Prvorođeno dete, u većini slučajeva dobija nepodeljenu pažnju roditelja, a i šire porodice. Ona imaju više prilika za individualnim odnosom, ali kasnije rođena deca imaju jednog člana više nego prvorođena, brata ili sestru. Roditelji više i otvorenije razgovaraju sa prvorođenim detetom i više stimulišu govorno-jezički razvoj deteta. Kada je više dece u porodici roditeljske jezičke interakcije su manje usmerene na svako dete pojedinačno. Broj dece je veći, ali količina jezika namenjena deci je ista i roditelji su skloniji konkretnom govoru.
Mlađe dete ima jedan jezički model više! Ako je razlika između dece veća, starije dete je bolji jezički model za mlađe dete, starije dete školskog uzrasta u interakcijama sa mlađim detetom koristiće govor usmeren na dete u govornoj interakciji sa mlađim bratom ili sestrom. Prvorođeno dete predškolskog uzrasta manje će koristiti ovaj model, ali će njegov značaj za razvoj govorno – jezičkih sposobnosti mlađeg brata ili sestre biti u podsticanju komunikaciskih veština.
Mlađa deca ranije stiču iskustva komunikacije sa više osoba i kod njih se pre razvijaju sposobnosti čitanja komunikacijskih signala. Ona lakše usvajaju upotrebu ličnih zamenica što je za decu teško. Roditelji se u razgovoru sa više dece služe dužim i kompleksnijim rečenicama, pa tako kasnije rođena deca dobijaju duže lekcije i složenije modele na osnovu kojih razvijaju govor i jezik.