Čitanjem priča mališanima se od najranijih dana usađuju pozitivne životne vrednosti, povećava koncentracija, razbuktava mašta, ali treba voditi računa kakav izbor napraviti.
Naučno je dokazano da deca kojima su roditelji pre spavanja čitali knjige, na školskim zadacima i testovima opšte inteligencije ostvaruju mnogo bolje rezultate od onih koji su za takve rituale bili uskraćeni. Psiholozi tvrde da se čitanjem priča mališanima od najranijih dana usađuju pozitivne životne vrednosti, povećava koncentracija, razbuktava mašta…
Oni, međutim, napominju da izbor literature nije nebitan, pa imajte na umu da nije važno samo da li, nego i šta im čitate. Vodite računa o sadržaju koji “presipate” u dečje glavice, a neka vam, za početak, uzrast bude vodilja.
Slikovnice za maštanje
Ako imate bebu, “naoružajte” se slikovnicima, jer jedino one u tom periodu klincima drže pažnju. Idealne su “pop-ap” knjige, iz kojih, kada ih otvorite, “izlaze” trodimenzionalne slike ili one živih boja s kojima deca mogu da se kupaju.
Suština je da ih tako mali registruju, što je za početak dovoljno. Kada napuni dve godine, mališan je spreman za slikovnice sa kratkim, rimovanim pesmicama, koje ćete mu čitati sve dok sam ne počne da ih “reprodukuje”, pa ćete dobiti povratnu informaciju da je zainteresovan i da mu se memorija razvija.
U tom uzrastu, dete ste već “inficirali” knjigom, pa sada tu ljubav možete da negujete. Dok je još malo, potrudite se da mu čitate priče sa malo teksta, jer psiholozi kažu da će ga to podsticati da samo smišlja nastavak, čime će razvijati maštu.