Ko je logoped? Logoped je stručnjak koji pomaže deci i odraslima, da razviju svoje komunikacijske sposobnosti i izraze sebe svim sredstvima verbalne komunikacije, kako bi ostvarili svoj pun bio-psiho-socijalni integritet.
Njegovu stučnu pomoć trebaju da potraže roditelji kod čije dece su prepoznati različiti poremećaji govora, glasa, jezika, gutanja, slušanja, čitanja, pisanja i svih oblika komunikacije.
Osnovni zadatak logopeda je da stručnim terapijskim metodama i postupcima: podstiče i ubrzava razvoj govora, pomaže u savladavanju različitih jezičkih poteškoća.
Postoji više razvojnih faza kod dece:
Rana dečija dob – podrazumeva dete od rođenja do navršene treće godine. To je razdoblje u kom treba da pratimo svaki pokret, izraz lica, da osluškujemo prve glasove koje dete samostalno i spontano proizvede. To u početku bivaju dugi vibrirajući vokali, dete spontano ispušta zvukove, čak i plače na različite načine, jer tako izražava svoje zadovoljstvo ili nezadovoljstvo. Na nas dete reaguje osmehom, okreće se za zvukom, tražeći nas pogledom. Prvi grleni glasovi, prerastaju u sedmom mesecu pa do godinu dana u kombinaciju skupine glasova (“bababa”, “dada”, “gugu”,”mama”, itd)
U dobu od sedam meseci dete voli zvučne sadržaje i pesmice, a reaguje na naše naloge (“hoćeš još”, “daj”, “vidi” i slično). Sve manje koristi plač kao jedini komunikacijski kanal, a sve više glas kojim privlači našu pažnju. Zatim dete počinje da oponaša, sluša i sve više se približava prvoj reči sa značenjem (oko godinu dana), a rečnik počinje bujati iz meseca u mesec. Ono pokazuje predmete na slikama, delove tela, da bi oko druge godine počelo sa kratkom rečenicom (“Ide papa”, “Daj to”, itd). U dobi između druge i treće godinedete govori u rečenicama od tri reči, stvari zove pravim imenom, a govor je uglavnom razumljiv za sagovornika.
Predškolska dob – dete u ovoj dobi u potpunosti komunicira, sve više razmišlja, prepričava događaje. Rečnik se naglo razvija, obogaćuje, a glasovi su svi razvijeni. Još mogu postojati gramatičke greške u smislu pravilnog korišćenja subjekta i predikata i drugih glagolskih vremena.
Dete neprestano zapitkuje o značenju reči, o prostoru i vremenu, uzroku i posledici. Počinje koristiti apstraktne reči i zanima ga njihovo značenje. Uočava komparaciju prideva lep, lepši, najlepši.
Počinju pregovaranja i uveravanja, a reči “kako”, “zašto” i “kada” neprestano koristi. Smišlja šale, upliće maštu u stvarnost. Obožava čitanje priča. U stanju je izraziti svoj stav i mišljenje, govoriti o potrebama i osećajima. Pojavljuje se svesnost o sebi, telesnim osobinama, dete zna svoju adresu, bitno o porodici. Nastaje suparništvo – upoređuje se sa drugom decom, a neuspeh pokušava prihvatiti.
Školska dob – u ovoj dobi treba da je razvijena veština i funkcije usmenog govora koje su nužne za ovladavanje pismenog govora (slušna pažnja, fonematski sluh, fonematska percepcija, analiza i sinteza). Zatim snalaženje u prostoru i vremenu, razvijenost mogućnosti da planira i obavlja aktivnosti korak po korak, pridržavajući se zadatog redosleda. Razvijena je fina motorika prstiju, usavršena slušno – motorička koordinacija i organizacija pokreta (govor i pokret usklađeni, smisao za ritam i tempo, memoriju). U ovoj fazi je važna razvijenost emocionalne inteligencije, koja upućuje na niz emocionalnih osobina (empatija, izražavanje i shvatanje vlastitih osećaja, sposobnost samokontrole i samosavladavanja, upornost, poštovanje, ljubaznost). Navedene osobine ukazuju na uspešnost deteta pri uključivanju u školu i dalji razvoj.
Logopedi rade u zdravstvenim i prosvetnim ustanovama: školama i vrtićima, sarađuju timski sa stručnjacima drugih profila, razmenjuju iskustva, analiziraju rezultate rada, unapređujući teoriju i praksu u logopediji. Logoped može prevenirati govorno-jezičke smetnje pravovremenim započinjanjem preventivnih logopedskih tretmana; može prevenirati smetnje čitanja i pisanja (prevenirati jezički oblik disleksije), tako što će blagovremeno delovati, još u periodu predškolskog uzrasta, na određene parametere govorno-jezičkog, gnostičkog, prakto-gnostičkog razvoja dece sa rizikom za ove smetnje.
Logoped je stručnjak koji pomaže deci i odraslima, da razviju svoje komunikacijske sposobnosti i izraze sebe svim sredstvima verbalne komunikacije, kako bi ostvarili svoj pun bio-psiho-socijalni integritet.
Iz tih razloga je potrebno pratiti razvojne faze iz ove oblasti i pravovremeno, ukoliko je to potrebno, uključiti logopeda kako bismo pomogli detatu u prevazilaženju navedenih problema.
RAMI MALEK I LORENS FIŠBERN OD 10. APRILA U FILMU"AMATER" - KARTE OD DANAS NA BLAGAJNAMA BIOSKOPA 20th CENTURY STUDIOS donosi…
ZAGONETKE U BAJKAMA SA PISCEM UROŠEM PETROVIĆEM NAJMAGIČNIJI PORODIČNI VIKEND DO SADA U BIOSKOPU MTS…
AVIONSKA NESREĆA JE BILA SAMO POČETAK – MOČVARA KRIJE OPASNE TAJNE Veliko nam je zadovoljstvo…
ŠTA UČINITI KAD JE PRED TOBOM ULTIMATIVNI IZAZOV: OSTATI VERAN SVOJOJ NACIJI ILI ŽENI KOJU…
MALA MESTA OBIČNO KRIJU NAJMRAČNIJE TAJNE… Da li je bolje neka sećanja prosto zakopati ili…
FILMSKO ISKUSTVO KOJE ĆE VAS RASPAMETITI!EPITET "RAZUZDANO" DOBIO JE NOVO ZNAČENJE Ako ste mislili da…