TEŠKOĆE U UČENJU
Teškoće u učenju su tek nedavno priznate kao smetnja u razvoju. Učenici sa teškoćama u učenju mogu da se suoče sa teškoćama u organizaciji primljenih informacija, njihovim pamćenjem i izražavanjem informacija. Razlog za to mogu da budu, smetnje u intelektualnom funkcionisanju, što utiče na širi spektar sposobnosti za učenja ili specifične smetnje koje se manifestuju samo u ovladavanju veštinom čitanja, pisanja ili računanja. Generalno, osoba sa teškoćama u učenju ima teškoće u ovladavanju učenja, pisanja, čitanja, verbalnog izražavanja, matematičkog rezonovanja. Neki znaci teškoća u učenju su i konstantna nesposobnost da se organizuje vreme i nemogućnost da se završi zadatak na vreme, teškoće u shvatanju beležaka i praćenju uputstava. Učenici sa teškoćama u učenju često imaju teškoća da ispravno sriču i imaju česte gramatičke greške koje rezultiraju lošom strukturom rečenica i lošim rukopisom. Oni su obično spori čitači, a ponekad imaju netačno razumevanje i loše pamćenje, teškoću sa poimanjem vremena i novca.
Učionica
- Eliminišite preteranu buku, treperenje svetla itd.
- Male grupe gde učenik može dobiti individualnu pažnju mogu da pomognu u sticanju i vežbanju nekih specifičnih veština. Međutim, neophodno je da se ove male grupe organizuju na način koji motiviše učenika da se on/ona ne osećaju izolovanim ili isključenim iz zanimljivih aktivnosti u učionici.
Nastavne strategije
- Ne morate sve da objašnjavate učenicima sa teškoćama u učenju. Oni ne moraju obavezno da imaju problem sa opštim razumevanjem.
- Nikada nemojte ocenjivati sposobnosti učenika samo na osnovu njihove inteligencije ili drugih standardizovanih rezultata testova. Učenik može imati prosečnu ili nadprosečnu inteligenciju izmerenu na testu sa odgovarajućim čulnim i motoričkim veštinama, a da ipak ima teškoće u učenju.
- Uvek postavljajte pitanja na jasan način, a onda neka učenici sa teškoćama u učenju opišu svoje razumevanje pitanja.
- Prilagodite opterećenje koje sadrže lekcije sposobnostima učenika sa teškoćama u učenju.
- Često verbalizujte ono što je napisano na školskoj tabli.
- Dajte zadatke i u pismenoj i usmenoj formi.
- Naučite učenika sa teškoćama u učenju da podvuče ključne reči ili uputstva na listama aktivnosti (zatim zajedno pregledajte liste).
- Neka složene domaće zadatke predaju za dva ili tri dana, a ne sledećeg dana.
- Razgovarajte jasno i brzinom koju učenik sa teškoćama u učenju može da prati.
- Obilato koristite primere, usmene ili druge, kako bi ukazali na primenu teme.
- Koristite direktna uputstva uz pojedinačno navođenje nedvosmislenih pojmova (poželjno je jedan po jedan).
- Razmislite o podršci od strane učenika starijih razreda ili vršnjačkom, ako učenik nije u stanju da održi korak sa tempom odeljenja ili složenom predmetnom materijom. Sposobniji čitalac može pomoći u rezimiranju osnovnih tačaka čitanja ili u ustanovljavanju glavne ideje čitanja.
- Razmotrite alternativne aktivnosti/vežbe koje se mogu koristiti uz manje poteškoća za učenika, ali imaju iste ili slične ciljeve učenja.
- Dozvolite produženo vreme za odgovore, pripremu i obavljanje zadataka.
- U radu sa apstraktnim konceptima koristite vizuelne alatke kao što su grafikoni i dijagrami. Takođe, parafrazirajte i predstavite ih u specifičnim uslovima i nižite ih i ilustrujte konkretnim primerima, ličnim iskustvima ili praktičnim vežbama.
- Dozvolite učenicima sa poteškoćama u učenju upotrebu računara i programa za proveru pravopisa u zadacima.
- Pronađite materijale uporedive sa udžbenikom, ali napisane na nižem čitalačkom nivou (takođe, uključite aktivnosti koje čine čitanje značajnijim zadatkom).
- Pročitajte pisani materijal naglas, kada je to potrebno.
- Manje se oslanjajte na udžbenike. Učenici sa poteškoćama u učenju mogu da čitaju sporo i suviše oprezno, a time i razumevanje može biti poremećeno, posebno kada je u pitanju velika količina materijala.
- Ohrabrite učenika sa teškoćama u učenju kada je evidentno da pokuša da uradi stvari koje su mu teške.
- Imajte česte sesije “pitanje-odgovor” za učenike sa poteškoćama u učenju.
Ocenjivanje i testiranje
- Izbegavajte preterano komplikovan jezik na ispitnim pitanjima.
- Jasno odvajajte zadatke razmakom na ispitnom listu. Razmislite o drugim oblicima testiranja (usmeno, praktični prikaz uz korišćenje literature i slično). Neki učenici sa teškoćama u učenju smatraju da krupna slova pomažu u savladavanju gradiva.
- Učenicima koji imaju problema sa pisanjem neka neko napiše odgovor za njih ili neka snimi odgovor na kasetofon.
- Pregledajte sa učenikom kako da koriguje zadatke i testove.
- Nemojte testirati znanje o upravo obrađenom materijalu ili dobijenim rezultatima jer, uopšteno učenicima sa teškoćama u učenju treba dodatno vreme da asimiluju nova znanja i koncepte.
- Dozvolite učenicima sa teškoćama u učenju da koriste rečnik, rečnik sinonima ili kalkulator tokom testova.
- Obezbedite računar sa opcijama provere pravopisa /gramatike/ cut & paste.
Postoji mnoštvo web stranica na kojima možete naći više informacija o uspešnim strategijama o pomaganju učenicima u inkluzivnim učionicama.