Kako očevi utiču na razvoj deteta?
Postoje mnogi načini na koje očevi jedinstveno mogu uticati na svoju decu. Kada su aktivno uključeni u vaspitanje svoje dece – njihov značaj se pokazuje kasnije u životu kroz način na koji se njihova deca ponašanju, kako se ophode prema drugima, u kakvu su se ličnost razvili i slično.
Uticaj očeva na mentalno zdravlje deteta
Aktivna uključenost očeva u razvoj i vaspitanje deteta pozitivno je povezana sa njihovim kasnijim ukljupnim zadovoljstvom u životu. Upravo deca čiji su očevi bili uključeni u njihovo odgajanje kasnije osećaju veću povezanost sa očevima, pokazuju više sposobnosti za snalaženje u novim ili nepoznatim situacijama, uspešnije savladavaju stresne situacije na koje nailaze tokom života, ali su takođe i generalno radoznalija i spremnija da istražuju svoju okolinu.
Deca čiji su očevi bili uključeni u njihovo vaspitanje od najranijeg perioda života često pokazuju:
– viši stepen mogućnosti procenjivanja sreće i njenog definisanja
– veće samopouzdanje i samopoštovanje
– manje straha za životne izazove
– manje emocionalne uzrujanosti ili emotivnog nesklada
Veština razmišljanja i rešavanja problema
Ono što je kao rezultat dobrog vaspitanja jako važno – jeste sposobnost deteta da razmišlja i rešava probleme. Najčešće je to rezultat aktivnog učestvovanja očeva u proces vaspitanja, gde su deca “na dve strane” imali koga da pitaju za najrazličitije stvari koje ih interesuju, kao i da iz dva izvora (od mame i tate) dobiju potencijalno različite savete za rešavanje problema. Deca koja su bila u ovakvim situacijama tokom odrastanja kasnije su pokazala visok stepen veštine razmišljanja i veštine rešavanja problema. Ove veštine su i rezultat dobre i ispunjene komunikacije dece sa svojim roditeljima (podjednako i sa majkom i sa ocem sa kojima svakako da imaju različite načine razgovora). Razvijanjem komunikacije, veštine da se na pravi način izraze u svakoj situaciji, deca razvijaju i ove veštine koje će im biti od velikog značaja u kasnijem periodu života.
Socio-emotivni razvoj deteta
Uključenost očeva u različita iskustva koja deca imaju tokom razvoja, kao i njihovo prisustvo čak i u najučestalijim životnim situacijama (kao što su svakodnevni zajednički obroci ili nešto tome slično) imaju veoma pozitivan uticaj na socijalni razvoj dece, ali i njihov emotivni razvoj.
Kada su deca od samog rođenja podjednako upućena i na majku i na oca i u oba roditelja imaju podjednako poverenja – to rezultira kompletnijem razvoju deteta. Ovakva deca su često sigurnija i spretnija u međuljudskim odnosima, imaju bolju socijalnu inteligenciju, kao i emotivnu inteligenciju koju će sve češće u kasnijem periodu života imati prilike da “testiraju”. Pozitivan socio-emotivni razvoj deteta ogleda se u sledećim situacijama:
– pozitivan i dobar odnos sa svojim vršnjacima;
– iskrenije i čvršće prijateljstvo koje će trajati dugo;
– razumevanje kompromisa i značaja tolerancije u međuljudskim odnosima;
– strpljenje i poštovanje u odnosu sa drugima;