Prednosti marame za nošenje u odnosu na druge vrste nosiljki sigurno postoje, položaj bebe je prirodniji, beba je mnogo bliše uz vas, možete da je dojite dok je u njoj, ona sama je izuzetno lagana, može da se spakuje i ne zauzima puno prostora, leđa vas ne bole jer ne morate da joj se prilagođavate.
Ukoliko ste pristalica prirodnog i spontanog odgajanja bebe sigurno ćete biti veliki zagovornik marame za nošenje. Za neke roditelje ona deluje nebezbedno, oni i njihova beba nemaju potrebu za čestim nošenjem, ne osećaju se dobro u tom položaju. I za jedne i za druge važno je da znaju da ni preterano nošenje nije dobro za bebu jer su njoj potrebni i drugi položaju koji joj omogućavaju raznovrsna iskustva.
Marama za nošenje omogućava bebi da bude aktivna dok je nosite
Još u prva tri meseca bebu ne treba da podižete pasivno, već je dovodite u odgovarajući položaj, obazrivo dok ne uspostavi kontrolu glave. Nošenje treba za bebu da bude aktivno, da ona učestvuje u njemu.
Od 3 do 6 meseca beba se okreće prema izvoru zvuka, reaguje na lica osmehom, ruke je dovela do središnje linije i delimično je odvojena od tela majke pri nošenju, razvija se vizuelna, prostorna percepcija i socijalni kontakti, pa joj je potrebna stimulacija za ove aktivnosti.
U periodu od 6 do 9 meseca beba dobro održava uspravan položaj u naručju, tako da majka može da je nosi i na boku. Iako je trup dosta stabilan beba se još uvek pridržava za majku.
Od 9 do 12 meseca beba je izuzetno aktivna u naručju, menja položaje, nema strah, oseća se sigurno, zauzima sedeći položaj i priprema se za stajanje.
Snežana Milanović, diplomirani medicinar fizioterapeut
Centar za korektivnu gimnastiku