Naslovna » Beba » Napredovanje » Predčitačka veština

Predčitačka veština

predcitacka-vestina1

Predčitačka veština

Naime, savremena istraživanja pokazuju da se tokom prve tri godine života događaju najveće promene u detetovom mozgu i stvara se najveći broj veza i novih nervnih izdanaka nužnih za njegovo učenje. Te se brojne veze među nervnim ćelijama održavaju samo ako su neprestano aktivne, ako dete iz okoline dobija dovoljno podsticaja za kojima “žudi” detetov mozak.

Za povoljan razvoj najvažnija je okolina koja je sigurna i daje detetu velike mogućnosti “istraživanja”. Najvažniji deo podsticajne okoline jesu ljudi: ljudi koji dete vole, grle ga i ljuljaju, maze i masiraju, pevaju mu, pričaju i čitaju slikovnice i priče.

Kvalitetna okolina u smislu neposrednog podsticanja čitanja je takvo detetovo okruženje koje pridonosi kvalitetnom razvoju predčitačkih veština: nastanku svesti o prirodi čitanja (abecedno načelo, fonološka korespondencija, linearni redosled sleva nadesno) i svesti o smislu čitanja (prenošenje poruke, dobijanje obaveštenja), koje omogućava detetu doživljaj zanimljivosti, lepote i smešnoga u pisanom tekstu, donosi mu ugodnost i zadovoljstvo u zajedničkom doživljaju čitanja s roditeljima.

Izdavačka kuća Pikom je ovih dana objavila slike jedne mame iz Novog Sada na kojima se jasno vidi kako njen sin sam lista slikovnice, i s druge strane kako skoncentrisano gleda slike. Orin ima dva i po meseca. Jako je motorički sposoban, ali bih pre svega pohvalila roditelje koji su mu ponudili takvu igračku na tom uzrastu. Ove knjige jesu predviđene za bebe ali od 6 meseci kad mogu da sede i kad im motorika šake dozvoljava da drže predmet u ruci. On bukvalno lista knjigu na nekim od fotografija.

Predčitačka veština

Najviše prilike za rano čitanje predškolsko dete ima u porodici.
Za to postoji nekoliko razloga:

  • situacije u porodici predstavljaju za malo dete prirodne mogućnosti za učenje, učenje se odigrava u realnom životnom kontekstu;
  • roditelji (posebno majka) i dete imaju zajedničko iskustvo što omogućava da se novo nadovezuje na postojeće i već poznato, te da se razumeju poruke;
  • postoje brojne mogućnosti za neprekinuti razgovor (odrasli se koncentriše na pojedinca, a ne na reakcije i dinamiku cele grupe dok razgovara s pojedinim detetom, kao što je to slučaj kada se radi sa grupom dece);
  • učenje se odigrava u kontekstu koji sa socio-emocionalnog stanovišta ima za dete najveće značenje. Sve su to razlozi koji upozoravaju na potencijale porodice u podsticanju detetovog razvoja, a za podsticanje i razvijanje čitateljskih navika i interes posebno se ističe važnost bliskih socijalnih i emocionalnih veza u porodici.

Uživajući u slikovnicama, deca počinju da razumeju jezik slikovnice i važne komponente priče. Odabirom različitih vrsta slikovnica pružaju se deci veće mogućnosti za učenje. Tako predvidive slikovnice u kojima se tekst ponavlja ili postoji neki drugi element koji uspostavlja predvidivi obrazac, omogućuju deci da brzo zapamte reči i predosete šta će se sledeće dogoditi.

Napredno dete, nezavisno od toga koliki mu je koeficijent inteligencije, koliko dugo se školovalo ili iz kojeg socijalnog sloja kreće u život, imaće koristi od svojih ranih sposobnosti ceo život.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top