Neke žene osećaju prirodnu privlačnost i želju za vodenim okruženjem. Drugim ženama se ne sviđa takva ideja.
U našoj zemlji postoji porođaj u kadi u nekim porodilištima (Kliničko bolnički centar Zvezdara).
Ima slučajeva kada se žene unapred odluče za porođaj u vodi, ali kada dođe taj trenutak shvate da se zapravo bolje osećaju na suvom, i to je opet potpuno u redu.
Najveću štetu možete napraviti sebi ako se psihički ogradite za bilo koji ishod i time postavite barijeru koja će vas sprečavati da slušate svoje telo.
Za koju god vrstu porođaja da se odlučite važi isto pravilo: Osluškujte šta vam telo govori i samo ga sledite!
Porođaj u vodi prednosti i mane
Prednosti porođaja u vodi
Relaksacija: ako je žena jako napeta, kontrakcije mogu postati nepravilne i zato porođaj ne može pravilno da napreduje.
Čini se da opuštajući učinak vode pomaže u koordinaciji kontrakcija, tako da su manje stresni za porodilju i za dete. Kada žena može da se opusti u procesu rađanja, hormoni stresa se smanjuju, a oksitocin i endorfin (porođajni hormoni) mogu neometano da deluju.
Kraće kontrakcije: mišići se lakše opuste u vodi, tako da se ne troši više energije kao što bi to bilo u stanju napetosti. Sva energija se usmerava na matericu i kontrakcije imaju pravi efekat pa je time i porođaj brži.
Pokretljivost: voda pomaže u kretanju i na taj način žena može lakše da zauzme položaj koji joj u tom trenutku odgovara. Najbolji položaj je onaj u kom je novorođenčetu najlakše da prođe kroz porođajni kanal.
Privatnost i kontrola: kada je žena u bazenu, ona se nalazi u svom svetu i porođaj je nesmetan. Tako je više opuštena i ima više kontrole nad samim porođajem.
Savladavanje bola: uranjanjem u toplu vodu kontrakcije postaju manje bolne, isto kao što i kupanje ublažava bol u leđima i stomaku. Iz tog razloga je umanjena potreba za lekovima za ublažavanje bola.
Ako ipak poželite epidural morate izaći iz vode. Opuštenost izazvana boravkom u vodi takođe pomaže u ravnomernom disanju i izbegavanju hiperventilacije, koja često pogoršava osećaj bola.
Stalna prisutnost babice: bolnički protokol nalaže stalnu prisutnost babice dok je žena u bazenu. Ako žena rađa “normalno” – leži na porođajnom stolu, čest je slučaj da ostaje sama na neko vreme, dok babica proverava druge porodilje… ili prati omiljeni kviz na tv-u (tužno ali istinito).
Prirodan porođaj: drastično su smanjene sve vrste medicinskih intervencija i veći je užitak za ženu jer joj se pruža prilika da celi porođaj “odradi” sama.
Prednosti samog porođaja u vodi