Naslovna » Porođaj » Vrste porođaja » Vrste porođaja

Vrste porođaja

vrste-porodjaja

Vrste porođaja

„Mirne“ metode prilikom porođaja
Danas je sve više u praksi primena nenasilnog porođaja, a to znači dolazak bebe na svet što mirnijim putem. Jaka svetla, koja su nekada bila obavezna, sada su zamenjena prigušenim, kako bi bebin prelazak iz mračnog maminog stomaka na svetlost spoljnog sveta bio što postepeniji i manje traumatičan. Blago udaranje bebe i okretanje naglavačke sada je već prošlost.

Sada se primenjuju manje nasilne metode kada treba podstaknuti disanje novorođenčeta. Čak se, ponegde, ne preseca odmah pupčana vrpca, kako bi se još malo produžila ta poslednja fizička spona između majke i bebe i kako bi se bolje upoznale na samom početku, kada se beba prvi put, odmah po rođenju, stavlja majci u naručje.

Porođaj u vodi – U prirodnom ambijentu…

Ovo nije naširoko prihvaćen način, ali je sve više prihvaćen od strane babica. Voda olakšava bebin prelazak iz toplog, vlažnog stomaka u drugo toplo, vlažno okruženje, pružajući bebi poznatu udobnost nakon stresa izazvanog izlaskom iz stomaka.

Beba se odmah vadi iz vode i stavlja majci u naručje. Pošto disanje bebe ne počinje sve dok ne dođe u dodir sa vazduhom, postoji mali rizik od davljenja. Ovakav način porođaja je, osim u nekim bolnicama, moguć i kod kuće. Mnogi muževi se pridružuju majci u vodi, pružajući joj podršku tako što je drže s leđa. Ovaj način porođaja je preporučljiv za niskorizične trudnoće. Mnoge majke kažu da porođaj u vodi opušta i olakšava čitav proces porođaja.

Porođaj kod kuće – Dome, slatki dome…
Za neke žene, ideja boravka u bolnici a da nisu bolesne, nije privlačna. Ako ste jedna od njih, možda ćete razmišljati o porođaju kod kuće. Vaša beba će doći na svet kod kuće, okružena rođacima i prijateljima, u atmosferi punoj topline i ljubavi. Naravno, to je izvodljivo ukoliko imate niskorizičnu trudnoću, ne patite od hipertenzije, dijabetesa, ili drugih hroničnih problema i nemate istoriju prethodnih problema sa naponima i porođajem.

Osim toga, neophodno je da uz vas bude i lekar koji je pratio vašu trudnoću. Lošija strana porođaja kod kuće je da ukoliko neočekivano dođe do komplikacija, kao što su potreba za carskim rezom, ili oživljavanjem bebe, uređaji za to neće biti pri ruci. Zbog toga se mnoge majke ipak opredeljuju za porodilišta i bolnice, gde im je omogućena visoka tehnologija.

Hvala sajtu bebinizbor.com

script async src="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">

Nema komentara.

Scroll To Top