Bukovačka pita
Bukovačka pita
-pakovanje kora za pitu (može i heljdinih)
-500 grama bukavača iseckanih
-2 rendane šargarepe
-1 praziluk iseckan ( može i 2 glavice crnog ili crvenog luka ukoliko nije sezona praziluka)
-čen belog luka iseckan
-so, biber
Propržiti na maslinovom ulju prvo beli luk, praziluk, šargarepu, bukovače. Dodati so, biber. Prvu koru poprskati vodom i maslinovim uljem, staviti preko drugu koru pa filovati. Urolane pite namazati maslinovim uljem i po želji po njima posuti semenke lana ili susama.Peći na 180 c oko 15.minuta.
U prirodi bukovača raste u buketima ili grupama, po hladnom vremenu, na mrtvom drvetu, najčešće listopadnih vrsta. Radi se o gljivi asimetričnog oblika, glatkog šešira sa ekscentrično ili lateralno postavljeno drškom, koja ima svoje obožavaoce spremne da savladaju razne prepreke kako bi došli do ukusnog zalogaja.
Gajene vrste su svakako najpopularnije i po zastupljenosti na tržištu su odmah iza šampinjona.
Lekovito dejstvo
Što se tiče nutritivnih svojstava, bukovača sadrži vitamine B1 i B2, minerale (posebno gvožđe), kao i antioksidante. Masnoće koje sadrži su uglavnom nezasićene i njihov nivo je nizak, a kvalitet proteina je skoro jednak onom koji poseduju proteini životinjskog porekla. U svom sastavu bukovača ima niz vitamina: B, D, C, K, proteine, mineral-jod, selen, natrijum, kalijum, cink, fosfor, gvožđe. Pored toga, sadrži i hlorofil koji ubrzava regeneraciju ćelija.
Zbog ovih osobina bukovača pokazuje dejstvo u borbi protiv visokog pritiska, povišenog nivoa holesterola i infekcija i oslabljenog imuniteta.
Kinezu su je koristi se za ublažavanje bolova i relaksaciju mišića. Pored toga, upotrebljavali su je i u lečenju lumbaga, ukočenosti ekstremiteta i tetiva, kao i za lečenje loše cirkulacije.
Priprema
Najukusniji deo bukovače je šešir, koji kao šnicla, spremljen na različite načine veoma podseća na meso, tako da nije čudo što neki ukus ove gljive porede sa ukusom ćuretine.
Prijatno : )
Pogledajte još neke od naših recepata