Naslovna » Porodica » Saveti za mame i tate » Cene u vrtićima nisu po zakonu

Cene u vrtićima nisu po zakonu

cene-u-vrticima-nisu-po-zakonu

Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, član 159

Član 159
U budžetu jedinice lokalne samouprave obezbeđuju se sredstva za deo ekonomske cene obrazovanja i vaspitanja dece i učenika koja obuhvata ostale tekuće rashode, a na osnovu utvrđene ekonomske cene iz člana 155. ovog zakona.
U budžetu jedinice lokalne samouprave obezbeđuju se sredstva i za:

  1. ostvarivanje delatnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja (poludnevni i celodnevni boravak, ishrana, nega i preventivna zaštita dece predškolskog uzrasta) u visini 80 odsto od ekonomske cene po detetu, uključujući u celosti sredstva za plate, naknade i druga primanja, socijalne doprinose na teret poslodavca, otpremnine, kao i pomoći zaposlenih u predškolskoj ustanovi i ostale tekuće rashode;
  2. stručno usavršavanje zaposlenih;
  3. jubilarne nagrade i pomoć zaposlenima u osnovnoj i srednjoj školi;
  4. prevoz: dece i njihovih pratilaca radi pohađanja pripremnog predškolskog programa na udaljenosti većoj od dva kilometra, učenika osnovne škole na udaljenosti većoj od četiri kilometra od sedišta škole; prevoz, smeštaj i ishranu dece i učenika sa smetnjama u razvoju, bez obzira na udaljenost mesta stanovanja od škole; prevoz učenika na republička i međunarodna takmičenja;
  5. prevoz zaposlenih;
  6. kapitalne izdatke;
  7. zaštitu i bezbednost dece i učenika, u skladu sa propisanim merama iz člana 42. ovog zakona;
  8. druge tekuće rashode, osim onih za koje se sredstva obezbeđuju u budžetu Republike Srbije.

Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, član 50

Roditelj, odnosno staratelj deteta učestvuje u obezbeđivanju sredstava za ostvarivanje delatnosti predškolske ustanove, čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave u visini 20% od ekonomske cene po detetu, u skladu sa Zakonom.
Odluku o visini cene iz stava 1. ovog člana donosi osnivač.
Od obaveza plaćanja iz stava 1. ovog člana, u celodnevnom i poludnevnom boravku, izuzimaju se deca bez roditeljskog staranja, deca sa smetnjama u razvoju i deca iz materijalno ugroženih porodica.

U julu je od gradskih vlasti u Beogradu i Kragujevcu zatraženo obaveštenje o procentu u kojem roditelji učestvuju u plaćanju vrtića. Kragujevac je doneo rešenje po kojem se utvrđuje ekonomska cena usluga od 17.153 dinara, a roditelji će plaćati 3.430 dinara, što je 20%.

  • Grad Beograd je, polovinom septembra, poslao obaveštenje da na osnovu kojeg se vidi procenat učešća roditelja nije utvrđen u skladu sa zakonom – navode u Ministarstvu prosvete. – Uputili smo ponovo dopis 2. oktobra i ukazali da to što postojeći pravilnik nije usklađen sa zakonom, prouzrokuje i materijalnu štetu u vidu dodatnih troškova za roditelje, pa je potrebno da se u što kraćem roku donesu akti kojima će se propisati ekonomska cena i učešće roditelja u procentu koji je propisan zakonom. Nismo dobili odgovor od grada Beograda.

Cene u vrtićima nisu po zakonu!

Nadležni posebno napominju da se eventualni popusti mogu davati isključivo u odnosu na maksimalno učešće roditelja u iznosu od 20 odsto od ekonomske cene. Najveća cena koju trenutno plaćaju roditelji beogradskih mališana je 9.705 dinara i ona važi za oko 17.000 korisnika, tako da oni već godinama plaćaju mnogo više od propisane cene.

MAKSIMALNO 6.000 DINARA

KOLIKA je stvarna ekonomska cena teško je utvrditi. Pre poskupljenja u januaru 2013. nadležni su govorili da je 20.000, a jula ove godine – 30.000 dinara. Međutim, u odgovoru Sekretarijata za obrazovanje od 2. oktobra, na pitanje koliko roditelja plaća punu cenu, navodi se da „niko ne plaća punu cenu od 13.300 dinara“. Dakle, 20% bi se kretalo od minimalnih 2.660 do maksimalnih 6.000 dinara.

DESET DANA BEZ ODGOVORA

IAKO smo pre deset dana Sekretarijatu za obrazovanje uputili pitanja, odgovore nismo dobili. Tako smo ostali uskraćeni za objašnjenje kada će grad početi da primenjuje zakon, odnosno kako je ekonomska cena porasla od januara 2013. do jula 2014. sa 20.000 na 30.000 dinara.

ZAKON NA SNAZI OD 2009. GODINE

ČLANOM 159. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja propisano je da lokalna samouprava učestvuje u finansiranju boravka mališana u vrtiću sa 80% od ekonomske cene po detetu. Ovaj propis stupio je na snagu 2009. godine, dakle još za vreme bivše vlasti DS.

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Odgovorite

Scroll To Top