuje vas UV zraci mogu izazvati ozbiljne opekotine na vašoj koži. Ovi pomenuti faktori refleksije nekada mogu višestruko uvećati UV indeks iz vremenske prognoze.

Ako je UV indeks 1-2  preporučeno vreme boravka na suncu je 60 minuta. Preporučuju se naočare za sunce, zaštitne kreme koristiti jedino na snegu i planinama.
Ako je UV indeks 3-5 preporučeno vreme boravka na suncu je 40 minuta. Preporučuju se naočare za sunce, zaštitne kreme ili odgovarajuća svetla odeća, šešir. Oko podneva potražiti senku.
Ako je UV indeks 6-7 preporučeno vreme boravka na suncu je 25 minuta. Preporučuju se naočare za sunce i kreme, zaštitni faktor minimalno 15. Odgovarajuća svetla odeća, šešir. Izbegavati boravak na suncu u periodu od 11:00 do 14:00 sati .
Ako je UV indeks 8-10  preporučeno vreme boravka na suncu je 15 minuta. Preporučuju se naočare za sunce i kreme, zaštitni faktor minimalno 15. Odgovarajuća svetla odeća, šešir. Izbegavati boravak na suncu u periodu od 11:00 do 16:00 sati.
Ako je UV indeks 11+ preporučeno vreme boravka na suncu je 10 minuta. Na suncu boravite samo ako morate, uz maksimalnu zaštitu.

Zaštitite sebe i decu odgovarajućom odećom: šešir (kapa), majica, naočare.
Bebe ne izlažite direktnom suncu, a decu držite sto više u hladu čak i pored krema sa velikim zaštitnim faktorom.
Koža akumulativno “pamti” sve opekotine, posebno ako su zadobijene u detinjstvu.

 

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top